Články na téma: tabák
Tabák je druh rostlin, jejich listy obsahují nikotin a používají se na výrobu tabákových výrobků. Nikotin má psychoaktivní účinky a je důvodem, proč je hojně pěstován. Tabák se zpracovává do formy cigaret, doutníků, tabáku do dýmek nebo i jako žvýkací tabák.
Tabák obsahuje kromě jiného také zdraví škodlivé chemické látky. Kouření tabáku je proto spojeno s řadou zdravotních problémů, od rakoviny plic, srdečních chorob, chronických onemocnění plic a dalších typů onemocnění nejen plic. Nikotin je návykovou látkou a způsobuje závislost, proto mnoho lidí nemůže s kouřením přestat.
Obchodování s tabákovými výrobky je v České republice regulováno zákonem. Podnikatelé, kteří se rozhodnou v této oblasti podnikat, musí zajistit všechny potřebné náležitosti, jako je například získání speciální koncese, bez které nelze cigarety a tabákové výrobky legálně prodávat.
Kromě toho by podnikatelé podnikající v tomto oboru měli dávat pozor na zákony o reklamě. Reklama na tabák a tabákové výrobky je zakázána ve většině médiích, na veřejných prostorách a i prostřednictvím jiného typu reklamy. Povinné je také uvádět zdravotní varování na každém produktu obsahujícím tabák.
Další články na téma tabák najdete na Peníze.cz.
Zdaňme tabák i alkohol, vyděláme na tom všichni
Ve 20. století mělo kouření tabáku na svědomí smrt zhruba sta milionů lidí. Většina z nich pocházela ze dnes bohatých zemí. To se ale pomalu mění a zdravotní zátěž spojená s kouřením se přesouvá z vysokopříjmových států do zemí s nízkými a středními příjmy. A nové odhady znějí děsivě: v 21. století by užívání tabáku mohlo připravit o život až miliardu lidí. Co s tím?
Neslibujte hospodským, že jim zákaz kouření pomůže
Optimistické odhady, kolik protikuřácký zákon přinese restauracím nových hostů, stojí na zbožných přáních.
Nesmyslné regulace: Šestnáct ran z unijní pětačtyřicítky
Slovenská Nadace F. A. Hayeka s přispěním německé Friedrich Nauman Stiftung vydala studii Filipa Vačka. Ta odhaluje jednačtyřicet nejrůznějších opatření a nařízení Evropské unie, která se vyznačují vysokou mírou absurdity a nesmyslnosti, a přidává k nim čtyři výrazné příklady plýtvání prostředky. Přinášíme krátký výběr.
Jak nediskutovat o kouření
Ministr zdravotnictví Leoš Heger představil dlouho očekávaný návrh zákona zakazujícího kouření v restauracích. Média budou jistě opět zaplavena články a komentáři dokola opakujícími několik starých známých sloganů pro a proti. Je třeba v zájmu „vyváženosti“ dokola citovat všechny argumenty?
Za zdraví občanů (a státní pokladny) vyšším zdaněním tabáku
Druhý červencový týden sněmovna schválila další zvýšení daní u tabáku a tabákových výrobků. Průměrná cena krabičky cigaret by se tak od příštího roku měla vyšplhat na osmdesát korun.
Típnout cigaretu nestačí
Nejdiskutovanější otázkou týkající se tabáku je kouření v restauracích. Podle posledního průzkumu je osmdesát procent Čechů pro úplný zákaz. Problém je však komplexnější a netýká se jen restaurací. Restaurace není pouze „zařízení společného stravování“, ale současně pracoviště svých zaměstnanců. Smí se kouřit na pracovišti?
Nad tabákem svítá?
Václav Klaus ratifikoval Rámcovou úmluvu o kontrole tabáku. Česká republika se tak stala smluvní stranou úmluvy po téměř devíti letech od jejího podpisu jako poslední stát v Evropské unii a celkem 175. stát světa. Můžeme si „zapálit vítězný doutník“?
Zákaz kouření chrání svobodu
„Stát by kouření neměl zakazovat, protože tím omezuje svobodu,“ říká řada liberálů a odpůrců regulace kouření. Svoboda však není žádná jednolitá a samostatná hodnota, která by byla ničena regulací. Opak je pravdou.