Předplatit časopis Finmag

Články na téma: spravedlnost

Spravedlnost označuje principy a praktiky zajišťující rovné a férové zacházení s osobami, skupinami osob nebo jinými subjekty. Zaměřuje se na distribuci výhod a zátěže na osoby, zabývá se tím, jaký dopad by měla mít nespravedlnost a jak by měly být zajištěna práva a svobody jednotlivců.

Právní spravedlnost zajišťuje nestrannost soudů, ochranu práv a také boj proti nespravedlnostem a nerovnostem. Spravedlnost je přesto těžce definovatelným pojmem, protože různé kultury i jednotlivé osoby mají jiné názory na to, co je spravedlivé.

Spravedlnost kromě jiného zajišťuje, že podnikatelské aktivity jsou prováděny eticky a v souladu s právními i jinými normami. Spravedlivé obchodní praktiky zahrnují transparentnost, dodržování zjednaných podmínek a poctivost při jednání jak se zákazníky, tak s dodavateli nebo partnery.

Další články na téma spravedlnost najdete na Peníze.cz.

Základní slova 39: Rozprava o diskuzi. V politice a právu

Základní slova 39: Rozprava o diskuzi. V politice a právu

Přes půl roku jste se na Finmagu setkávali s rozhovory, které spolu vedli dnešní soudce štasburského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal a novinářka Irena Válová. Znovu a znovu se pokoušeli trefit význam slov, která jsou základem naší civilizace: svoboda, spravedlnost, právo, odpovědnost... a další. Přichází čas se rozloučit.

Aleš Pejchal, Irena Válová23. 1. 2014
Základní slova 32: Rozprava o politice a její pravdě

Základní slova 32: Rozprava o politice a její pravdě

„Vždy nejméně nesmyslů a podvodů se objeví tam, kde je zapotřebí malé správy věcí veřejných. Kde společenství svobodných občanů státu je dostatečně odpovědné k tomu, aby správu věcí svých si spravovalo skutečně samo a jen těch několik málo věcí společných svěřilo do správy stejně odpovědného politika,“ říká právník Aleš Pejchal v odpověď na tázací úvahu žurnalistky Ireny Válové.

Irena Válová, Aleš Pejchal11. 9. 2013
Základní slova 31: Rozprava o víře v právo

Základní slova 31: Rozprava o víře v právo

„Sekulární stát se oficiálně vzdal svého „práva“ určovat lidem jejich morálku. Přesto morálku nadále určuje – pod pláštíkem ochrany. Tentokrát se to nejmenuje ochrana „od všeho zlého“ a „před pokušením“, nýbrž zákazníka před obchodníkem, pěstitele cukrovky před jinými pěstiteli, chodce před motoristy, dítěte před rodiči, ženy před mužem, cyklisty před sebou samým…“ V dnešním dialogu začíná Irena Válová ostře. Co na to právník Aleš Pejchal?

Irena Válová, Aleš Pejchal3. 9. 2013
Základní slova 30: Rozprava o moci veřejné a moci soukromé
 5 263

Základní slova 30: Rozprava o moci veřejné a moci soukromé

Pokus proměnit svět v jednu velkou socialistickou pavlač. Tak intuitivně pojmenovává novinářka Irena Válová posun toho, co dřív bývalo věcí práva soukromého do veřejné sféry. Někdejší advokát a dnešní soudce Mezinárodního soudu pro lidská práva Aleš Pejchal, poukazuje mimo jiné na zajímavý jev provázející život v někdejší totalitě: Z právních teorií a systémů takzvaných socialistických zemí se postupně vytrácely pojmy ‚veřejný‘ a ‚soukromý‘ a byly nahrazovány pojmy ‚socialistický‘ a ‚osobní‘... A to je možné považovat za útok na některá „základní slova“.

Irena Válová, Aleš Pejchal27. 8. 2013
Základní slova 29: Rozprava o politice v právu

Základní slova 29: Rozprava o politice v právu

Dnešním textem načínáme nový oddíl úvah o právu, spravedlnosti a dalších „základních slovech“ lidského společenství. Novinářka Irena Válová a právník Aleš Pejchal se v tomto oddílu budou zamýšlet nad vztahem práva a politiky.

Irena Válová, Aleš Pejchal21. 8. 2013
Základní slova 28: Rozprava o procesu a jeho účastnících

Základní slova 28: Rozprava o procesu a jeho účastnících

Dnešní Základní slova uzavírají sérii rozprav o právu a procesu. Zatímco advokátům, soudcům či žalobcům se v minulých dílech nynější soudce štrasburského soudu pro lidská práva Aleš Pejchal věnoval, následuje otázky novinářky Ireny Válové, podrobně, na někoho se přece jen zatím nedostalo. A přitom jde o osoby pro proces klíčové, snad ještě zásadnější, než jsou příslušníci jmenovaných profesí. Dosud nebyla řeč o žalujících a žalovaných...

Irena Válová, Aleš Pejchal6. 8. 2013
Základní slova 27: Rozprava o právu a osobním zájmu

Základní slova 27: Rozprava o právu a osobním zájmu

Konflikt zájmů. „Původně šlo snad dobrý úmysl, který měl zaručit nezaujatost a rovný přístup,“ říká novinářka Irena Válová. A ptá se jestli se postupem času nestal nástrojem diskreditace. „Někdy to vypadá, že pro procesy v České republice by bylo nejlepší dovážet cizince z Aljašky, neboť snad jedině ti nejsou v Česku podjatí a v konfliktu zájmů,“ říká doslova. Má pravdu? Co na to nynější soudce Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku Aleš Pejchal?

Irena Válová, Aleš Pejchal1. 8. 2013
Základní slova 26: Rozprava o právu a chudobě

Základní slova 26: Rozprava o právu a chudobě

Právo není pro chudé. Bohatý si vždycky zaplatí nejlepší advokáty a může se smát. Nebo ne? Takové je téma dnešní rozpravy mezi novinářkou Irenou Válovou a Alešem Pejchalem, druhdy advokátem, dnes soudcem štrasburského soudu pro lidská práva.

Irena Válová, Aleš Pejchal29. 7. 2013
Základní slova 25: Rozprava o právu a jeho počátcích

Základní slova 25: Rozprava o právu a jeho počátcích

Dnes bude rozprava o základních slovech naší civilizace poněkud veselejší. Ovšem nikoli o to méně závažná. Žurnalistka Irena Válová svou otázkou po tom, kdo byl první advokát v dějinách, vyprovokovala někdejšího advokáta a nynějšího soudce mezinárodního soudu pro lidská práva Aleše Pejchala až k výletu do neolitu.

Irena Válová, Aleš Pejchal23. 7. 2013
Základní slova 24: Rozprava o právu a advokátech

Základní slova 24: Rozprava o právu a advokátech

„Truhlář, který udělá krásnou rakev, není horší než truhlář, který vyrobí stejně krásnou kolíbku. A právník, který bez chyby obhájí darebáka, je stejně kvalitní člověk jako právník, který jej v pozici soudce spravedlivě odsoudí.“ V dalším díle rozprav o právu a spravedlnosti se na popud novinářky Ireny Válové pouští právník Aleš Pejchal do obhajoby – advokátů.

Irena Válová, Aleš Pejchal16. 7. 2013
Základní slova 23: Rozprava o právu a státních žalobcích

Základní slova 23: Rozprava o právu a státních žalobcích

Proč není vystoupení českého státního žalobce u soudu koncert jako v Anglii? V dalším pokračování série rozhovorů o právu a dalších základních slovech přináší pod taktovkou žurnalistky Ireny Valové odpověď současný soudce Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku Aleš Pejchal.

Irena Válová, Aleš Pejchal8. 7. 2013
Základní slova 22: Rozprava o právu a ideálu

Základní slova 22: Rozprava o právu a ideálu

V dalším pokračování rozhovorů mezi novinářkou Irenou Válovou a nynějším soudcem Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku se Irena Válová vydává hledat soudce s velkým S. „Kde se nacházejí ti výjimeční muži a výjimečné ženy zvláštních schopností? Proč se veřejně neprojeví? Proč kdesi tiše a skromně skrývají své autority, talenty, profesionalitu a lidství?“ ptá se Aleše Pejchala.

Irena Válová, Aleš Pejchal4. 7. 2013
Základní slova 21: Rozprava o právu a soudci

Základní slova 21: Rozprava o právu a soudci

V dalším pokračování rozhovorů mezi novinářkou Irenou Válovou a nynějším soudcem Mezinárodního soudu pro lidská práva ve Štrasburku je řeč o roli soudce. Dlužno podotknout, že v době vzniku rozhovoru Aleš Pejchal sám soudcem nebyl...

Irena Válová, Aleš Pejchal25. 6. 2013
Základní slova 20: Rozprava o právu ve spravedlivém procesu

Základní slova 20: Rozprava o právu ve spravedlivém procesu

Soudce štrasburského soudu pro lidská práva Alešem Pejchalem se, provokován novinářkou Irenou Válovou zamýšlí nad tím, jak důležitá je pro spravedlivý proces přísná forma.

Irena Válová, Aleš Pejchal13. 6. 2013
Základní slova 19: Rozprava o právu a jeho formě

Základní slova 19: Rozprava o právu a jeho formě

Novým dílem se rozpravy novinářky Ireny Válové a soudce štrasburského mezinárodního soudu pro lidská práva Aleše Pejchala přehoupnou do dalšího oddílu. Předchozí se věnovaly vztahu mezi právem a svobodou a mezi právem a společností. Třetí kapitola nese název Právo a proces a zabývá se kromě jiného tím, proč je dobře, že právo je formalizované a drží se přísně předepsaného návodu k použití...

Irena Válová, Aleš Pejchal4. 6. 2013
Základní slova 16: Rozprava o právu a jeho pramenech

Základní slova 16: Rozprava o právu a jeho pramenech

„Zákonodárci jako by se otázkou spravedlnosti zcela přestali zabývat a účelovost z některých zákonů čouhá jako sláma z bot. Tomu bohužel mnohdy alibisticky zase podléhají i mnozí soudci a s povrchním odkazem na literu zákona potřebnou míru spravedlnosti ve svých rozhodnutích nenalézají,“ říká Aleš Pejchal v dnešním díle rozprav s novinářkou Irenou Válovou.

Irena Válová, Aleš Pejchal6. 5. 2013
Základní slova 15: Rozprava o právu a morálce

Základní slova 15: Rozprava o právu a morálce

V dalším díle rozprav novinářky Ireny Válové a soudce štrasburského soudu pro lidská práva Aleše Pejchala dojde na dvě základní slova, dva pojmy spojené zvláštním asymetrickým vztahem. Morálka a právo.

Irena Válová, Aleš Pejchal3. 5. 2013
Základní slova 14: Rozprava o právu a spravedlnosti

Základní slova 14: Rozprava o právu a spravedlnosti

V další z rozprav o slovech, která jsme vetkli do základů naší civilizace zavede tázající se novinářka Irena Válová soudce mezinárodního soudu pro lidská práva Aleše Pejchala k tématu ohýbání nejdůležitějšího zákona ze všech... Aleš Pejchal pak příklady ohýbání ústavy ve prospěch některé skupiny občanů ve prospěch skupiny jiné nebude hledat jen v ústavě komunistického Československa, ale bohužel i mnohem blíž dnešnímu dni.

Irena Válová, Aleš Pejchal24. 4. 2013
Základní slova 13: Rozprava o právu a vášni

Základní slova 13: Rozprava o právu a vášni

Ačkoli to z názvu třinácté rozpravy Ireny Válové s Alešem Pejchalem, nynějším soudcem mezinárodního soudu pro lidská práva, nevypadá. Právě se vracíme na zem, poézie byla v díle předešlém. Zpátky k tomu základnímu, k hlíně, ze které všechno roste, k tomu, co je obsahem slov svoboda, právo, spravedlnost...

Irena Válová, Aleš Pejchal22. 4. 2013
Základní slova 12: Rozprava o právu a byrokracii

Základní slova 12: Rozprava o právu a byrokracii

Zejména v posledních dvou dílech rozhovorů o svobodě a základech práva Irena Válová přicházela s tématem menšin, které si nárokují a vynucují zvláštní a stále další privilegia. Aleš Pejchal, nynější soudce štrasburského mezinárodního soudu, v odpovědích připomínal, že právo by mělo zůstávat jednoduché a obecné. Ostatně kolem a kolem vzato, každý jsme menšina a každý bychom mohli mít zákony střižené právě sobě na míru. Nebo ne? Asi by to paralyzovalo systém. Jestli už není paralyzovaný současným stavem —

Irena Válová, Aleš Pejchal15. 4. 2013
Základní slova 11: Rozprava o státu

Základní slova 11: Rozprava o státu

„Dnešní státy nejsou slabé,“ odpovídá soudce štrasburského mezinárodního soudu Aleš Pejchal na otázku Ireny Válové. Jenže lidé v nich podle něj žijí v omylu. Mocní rozdávají práva a nároky, jak se ostatně dělo i ve středověku, jenže je nevyměňují za povinnosti, ale jen za nejistou podporu v dalších volbách. A tak by zvláštních práv a nároků a zákonů mělo být co nejméně...

Irena Válová, Aleš Pejchal10. 4. 2013
1/2