Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

Ondřej Tůma
Ondřej Tůma
9. 10. 2013

Poslední víkend tohoto měsíce – 25. a 26. října – nás čekají předčasné volby do Poslanecké sněmovny. Přichystali jsme rychlý ekonomicko-finanční dotazník pro strany, které se ucházejí o vaše hlasy – a které chtějí rozhodovat o vašich penězích. Komu svěříte svůj hlas a co to bude znamenat pro vaši tobolku? První je na řadě – s volebním číslem jedna – favorizovaná ČSSD.

Volební speciál: Vaše peníze. Jak s nimi chtějí hospodařit Jan Mládek a ČSSD

Političtí komentátoři spekulují o tom, jak by mohla vypadat příští vláda, v televizi můžeme sledovat předvolební debaty představitelů jednotlivých stran, v novinách číst rozhovory s volebními lídry. Peníze.cz se rozhodly proklepnout zástupce dvanácti partají, které mají podle předvolebních průzkumů společností STEM/MARK, Median, SC&C, SANEP a CVVM nejvyšší stranické preference a šance – ovšem nejde jen o šance na křesla, ale také o tučné příspěvky na úhradu voleb (pro partaje se ziskem nad 1,5 procenta) a na činnost (pro partaje se ziskem nad tři procenta odevzdaných hlasů).

Samozřejmě nás zajímá, kdo bude rozhodovat o našich společných penězích, případně jak nám bude chtít sáhnout na peníze vlastní. Dotazy z oblasti ekonomie a financí jsme kladli tak, aby na ně šlo odpovědět prostým ano nebo ne, ale samozřejmě jsme po respondentech také chtěli, aby své stanovisko v pár větách vysvětlili.

Názory vůdčích představitelů vybraných politických stran vám budeme představovat podle čísel, která jim byla pro tyto volby vylosována. Začneme od jedničky, kterou má ČSSD, a skončíme číslem dvacet tři, které los přiřkl Straně zelených.

Jako první tedy odpovídá...

Jan Mládek, ekonomický expert ČSSD, stínový ministr financí, kandidát v Jihočeském kraji

1. Věříte, že státní pobídky můžou být motorem ekonomického růstu?

Toto je naprosto špatně položená otázka. Státní investiční pobídky jsou cenou za nefunkční veřejnou správu, soudnictví, za nedostatečnou infrastrukturu atd. Země, která má vše v pořádku, žádné pobídky dávat nemusí. Česká republika bohužel ano.

2. Věříte v pozitivní dopady pozitivní diskriminace?

Nevím, kam přesně je otázka směrována. V USA pozitivní diskriminace pomohla s integrací tzv. American Africans. To ještě neznamená automatické pozitivní dopady u nás, ale šance tu je.

3. Měl by být zaveden zákon o vyrovnaném státním rozpočtu?

Nesmysl z dílny pravicových ideologů. Vláda potřebuje pružnost, a ne rigidní zákon, a za příští konjunktury přebytky státního rozpočtu, abychom konečně začali splácet dluhy.

4. Mělo by Česko v dohledné době přijmout euro?

Ano, zhruba v letech 2019–2021.

5. Jste pro progresivní zdanění příjmů?

Ano, jsem pro progresivní zdanění příjmů fyzických osob. Znovu ho zavedla již vláda Nečase a Kalouska od 1. ledna 2013. Jenom tomu z pokryteckých důvodů říkali solidární daň.

6. Souhlasíte se speciální daní pro určitá odvětví, například banky, pojišťovny nebo telefonní operátory?

Ano, jsou to oligopolní odvětví s vysokými zisky, na kterých by se měl více podílet český stát.

7. Jste pro jednotnou sazbu DPH? Jaká by byla ideální sazba (ideální sazby) podle vás?

Jednotná sazba DPH je dlouhodobý cíl Evropské unie, ale v současné době k němu máme daleko. Sami bychom tímto směrem jít neměli a dnes bychom měli nechat delší dobu současné sazby 15 procent a 21 procent a případně některé položky nově osvobodit (léky, knihy).

8. Jste pro společné zdanění manželů?

Obecně ano, ale v současné chvíli to není potřebné.

9. Souhlasil byste s legalizací švarcsystému?

To je stejné, jako otázka, zda souhlasíte s rozvratem penzijního systému a českého zdravotnictví. A já nesouhlasím – ani s rozvratem penzijního systému, ani s rozvratem českého zdravotnictví!

10. Zvýšil byste živnostníkům odvody na sociální a zdravotní pojištění? Pokud ano, tak o kolik?

V tuto chvíli jde především o to, aby platili daně, které mají. Proto chceme registrační pokladny s fiskální pamětí, což zvýší výběr daní z příjmů fyzických a právnických osob, DPH, sociálního a zdravotního pojištění.

11. Jste pro další privatizaci státních podniků, například pošty, drah, lesů?

Ne.

12. Jste pro povinnost vstoupit do druhého pilíře důchodového systému?

Představa, že úlohou státu je nahánění klientů soukromým subjektům, je jedním z vrcholů selhání české pravice. Druhý pilíř by měl být zlikvidován sloučením s třetím pilířem.

13. Měla by být zavedena absolutní hranice pro vstup do důchodu? Kolik let by měla být hranice, nad kterou už by důchodový věk neměl růst?

Ano, navrhujeme strop 67 let a za 20 let je možné to znovu debatovat.

14. Jste pro zavedení zvýhodněných či bezúročných půjček pro rodiny s dětmi?

Je to námět na pozitivní debatu.

15. Jste pro zákonné omezení horní hranice RPSN u půjček? Pokud ano, v jaké výši?

Jsme pro komplexní ochranu spotřebitele. Nelze vytrhávat jednotlivé parametry. Již dnes fungují některé firmy s přijatelným RPSN a nemravné zisky dělají na sankčních úrocích.

16. Souhlasíte regulačními poplatky u lékaře, na pohotovosti a za pobyt v nemocnici?

Ne.

17. Souhlasíte se zavedením placených nadstandardů ve zdravotnictví?

Ne.

18. Měl by stát absolventům škol automaticky zajišťovat pracovní místo nebo další vzdělávací a rekvalifikační kurzy?

Nevím, zda automaticky, ale stát by se měl o mladé starat, aby nevznikla „ztracená generace“ dlouhodobě nezaměstnaných.

19. Měly by být vklady v bankách, kampeličkách a stavebních spořitelnách nadále stoprocentně jištěné Fondem pojištění vkladů? (Alternativou je zavedení spoluúčasti klienta.)

Spoluúčast klienta ve výši desíti procent, která byla před krizí, byla správná. Problém je v tom, že ke změně by muselo dojít simultánně v celé Evropské unii. A to se v nejbližší době nepovede. Individuální akce jednotlivé země by byla kontraproduktivní. Nejspíše by přišla o velkou část vkladů.

20. Měla by být minimální mzda aspoň deset tisíc korun, případně víc?

Minimální mzdy by měla být na úrovni 40 procent průměrné mzdy. Tedy by dnes klidně mohla být 10 000 Kč. Později může růst s růstem průměrné mzdy.

Zítra Petr Mach a Strana svobodných občanů

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (12)

Vstoupit do diskuze
Ondřej Tůma

Ondřej Tůma

Vystudoval žurnalistiku na Fakultě sociálních věd Univerzity Karlovy. Studoval také na Fakultě humanitních studií v Praze a na Goethe-Universität ve Frankfurtu nad Mohanem. Má za sebou stáže v Českém rozhlase... Více

Související témata

čssddaň z příjmůdanědphekonomikajan mládekstátní rozpočetvolby

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo