Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Finanční páka a černé labutě

Jaroslav Šura
Jaroslav Šura
16. 7. 2013
 5 655

Dá se na finančních trzích vydělat hodně a rychle? Ano, s finanční pákou. Má to ale háček: S pákou se dá taky hodně snadno a hodně rychle prodělat. Bohužel druhá možnost je jaksi pravděpodobnější. A i v případě, že se vám podaří s pákou nakoupit supervýhodně, je předčasné jásat, dokud člověk nemá peníze v kapse. Vždycky se ještě může stát něco naprosto neočekávaného. Asi jako kdyby na Vltavě zničehonic přistála černá labuť.

Finanční páka a černé labutě

Nejdřív, co je vlastně finanční páka. Zjednodušeně řečeno jde o nástroj, který investorovi (nebo spekulantovi, chcete-li) umožňuje obchodovat s násobně větší silou, než by mu umožnila vlastní peněženka. Investice s pákovým efektem je investice vysoce riziková, pravděpodobnost ztráty investovaných peněz je tu podstatně vyšší než například u nástrojů kolektivního investování.

Produkty, u kterých je možné páku použít, můžou mít nejrůznější podobu. Nemusí se jednat jen o finanční deriváty, může jít také o obchody uzavírané s využitím úvěru (tzv. maržové obchody) nebo půjčky cenných papírů od obchodníka s cennými papíry (tzv. krátké prodeje). Podstatou pákového efektu je to, že investor vkládá jen určitý zlomek hodnoty podkladového aktiva, ale podstupuje riziko odpovídající celé jeho hodnotě. V závislosti na konstrukci investičního produktu tak může investor v případě nepříznivého vývoje buď přijít o celou investovanou částku, nebo mu dokonce můžou vzniknout i dodatečné závazky, na jejichž pokrytí nepostačuje původně vložená částka. Zřetelnější to bude z příkladu:

Investor má na koupi akcií za milion korun. Obchodník s cennými papíry mu půjčí dalších až devět milionů. Investor ručí svým investovaným milionem.

Vlastní investice

1 000 000 Kč

Půjčka brokera

9 000 000 Kč

Celkem investice

10 000 000 Kč

Zhodnocení ceny akcií o deset procent, tedy na 11 milionů znamená pro investora stoprocentní zisk. Z milionu korun má dva miliony.

Ovšem znehodnocení ceny akcií o deset procent na devět milionů znamená ztrátu celé investice. Všechny prachy jsou fuč. Investor přišel o všechno. A navíc musí zaplatit brokerovi za půjčku – cca osm procent z vypůjčených finančních prostředků. A ještě poplatky za nákup a prodej cenných papírů. Samozřejmě – to jsou náklady, které nese i v případě, že bude úspěšný, výš zmíněný stoprocentní zisk tedy také není úplně stoprocentní.

Při poklesu ceny akcií se snižuje jištění danou investicí. Při poklesu o pět procent, tj. na 9,5 milionu korun přišel investor o polovinu svého jištění, tedy o půl milionu. V tomto případě broker vyzve (margin call) o dorovnání jištění zpět na deset procent investice. Pokud investor nedorovná a akcie se dál propadají, broker automaticky uzavře jeho pozici. Jinak by totiž při dalším případném poklesu začal přicházet o své vlastní peníze, o ty, které půjčil. Nejhorší variantou je několikeré dorovnávání, tak aby investor nepřišel o celou investici. Jen se tím (při uzavření pozice) zvyšuje ztráta. A ve výsledku investor může snadno (a často se to stává) přijít i o víc, než původně chtěl investovat. A když makléř uzavře pozici se zpožděním, zbude další ztráta, kterou je potřeba dorovnat. Klienti některých brokerů by mohli vyprávět.

Z daného příkladu jasně vyplývá velká rizikovost investice. Tím spíš, když může přiletět černá labuť.

Černá labuť

Může se stát, že se investorovi podaří nakoupit akcie velmi levně, poblíž dlouhodobých minim. Proč ne, i to se stane. Že téměř trefí dno, ještě ke všemu na páku. A těší se na tučné zisky… Jenže pak přiletí Talebova černá labuť a ukáže se, že skutečné dno je ještě úplně někde jinde. Jako názorný příklad černé labutě lze uvést 11. září 2001.

Repo obchody lze doporučit (ponechat) pouze zkušeným spekulantům ochotným toto riziko podstoupit. A méně zkušení nechť se nenechají zlákat lákavou reklamou obchodníků s cennými papíry a těchto obchodů se neúčastní. Jinými slovy, kdo chce prodělat kalhoty, obchodování s pákou je to pravé ořechové.

Když o jeden akciový titul usiluje příliš mnoho „obchodníků na dluh“ – v Česku to často bývají akcie NWR – zvyšuje se jeho volatilita. Poklesy cen u tohoto cenného papíru jsou značné. Velcí hráči mohou při velkém propadu cen tlačit cenu ještě níž a ještě níž dalšími prodeji svých cenných papírů. „Zapáčení“ obchodníčci pak přijdou o svoje prostředky – a levné akcie se vracejí do „správných rukou“. Právě z takové činnosti obvinili před několika lety dva klienti nejmenovaného obchodníka s cennými papíry. Akcie, jednalo se tuším o Unipetrol, skutečně skončily na účtu společnosti, která měla velmi úzký vztah s žalovaným brokerem.

Finanční páka je dobrý sluha, ale zlý pán, nejlépe je obchodovat za svoje. Není to sice takový adrenalin, ale taky se takové obchodování nemění tak často v noční můru.

Autor píše z vlastní zkušenosti. Ta je však nepřenosná —.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
10
+

Sdílejte

Diskutujte (6)

Vstoupit do diskuze
Jaroslav Šura

Jaroslav Šura

Narozen 1967 v Plzni, t.č. Litoměřičák. Trochu ekonom - Ph.D., trochu šachista - KM, trochu burzián – ML (makléřská licence). Investor a burzovní spekulant. Minoritní akcionář několika společností z e-commerce,... Více

Související témata

akciebrokerčerná labuťderivátyfinanční pákainvesticenassim nicholas talebnwrspekulaceunipetrol
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo