Články na téma: úroky

Inflace dál roste, má s ní ČNB bojovat? Vysoké úroky očima expertů
Dělá centrální banka dobře, když bojuje s vysokou inflací zvyšováním úroků? Zeptali jsme se ekonomů.

Zabili spoření. Parchanti! Kdo neutrácí, prodělá
„Haléř k haléři a ze dvanácti bude groš,“ říkávala babička. Groš míval čtrnáct haléřů. Takže tu máme neuvěřitelný roční úrok 16,7 procenta. Co bychom dali aspoň za 1,67 procenta! Proč nám banky nechtějí úročit vklady, i když to dřív dělaly?

Očima expertů: Banky vs. stavební spořitelny? Souboj o úvěry na bydlení začíná
Končí vám fixace hypotéky? Za určitých podmínek by pro vás mohlo být výhodnější pokračovat s úvěrem ze stavebního spoření. Svedou o vás banky a stavební spořitelny neúprosný boj, nebo banky svoje ovečky nenechají ke konkurenci prchnout?

Nová pravidla hypoték tvrdě zasáhla trh. Prodávající zamáčkne slzu, kupující jde do výhody
Chcete kupovat bydlení? Spěchat už nemusíte, nabídka bude širší a vaše pozice při vyjednávání o ceně silnější.

ČNB: Úroky zůstávají. Zatím. Brzy porostou
Houbaři se konečně dočkali, vracejí se z lesů s plnými koši. Ekonomové a investoři minulý týden čekali, jestli na zasedání bankovní rady ČNB sprchne a porostou taky úrokové sazby. Česká národní banka zatím ponechala sazby beze změny, ale předpověď je jasná: budou růst. Brzy.

Očima expertů: Úroky hypoték rostou. Bude to o hodně, nebo jenom trošku?
Prosincové statistiky ukazují, že období extrémně levných hypoték končí. Až rok 2017 ale ukáže, jestli bude růst úroků pozvolný, nebo prudký. A také kde se zastaví.

Krásný nový svět
Žádné mince ani bankovky. Žádná šedá ekonomika. Zamlouvá se vám svět bez hotovosti? Možná do doby, než vám stát začne konfiskovat vklady.

Očima expertů: To spoření nespoří! Kam s penězi
Spořicí účty nespoří a s úroky na termínovaných vkladech je to taky bída. Klasické spořicí produkty dnes nabízejí jen nepatrně víc než ten pověstný slamník. Ptáme se investorů, ekonomů, analytiků i lidí z bank na radu: Kam s penězi, které jsme byli zvyklí schovávat na spořicí účty a termínované vklady?

Lucie Tvarůžková: Kdo přestane splácet, toho osobně navštívím
Půjčování peněz je práce, která si žádá tvrďáka, ramena, lokty, energicky vysunutou bradu... Omyl. Půjčování peněz – nebo přesněji zprostředkování půjček – potřebuje empatii a entuziasmus. Tak tomu aspoň věří Lucie Tvarůžková.

Lucie Tvarůžková: Půjčka bez ponížení
„Půjčku chápeme jako zboží, a podle toho by se daná instituce k člověku měla chovat – jako k zákazníkovi,“ říká Lucie Tvarůžková, spoluzakladatelka peer to peer platformy Zonky.

Dluhopisy: Tučná léta končí
Od půlky dubna prakticky po celém světě výrazně klesají ceny státních dluhopisů. Pětatřicetiletý býčí trh je u konce. Není nutné panikařit, žádný strmý pád se pravděpodobně konat nebude. Ale rozhodně nemá smysl nadále držet české nebo německé státní dluhopisy, jejich výnosový potenciál pro příštích deset let je takřka nulový.

Očima expertů: Krátkodobé půjčky s ďábelskou RPSN
Nestačí vám peníze do výplaty? Ve vašem napnutém rozpočtu se objevila dírka a potřebujete ji jen na pár dnů zalepit? Snadná pomoc, pár tisícovek vám na několik dní půjčíme, prakticky hned. Není v tom švindl, ale zaplatíte je pořádně draho. V Česku se zabydlují finské půjčky. Co si o nich myslet?

Daniel Hůle: Pět nebankovních společností nabízí férovou půjčku, jiné pořád stejný podfuk
„Pět nebankovních společností nabízí férové půjčky, které obstojí v konkurenci bank. Tisíce jiných zkouší pořád stejný podfuk. Jejich cílem je udělat si z dlužníka vazala, dojnou krávu, která nedej bože, aby splácela,“ říká Daniel Hůle z organizace Člověk v tísni. Kde má smysl si půjčit? Komu se vyhnout obloukem? I o tom jsme si povídali v první části našeho rozhovoru.

Řecko, Španělsko, Itálie… Dluhopisová bomba tiká
Zájem o řecké, španělské, italské i portugalské dluhopisy je veliký. Úrokové výnosy klesly na předkrizové hodnoty, jako by ani žádná krize nebyla. Přitom zadlužení neustále roste až strašidelným tempem. Dluhopisová bomba potichu tiká… ale nikdo to neslyší.

Očima expertů: Jak zatočit s lichvou?
Zkomplikuje lichvářům život novela zákona o spotřebitelském úvěru, která chce stanovit maximální možnou výši RPSN? Zeptali jsme se právníka Petra Němce, nového státního tajemníka pro evropské záležitosti Tomáše Prouzy, právního poradce dTestu Miloše Borovičky či manažera projektu Navigátor bezpečného úvěru Petra Teplého.

Jaká investice vás jistí, jaká vám vydělá: Udělejte si přehled
Když začínáte uvažovat o tom, jak rozmnožit nebo aspoň zajistit svoje peníze, nevystačíte jen s hrubým povědomím o akciích a dluhopisech. Nabízím názorné rozdělení, které dobře poslouží začátečníkovi a pro jeho jednoduchost a přehlednost se k němu bude vracet i pokročilý.

Jak dnes vydělat na dluhopisech 1: Strategie kup a drž
Někdo drží dluhopisy kvůli úrokům, jiný spekuluje na pohyb jejich tržní ceny. Pokud kupujete dluhopisy kvůli vyšším úrokům, zaměřte se na podnikové dluhopisy.

Kam spořit na důchod (III. díl): Rozložení portfolia
Struktura portfolia by se v průběhu spoření a čerpání renty měla postupně měnit. Zpočátku můžeme vše investovat do růstových akcií, postupně bychom část kapitálu měli přesouvat do dividendových akcií, nemovitostí nebo dluhopisů. Jak na to?

Kam spořit na důchod (II. díl): Přehled slepic
Většina lidí pro dlouhodobé spoření volí produkty, v rámci kterých slouží kapitál jako půjčka s pevným úrokem ve výši maximálně 3–4 procenta. Produkty, kde slepice snáší malá vajíčka a hodnota (kupní síla) těchto vajíček ještě k tomu dlouhodobě klesá.

Anketa: Dát, či nedat 90 miliard na záchranu eurozóny?
Lídři eurozóny nás žádají o půjčku 90 miliard korun. Potápí se loď a má případně cenu pokoušet se ji zachraňovat? Ptali jsme se Aleše Michla, Pavla Kohouta, Petra Macha, Tomia Okamury a dalších osobností.

Znovu o penězích a dluhu
Minulý článek o penězích a dluhu vyvolal na Finmagu sáhodlouhou diskuzi. Jak je vidět, jde o horké téma, proto se k němu vracíme.