Předplatit časopis Finmag

Jan Majer

Jan Majer
Kontaktujte autora

Původní profesí novinář, od roku 2001 pracoval jako finanční poradce. V dalších letech publikoval vedle poradenské činnosti články ve finančních rubrikách novin a časopisů a vedl ekonomickou rubriku týdeníku Reflex. Vybudoval a vedl dva finanční servery. V roce 2007 spoluzakládá poradenskou firmu Partners, v níž působil jako ředitel komunikace. Otec Finmagu.

Čím budeme k smíchu budoucím generacím
 5 242

Čím budeme k smíchu budoucím generacím

Až se lidé za pár desítek let ohlédnou za dnešní dobou, nad čím budou s rozpaky kroutit hlavou? Tahle otázka – a vlastně rovnou i odpověď na ni – mě napadla, když jsem poprvé uviděl hodinky iWatch.

1. 9. 2015
Dušan Šídlo: Duševní život jako riziko!

Dušan Šídlo: Duševní život jako riziko!

Pokud jste pojištěni pro případ pracovní neschopnosti nebo invalidity, nečekejte jakoukoli finanční kompenzaci, pokud vás skolí duševní porucha. O přístupu českých pojišťoven k psychiatrickým diagnózám a psychickým potížím jsem si popovídal s Dušanem Šídlem, autorem knihy Život jako riziko a analytikem poradenské společnosti Partners.

20. 10. 2010
Do čeho se vyplatí investovat v roce 2010?

Do čeho se vyplatí investovat v roce 2010?

V březnu 2008 si bývalý premiér Stanislav Gross koupil byt na Floridě za 13 milionů korun. Po roce a půl klesla podle ukazatele Case Shiller Index hodnota jeho investice o 46 procent. Roli poradce a zprostředkovatele v tomto případě sehrál hudebník a podnikatel František Janeček, který vlastní podobný byt ve stejné lokalitě. Škoda, že to načasování nevyšlo lépe. Ceny nemovitostí na Floridě mezitím opět začaly pomalu růst.

30. 12. 2009
Reklama funguje!

Reklama funguje!

Reklama J&T Banky říká: „Paradoxem dnešní neklidné doby je skutečnost, že vnitřního klidu dosáhnete pouze vnějším neklidem.“ Chápete?

8. 12. 2009
60 dolarů za nocleh v kriminále

60 dolarů za nocleh v kriminále

Řečí čísel lze postihnout úplně všechno: epidemii lidské blbosti, lásku Američanů k nápravným zařízením i nadvládu žen nad rodinnými rozpočty.

3. 12. 2009

Další skvělí autoři

Tomáš Wehle

Tomáš Wehle

Vystudoval český jazyk a literaturu a občanskou výchovu na Pedagogické fakultě Západočeské univerzity.... Více

Matěj  Schneider

Matěj Schneider

Publicista. Redaktor serveru A2larm, kde mimo jiné ve spolupráci s projektem Voxpot připravuje podcast... Více

Pavel Jégl

Pavel Jégl

Před listopadem 1989 vystudoval automatizaci a robotiku na ČVUT. Psal do samizdatu a do šuplíku. Po volbách... Více

Petr Houdek

Petr Houdek

Zabývá se psychologickou, experimentální a forenzní ekonomií – obory zkoumajícími, jak se člověk rozhoduje... Více

Bohatý táta, bohatý syn

Bohatý táta, bohatý syn

Statistiky hovoří jasně: úspěšným, bohatým rodičům se rodí častěji chlapci než děvčata. Neví se úplně přesně, jak to příroda dělá, ale svoji logiku její počínání má. Spravedlnost od ní nečekejte. A na politickou korektnost zapomeňte.

1. 12. 2009
Přespolní chill out

Přespolní chill out

Bydlím v Praze, pracuju v Praze. Cestou do práce a z práce strávím v průměru asi 90 minut. Podle statistik je to o 22 minut víc než kolik na cestě mezi prací a domovem stráví průměrný obyvatel New Yorku.

24. 11. 2009
Nejsme mimo?

Nejsme mimo?

Před pár lety mě svou upřímností překvapil, pobavil a potěšil ctihodný představitel finanční instituce, s níž jsem spolupracoval v oblasti PR. Po náročné půlhodině, kdy jsme spolu vymýšleli témata pro mediální komunikaci, odložil tužku a papír a vydechl: „Víte, já si někdy říkám, jestli to všechno třeba není úplně jinak. Pořád mluvíme o penězích, penzi, zhodnocení, a možná jsme úplně mimo.“

10. 11. 2009
Karta leží a hra běží

Karta leží a hra běží

V oblasti finančních produktů mnoho prostoru pro realizaci novátorských nápadů není. Z pohledu klienta je to všechno na jedno brdo. Snad právě proto musejí být banky a další instituce tak kreativní při prezentaci svých služeb.

9. 11. 2009
Mluv nahlas, budeš šéf!

Mluv nahlas, budeš šéf!

Znáte ten paradox. Manažeři v nižších a středních pozicích jsou obvykle přesvědčeni, že své práci rozumějí lépe než jejich nadřízení a že by tým mohli vést úspěšněji. Zkrátka, že šéf je jen sebevědomý blbec, který měl víc štěstí než rozumu.

3. 11. 2009
Proč ekonomové nechtějí do politiky?

Proč ekonomové nechtějí do politiky?

Problém české politiky je do značné míry personální. Není koho volit, říkáme si často. Kdyby se ale na kandidátkách objevili důvěryhodní a médii respektovaní odborníci, mnozí bychom tomu rádi dali šanci. Proč do toho nejdou?

2. 11. 2009
Mafián vs. Vatikán
 5 629

Mafián vs. Vatikán

“Jediným skutečným bohatstvím na světě jsou děti. Ani peníze, ani moc. Vy jste můj poklad,” říká už dospělému synovi a dceři mafiánský multimilionář. Právě tvrdý boj o moc a peníze ho nakonec připraví o to nejcennější.

27. 10. 2009
Řeč čísel

Řeč čísel

Čísla jsou nudná, matoucí a zrádná, občas ale mluví sama za sebe...

23. 10. 2009
Finanční negramotnost v praxi

Finanční negramotnost v praxi

Kdykoli se v minulosti objevil na obrazovkách pravidelný vzdělávací pořad o osobních financích, byl to propadák. U rutinně koncipovaných projektů se dala předem odhadnout zanedbatelná sledovanost, a tak byl jakýkoli pokus o osvětu rovnou odsouzen k neúspěchu uvedením v odpoledních hodinách. Když už nikdo nedoufal, že se objeví nějaký Přemek Podlaha přes peníze, nastoupili veleúspěšní Krotitelé dluhů.

22. 10. 2009
Volby vyhraje vaše televize

Volby vyhraje vaše televize

„Krásný článek. Bohužel, ti, kteří by si jej měli přečíst, čtou nejspíš jiná periodika,“ napsal minulý týden jeden ze čtenářů Finmagu pod článek, kde jsme se trochu obuli do politiky.

20. 10. 2009
Závidíš? Kup si trenky...

Závidíš? Kup si trenky...

Závist je prý česká národní vlastnost. Není to pravda, závist nezná hranic.

16. 10. 2009
Pavel Kohout: Proč mě neláká politika

Pavel Kohout: Proč mě neláká politika

„Když nalijete do starého trabanta nejlepší vysokooktanový benzín, stále zůstane starým trabantem. Konstrukční omezení jsou konstrukční omezení. Navíc srovnání české ústavy s trabantem je urážka trabanta, protože jeho konstrukce sice nebyla skvělá, ale aspoň neobsahovala žádné zásadní vady. Trabant fungoval,“ říká v krátkém rozhovoru o politice Pavel Kohout.

13. 10. 2009
Třicet dní pro duševní pohodu

Třicet dní pro duševní pohodu

Před měsícem jsem běsnil. Cestovka mi s nadšeným doporučením prodala čerstvě zkolaudovaný „luxusní prostorný apartmán“, „vhodný pro náročnou klientelu“, v klidné části ostrova a pár kroků od malebné pláže. Na místě jsem zjistil, že jde o špeluňku přímo na hlavní křižovatce, poblíž nejhnusnější pláže, jakou jsem kdy viděl.

22. 9. 2009
Finanční poradce: Chcete mě?

Finanční poradce: Chcete mě?

Jednou za měsíc na mě vyjde řada a coby zástupce vedení Partners zasedám u takzvaných supervizí, jež mají zajistit, aby se do kontaktu s klienty nedostali nepřipravení lidé. Koho byste pustili vy?

15. 9. 2009
4000 knih o štěstí

4000 knih o štěstí

V roce 2000 bylo ve Spojených státech publikováno 50 knih pojednávajících o cestách k dosažení duševní pohody. V krizovém roce 2008 podle Psychology Today vyšlo 4000 takových titulů.

15. 9. 2009
Krize, děkujem!

Krize, děkujem!

Když v pátek vyšel v deníku MF Dnes článek o tom, že celosvětovou hospodářskou krizi ve třicátých letech minulého století přežily ve zdraví jen podniky, jež investovaly do reklamy, pobavilo to i mnohé laiky: Tak to už musí být s inzercí opravdu zlé, ukazovali si lidé titulek „Krize 30. let ukázala sílu reklamy“.

1. 9. 2009
1/4