Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Články na téma: viktor janukovyč

South Stream: Ruská past na Balkán
 5 693

South Stream: Ruská past na Balkán

Evropa se musí přestat dívat na ruské dodávky plynu jako na obchodní záležitost a respektovat ruskou optiku: dodávky energetických surovin jsou především mocenský nástroj. Plynovod South Stream měl k Rusku nejen uvázat Balkán, ale také připravit Ukrajinu o jednu z mála pák, které na Rusko má.

Luboš Palata12. 6. 2014
Je libo plyn od Gazpromu, nebo z břidlic?
 7 686

Je libo plyn od Gazpromu, nebo z břidlic?

Zbaví se Evropa závislosti na ruském plynu? Zatím tomu nic nenasvědčuje. Ani břidlicový boom v Americe.

Pavel Jégl7. 4. 2014
Kurz geopolitiky profesora Putina
 7 329

Kurz geopolitiky profesora Putina

Západní politikové se jezdili ukazovat na kyjevské demonstrace. Dalo by se čekat, že jsou si vědomi, co činí, a že budou připraveni. Jenže jak ukazují jejich reakce na obsazení Krymu, neměli potuchy, co se jim před očima odehrává a k čemu to může vést.

Bohumír Žídek11. 3. 2014
Ukrajina bude drahá, ale stojí za to
 10 149

Ukrajina bude drahá, ale stojí za to

Opožděné vítězství prozápadních sil na Ukrajině znamená pro Evropskou unii a Spojené státy závazek zachránit tuto zemi před ekonomickou katastrofou. Jinak o Ukrajinu – nebo o její část – zase přijdou. Je to ovšem podobně obtížný a finančně náročný úkol, jako bylo připojení východního Německa k Spolkové republice.

Luboš Palata26. 2. 2014
Úvaha o revoluci na Ukrajině
 16 369

Úvaha o revoluci na Ukrajině

Tak se svět zbavil dalšího diktátora. Lidový hněv svrhl Viktora Janukovyče, který se k moci dostal státním převratem, nechal vyvraždit tisíce svých odpůrců a další stovky tisíc uvrhl do koncentračních táborů, zavedl cenzuru, instaloval špiclovský systém tajné policie, nepřipustil svobodné volby a nechal zmasakrovat pokojné demonstranty.

Petr Hampl26. 2. 2014
Vrata do Evropy

Vrata do Evropy

V Česku se při debatách o dění na Ukrajině vůbec nemluví o tom, že Čína s ní podepsala osmnáct smluv, které jí mají otevřít přístup na evropské trhy

Jaroslav Pešek4. 2. 2014
Ukrajinská revolta optikou peněz

Ukrajinská revolta optikou peněz

Mnoho z toho, co se v těchto dnech děje na Ukrajině, jako by nedávalo smysl. Dokud si nesrovnáme ekonomické zájmy hlavních aktérů, hospodářskou situaci země, ale také postoje obyčejných lidí, kterým jde nejen o svobody a demokracii, ale i o to, jestli budou mít ještě zítra práci a z čeho zaplatí účty za nájem a plyn.

Luboš Palata29. 1. 2014
O Ukrajině nerozhodnou ideály, ale miliardy
 5 795

O Ukrajině nerozhodnou ideály, ale miliardy

Situace na Ukrajině vypadá jako boj „dobrých“ prozápadních opozičních demonstrantů proti „špatnému“ provýchodnímu prezidentu Viktoru Janukovyčovi. Skutečnost je mnohem složitější a ve hře je finanční bankrot a ekonomický kolaps této pětačtyřicetimililionové země.

Luboš Palata17. 12. 2013