Stavební spoření: Hledá se alternativa
Bezmála pět milionů smluv a 420 miliard korun v úsporách, to je aktuální bilance produktu zvaného stavební spoření. Výhodné spoření, na kterém je díky štědré státní podpoře možné dosáhnout 6% úročení, však čekají změny. Smlouvy ve vázací lhůtě poběží většinou dál, protože jejich vypovězení by nebylo výhodné. Hodně domácností ale nyní přesto řeší, co s naspořenými penězi ze stavebního spoření po vypovězení staré smlouvy nebo jakou alternativu spoření trh nabízí místo nové smlouvy o stavebním spoření.
Atentát na stavebko
Nečas říká, že to nedělá rád, ale udělat se to musí. Stavební spořitelny straší kolapsem systému, ale nenadělají nic. Kalousek dělá, že počítá úspory… A ekonomové? Ti tvrdí, že to je krok správným směrem, ale že jedna vlaštovka léto nedělá. O čem je řeč? O změnách ve stavebním spoření a úvěrech na bydlení, které z uměle zvýhodňovaného produktu dělají průměrnou alternativu.Podraží ale i hypoteční půjčky a úvěry ze stavebního spoření.
Reklama, které neuniknete
Od června mohou české televize umisťovat reálné produkty do svých pořadů, a získávat tak peníze z takzvaného „product placementu“. Co to znamená? Třeba to, že hrdinové vašeho oblíbeného seriálu nyní čas od času utrousí pod fousy, jak je ta nová Fabia prostorná, nebo že Plznička, kterou si právě objednali v hostinci U Vejvodů, opravdu stojí za to. A třeba dojde i na zlopověstné XXX … tatatata. Zkrátka a dobře, máme se na co těšit.
„Slavíme“ den daňové svobody
Ať již počítají lépe v Liberálním institutu nebo Patrii, tento víkend bude ve znamení oslav dne daňové svobody. Chvíle, kdy přestáváme živit stát. Co odteď vyděláme, můžeme si také sami sníst… Podle různých metodik vychází letos tento den na pátek 18. června (Liberální institut) či neděli 20. června (Patria). Důvodů k oslavám ale mnoho není. Podle Miroslava Ševčíka, ředitele Liberálního institutu, jde o nejhorší výsledek za poslední léta.
Hledá se dobrý „spořák“
Přetrvávající nejistota na trzích způsobuje, že spořicí účty jsou stále atraktivní a v Čechách již není jediná banka, která by je nenabízela a neinzerovala.
Pod pokličkou bankovního marketingu
Fenomenálních šest procent za dva roky, neodolatelný úrok až 3,5 procenta, fantastická kreditní karta s výjimečnou sazbou 1 % měsíčně nebo supervýhodných 80 tisíc za 888 měsíčně? Také se občas ptáte, proč z nás banky dělají blbce?
Létání podle O'Learyho
Zatímco tradiční letecké společnosti se již druhým rokem potýkají se ztrátami a některé stojí na pokraji bankrotu, největší evropská aerolinka Ryanair nedávno odhadla svůj loňský zisk na 275 milionů eur. Úspěch low-costu je úzce spjatý s jeho generálním ředitelem Michaelem O'Learym. Mužem, který proslul nevybíravými výroky na adresy konkurentů, evropských komisařů i irských politiků ale třeba také zpoplatněním záchodků na palubách svých letadel.
Přechod k jiné bance: Hledá se motiv!
Bankovní domy dobře vědí, že silná základna klientů – fyzických osob s průměrným výdělkem, pomáhá posilovat jejich dlouhodobou stabilitu. Každá instituce se proto usilovně snaží ukousnout si z retailového koláče co největší sousto. Jak ale přimět klienty, aby si vybrali právě vás?
Když prodeje váznou...
Na začátku byly pohlednice k Velikonocům a Vánocům malované pusou nebo nohama. Pak se ve schránkách začaly objevovat nevyžádané kreditní karty. A jak jsme na tom dnes? Dnes se nám operátor nezdráhá vecpat „měsíc internetu zdarma“ a na jeho konci začít službu účtovat. Bez podpisu, bez vyžádání. Agresivní prodejní metody jsou na vzestupu a lépe už asi nikdy nebude.
3D pojištovnictví: Delay, Deny a Defend
Ukázalo se, že lékař špatně vyplnil zprávu o úmrtí. Pojišťovna nechtěla plnit, protože pojištěný se vlastními silami snažil zastavit škodu způsobenou prasklým potrubím a porušil u toho postup stanovený pro případ pojistné události. Nedostal ani korunu, protože se ukázalo, že pojišťovna posuzuje invaliditu jinak než státní orgány. Nebo měl prostě smůlu: uřízl si jen půlku ruky a jeho pojistka byla nastavená až od 10 % tělesného poškození.
Hitparáda kuriózních hitparád
Žebříčky, testy, hodnocení, čtenáři je prostě zbožňují. Test minerálních vod a bílých jogurtů zajistil Mladé frontě skokový nárůst prodaného nákladu, Hospodářky zase bodují s žebříčkem vysokých škol. O testech kvality cestovních kanceláří píší úplně všichni. I ty zvyšují zisky. Stejně jako deset nejlepších lokalit pro bydlení. Skoro to vypadá, že nic jiného dnes noviny neprodá. Kvalitní a hloubkový test či hodnocení přitom vyžaduje dvě zásadní devizy, kterých se českým médiím nedostává: čas a peníze. A podle toho také hitparády vypadají.
Budou se důchodci dělit na bohaté, chudé a ty české?
To, že si Holanďan, Ir nebo Brit spoří soukromě na důchod podstatně více než Čech, asi nikoho nepřekvapí. Ale věděli jste, že v míře úspor na penzi nás předběhli již i Poláci a Maďaři? Změny, které se v těchto evropských zemích odehrály v posledních několika letech, souvisejí nejčastěji s provedenou penzijní reformou a více-pilířovým systémem.
David porazil Goliáše...
Bookmakeři Tipsportu mají jasno: Oskara získá film Avatar! Hlásal titulek jednoho sportovního serveru ještě začátkem února. Před samotným předáváním cen filmové akademie už ale byly kurzy velmi vyrovnané. Válečné drama z Iráku, které celosvětově vydělalo jen dvacet milionů dolarů, nakonec porazilo v kategorii o nejlepší snímek roku nejvýdělečnější film všech dob, Cameronův Avatar. Ten zatím celosvětově od diváků vybral 2,6 miliardy dolarů.
Proč je Amerika nejlepší?
Ti, co si ještě hrají na hrdiny a odolávají Facebooku, se ptají, k čemu že je „to“ vlastně dobré. Kromě rozvodů a usmíření v přímém přenosu na „efbéčku“, které si nezadají s mexickou telenovelou, vám mohou vaši přátelé dát i dobrý tip na články, které stojí za to si přečíst, a videa, které stojí za to shlédnout.
Mint.com: Digitální finanční policajt
Jak zní jedna z prvních rad, kterou může finanční poradce poskytnout klientovi? Podívejte se důkladně na svůj rozpočet, na podrobnou analýzu příjmů a výdajů, abyste věděli, kde se vaše peníze berou a kam mizí. Měsíc si zapisujte všechny své výdaje a zjistěte, kde utrácíte zbytečně a překvapivě hodně. Internetová aplikace Mint.com posouvá tuto poučku na úplně jiný „level“.
Kurzové čáry módních značek
Cedulkám s pestrobarevnými vlaječkami a cenami v různých měnách jsem nikdy nevěnovala příliš pozornosti. Trklo mě to až předevčírem, když jsem se zasekla ve frontě na zaplacení.
Tenká hranice podvodu
Médii nedávno prošuměla zpráva o pojišťovací agentce, která uzavírala fiktivní pojistné smlouvy, inkasovala za ně provize, a ty částečně dále investovala do prvních splátek dalších fiktivních pojistných smluv. Suma sumárum podvod za pět milionů korun.
Lokální starosta versus prezident zeměkoule
Zaměstnanec jedné velké nadnárodní společnosti mi nedávno vyprávěl o změnách ve struktuře firmy, v níž pracuje: mateřská společnost kdesi na druhé straně Evropy se rozhodla přesunout rozhodovací pravomoci o směřování národních „filiálek“ na centrální úroveň. Kamsi do Británie. Výsledkem bude ztráta kontaktu s trhem a jeho specifiky a ztráta obchodních vztahů s partnery. Zkrátka ztráta kontroly hráčů českých týmů ve prospěch „univerzálního šéfa.“
Daně nízké a nejnižší
V jednom dámském časopise chtěli vědět, jak neplatit vůbec žádné daně a nejít za to do vězení. Dobrá otázka, také bych to ráda věděla. Každopádně je pravdou, že některé odečitatelné položky od základu daně a daňové slevy leží v patnáctém paragrafu zákona o dani z příjmů trochu pozapomenuté a leden je dobrou dobou na jejich oprášení.
Boj o provize
První přišlo na řadu penzijní připojištění. Říká vám poradce, že byste ho měli mít? Zeptejte se ho, co z toho bude mít on. To je signál, který zákonodárci vyslali klientům penzijních fondů schválením několika nových pravidel týkajících se sjednávání smluv o penzijním připojištění. Mnozí říkají: to je teprve začátek.
Nejoblíbenější jsou budovatelské
Odpoledne v hypermarketu a večer před televizí už není v módě. Intelektuálové dneška chodí pouštět draky na kopec za město a po večerech hrají deskové strategické hry.