
Dluhopisy věstí hospodářskou zimu
Devětkrát po sobě předznamenala příchod recese. Řeč je o výnosové křivce amerických státních dluhopisů. Zatím se ještě neprohnula na opačnou stranu, než bývá standardně, zatím se jen narovnává. Ale i většina vysokých manažerů očekává, že recese přijde do dvou let. A taková očekávání bývají sebenaplňující.

A znovu státní dluhopisy pro občany. Brát, nebo nechat být?
Ministerstvo financí představilo chystanou emisi šestiletých spořicích dluhopisů pro občany. Jejich čistý výnos po šesti letech vychází na 1,77 procenta ročně.

Nic než index. Jak tvůrci akciových indexů hýbou trhem
Cena akcií O2 klesá, krátkodobě spadla dokonce o deset procent. Důvodem nejsou zprávy o hospodaření firmy a o tom, jak se jí daří byznys, ale jen to, že její akcie byly vyřazeny ze vcelku málo významného akciového indexu.

Panika na trzích. Medvěd se probouzí
Medvěd grizzly prospí klidně polovičku roku. Kam se ale hrabe na medvěda tržního, který hibernoval celou dekádu. Říjnový akciový propad byl sice jenom takové škytnutí, signalizuje ale, že medvěd se probouzí. Je jen otázka času, kdy americkou ekonomiku zasáhne recese a hodnoty akcií strmě spadnou.

Stavební spoření. Má ještě smysl? A má smysl ho podporovat?
Počet lidí využívajících stavební spoření už deset let klesá. Jako spořicí produkt už stavebko s čistým ročním výnosem kolem tří procent není atraktivní. Svůj primární účel už tento produkt dávno splnil. Není tedy na čase úplně zrušit stavebnímu spoření státní podporu?

Stovky miliard v penzijních fondech: jak myslíme na stáří?
Dynamické fondy nového penzijka zatím vykazují slušné výsledky. Naprostá většina ze stamiliard v penzijních fondech je ale ve starém penzijku, které sotva stačí vyrovnávat inflační znehodnocení peněz.

Konec poserů? Jak spoříme, jak investujeme
Úspory domácností rostou rychleji než dluhy. Na běžných účtech leží dnes českým domácnostem 1,3 bilionu korun z celkového finančního majetku ve výši 3,4 bilionů. Jednu desetinu úspor máme na stavebním spoření. Čtvrtina připadá na penzijní a investiční fondy.

Podle čeho vybírat vhodnou investici?
Kam investovat? Možností jsou stovky. Nejdřív je ale potřeba si ujasnit „zadání“, pojmenovat si, co přesně od investování čekáte.

Proč (ne)zařadit zlato do portfolia?
Zlato je dobré mít fyzicky doma jako jinou formu peněz pro případ nejhoršího. Zlato se může hodit i jako střednědobá spekulace nebo protiváha akciím. Vůbec se ale nehodí pro dlouhodobé držení jako investice.

Nejen dražší hypotéky a prodělečné spoření. Důsledky vyšší inflace jsou tu
Inflace stoupla nad dvě procenta a ČNB zvyšuje úrokové sazby. Vede to k posilování české koruny, ale také ke zdražování hypoték, vyšším nákladům státního rozpočtu nebo k velmi špatným výsledkům dluhopisových fondů a starého penzijka. Co je také jisté, že úroky u spořicích účtů ještě několik let budou zaostávat za inflací.

V milionářské kuchyni: Jak investují bohatí
Vcelku opatrně. A vlastně nudně: obecně moc nereagují na módní trendy, nespekulují. Už roky dávají peníze nejvíc do firem, do vlastních a prostřednictvím akcií i do cizích.

Nejhodnotnější firmy: šest adeptů na bilionovou hranici
Společnost Apple už dělí pouze pár procent od hodnoty bilionu dolarů. Na paty mu ale šlape Amazon, Alphabet i Microsoft. Časem by klub bilionových firem mohl doplnit i Facebook a Alibaba.

Finanční renta je sexy. Ale neplatit daně je lepší
Finanční nezávislost. Kdo by nechtěl být rentiérem! Často volíme řešení, které je na pohled sexy, jenže nemusí být výhodné. Jak efektivně čerpat rentu, abyste nemuseli zbytečně platit daně?

Penzijní spoření: srovnání dynamických fondů
V Česku funguje v rámci doplňkového penzijního spoření sedm dynamických účastnických fondů. V poplatcích mezi nimi rozdíl není, některé se ale liší složením portfolia. Ve srovnání historické výkonnosti suverénně vyčnívá Conseq Globální Akciový účastnický fond. Podívejte se na podrobnější srovnání všech sedmi fondů.

Nové akcie na pražské burze
Pražská burza hlásí noviny: nové emise akcií Avast, Fillamentum, Primoco UAV, Prabos plus, ale také možnost investovat v korunách do akcií Nestlé, Volkswagen, Royal Dutch Shell a dalších zahraničních akcií včetně tří ETF fondů nebo fotbalových klubů Juventus a Borussia Dortmund.

Podílový fond, nebo ETF?
Hlavní výhoda ETF: nízké náklady na správu. Zásadní nevýhoda: měnové riziko a v některých případech i skryté riziko kreditní. ETF jsou vhodné spíš pro krátkodobé až střednědobé spekulace, podílové fondy pro dlouhodobé investice, speciálně pak pro pravidelné investování.

Dlouhodobé pravidelné investice: vyplatí se předplácet poplatky na třicet let?
Předplacené poplatky jsou u podílových fondů logicky nižší než ty placené průběžně. Na třicetiletém a delším investičním horizontu s sebou ale přinášejí rizika.

Jak poskládat portfolio. Návod pro začínající investory.
Mám investovat do akciových fondů a jak velkou část majetku? Nebo bych se měl raději držet konzervativních investic či rovnou nechat peníze na spořicím účtu? Jednoduchý návod pro úplné začátečníky.

Jak dnes na akcie: Čekat, nebo kupovat?
Akcie jsou dnes drahé a během pár let můžou spadnout na polovinu. Čekat s nákupem na propad je ale také riskantní: můžu nakoupit příliš brzy, pozdě – nebo vůbec. Řešením je nákupy rozložit v čase a při poklesech investovat víc.

Akcie ve výprodeji? Zachovejte klid
Přes akciové trhy se prohnala vichřice. Ale není důvod panikařit. Korekce i krachy na burze k akciím patří. Akcie je nejlepší nakupovat průběžně a dlouhodobě držet.

2018: Zůstaňte v koruně
Koruna v roce 2017 posílila ke všem světovým měnám. K euru by měla posilovat dál. Co bude dělat dolar, to je ve hvězdách. Klientům doporučuji držet se koruny