Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy

Jaroslav Šura
Jaroslav Šura
9. 9. 2021
 10 128

Akcie technologických společností jedou. Nesázejte na ně ale všechno. Očkujte portfolio proti propadu něčím jiným.

Akciová vakcinace. Tipy na farmaceutické a zdravotnické firmy
Zdroj: Shutterstock

Máme rádi zvířata

Zoetis (ZTS). Mezi českými investory ne úplně známá firma s tržní valuací skoro sto miliard dolarů vyrábí veterinární léčiva a vakcíny. Kdo chodí ke zvěrolékaři, dá mi za pravdu, že lidé utratí za mazlíčky cokoli. A milovníci zvířat pomáhají společnosti k výsledkům: firma stabilně navyšuje tržby i zisky – tržby loni rostly o 20 procent, a čistý zisk dokonce o 30. Vyplácí i malou dividendu. Akcie jsou dražší, ale kdyby se je podařilo koupit po nějaké korekci, mohly by se stát ozdobou portfolia.

Přišla zima a s ní i nový Finmag. Co v něm najdete?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

KNIHY JSOU BYZNYS

• Jak zacloumal knižním trhem nástup komiksu? • Proč si za sebe slavné osobnosti nechávají psát knihy? • Investice do knih se vyplatí, ale pro byznys se to dělat nedá.

BYZNYS JE HRA

• Než úspěšní podnikatelé zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Kdo převezme Pradu? • Hřbitovy mají problém: Velká poptávka nepřináší víc peněz. • Kolik platů stojí byt?


Česká léčba

Pilulka (PINK). Vysoce růstová česká e-commerce společnost provozuje lékárny a hlavně online byznys se zaměřením na lékárenství a přidružené zboží – kosmetiku, sportovní výživu, potravinové doplňky, potřeby pro děti a matky… Hospodaření firmy se překlopilo do zisku, impozantní je ale především víc než padesátiprocentní nárůst online tržeb.

Společnost je na burze teprve krátce a analytici zatím tápou s jejím oceňováním. I ta nejčerstvější a nejlepší analýza počítá s růstem tržeb z loňských 1,8 miliardy na pouhé 2,26 miliardy za letošní rok. Přitom už je zřejmé, že budou spíš kolem 2,5 miliardy, a že meziroční nárůst tržeb tedy nebude pod 30 procent, ale spíš ke 40 procentům. Při současném poměru ceny akcie a tržeb na akcii 1,5 by akcie stála v roce 2024 přes tři tisíce korun při pouze organickém růstu. Akcie s největším potenciálem na české burze se obchodují v systému Start.

Nastává doba covidová?

Pfizer (PFE). Není třeba představovat, jeho vakcínu má v sobě většina očkovaných. Americký farmaceutický gigant má tržní hodnotu hodně přes 200 miliard dolarů, vyrábí širokou paletu léků a patří mezi takzvané dividendové aristokraty. Investorsky oblíbený ukazatel ceny akcie ku zisku by měl být přibližně 12 a dividenda ke čtyřem procentům. Společnost se nemůže chlubit stabilně rostoucími tržbami jako Zoetis, spíš si občas vypomůže nějakou akvizicí, za zamyšlení ale stojí. Skvělá vakcína cenu akcií dlouhodobě nezvedla, investoři považují růst tržeb spojený s potíráním covidu za přechodný. Pro toho, kdo myslí, že covid s námi nějakou dobu zůstane, můžou být akcie Pfizeru dobrou volbou. Ostatně, nakupoval i Warren Buffett...

Akcie Pfizer. To bodne!

Zdroj: peníze.cz

Čekání na obchodní válku

Novartis (NOVN). Patří rovněž mezi farmaceutické obry. Švýcarská firma má robustní portfolio léků na nádorová onemocnění, astma, osteoporózu, vysoký tlak, roztroušenou sklerózu a diagnostické přípravky určené k terapii pohybového aparátu. Novartis se zapojil do boje proti koronaviru, angažuje se také v technologii na bázi mRNA. Společnost významně investuje a na schválení čeká několik zajímavých léků, které vyvinula. Dividendový výnos je kolem 3,5 procenta a budoucí poměr ceny ku zisku 13.

Společnost exportuje léky do Evropské unie a občasné obchodní spory mezi Švýcarskem a Unií by mohly dočasně srazit cenu akcií a vytvořit zajímavou příležitost k nákupu. Akcie se dají pořídit na několika trzích, za americké dolary, eura či švýcarské franky.

Pro dobrotu na žebrotu

Gilead Sciences (GILD). Americká firma se zaměřuje na antivirotika. Od českého Ústavu organické chemie a biochemie koupila patent na Viread, lék proti HIV/AIDS, který vynalezl se svým týmem profesor Antonín Holý. Dalším známým lékem je Tamiflu, proti prasečí a jiným chřipkám. V první vlně koronaviru byla společnost vidět díky Remdesiviru, antivirotiku vyvinutému k léčbě eboly, které mělo pomáhat i na covid.

Cena akcií firmy se loni propadla. Investoři nebyli nadšeni z rozhodnutí managementu darovat jako humanitární pomoc lidstvu 1,5 milionu dávek Remdesiviru, když náklady na jeho vývoj, vybudování fabrik a distribučních cest dosáhly nemalých částek. Navíc úspěšné proticovidové vakcíny jiných firem později zatlačily Remdesivir do pozadí. Snížení cen vytváří zajímavou nákupní příležitost, zvlášť když společnost patří také mezi dividendové aristokraty s výnosem přes čtyři procenta.

Gilead. Vyplatí se ještě?

Zdroj: peníze.cz

Postřehy Jaroslava Šury k akciím firem bílého průmyslu vyšly v zatím posledním čísle Finmagu. Kupte si ho nebo rovnou předplaťte i další čísla. Je to dobré pro zdravou peněženku i mysl.

Mrknu na to

Ohodnoťte článek

-
19
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jaroslav Šura

Jaroslav Šura

Narozen 1967 v Plzni, t.č. Litoměřičák. Trochu ekonom - Ph.D., trochu šachista - KM, trochu burzián – ML (makléřská licence). Investor a burzovní spekulant. Minoritní akcionář několika společností z e-commerce,... Více

Související témata

akcieinvesticeJaroslav ŠuraPfizerzdravotnictví

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo