Články na téma: černá labuť

Opravdu zbohatnu na jednom nápadu? Pět nejčastějších podnikatelských mýtůJak začít podnikat

Opravdu zbohatnu na jednom nápadu? Pět nejčastějších podnikatelských mýtů

Čeká mě spousta peněz, volného času, seberealizace a skvělých zážitků. Stačí mít plán, vytrvat a jít si za svým snem, ale hlavně na to potřebuju spoustu peněz. Tak určitě... Právě tohle jsou v kostce nejčastější mýty a omyly spojené se začátky podnikání, které nakonec vedou ke zbytečnému rozčarování a krachům. Srovnejme si proto očekávání s realitou. Jak je to doopravdy?

Alena Šafrová Drášilová11. 10. 2023
Bubliny a labutě
 5 193

Bubliny a labutě

Vždycky se najde pár lidí, kteří dokážou předpovědět přílet černé labutě – nečekané události, která zamává světovou ekonomikou. Nejdřív jsou ostatním pro smích, později je všichni vynášejí do nebes.

Lukáš Kovanda28. 7. 2015
Krymské legendy: Do Vánoc se to uklidní. A pak přijde Ježíšek
 6 180

Krymské legendy: Do Vánoc se to uklidní. A pak přijde Ježíšek

Na rozdíl od řady internetových vševědů jsem ještě nenapsal nic k dění na Ukrajině respektive na Krymu. V zásadě o tom vůbec nic nevím. Jediné kusé informace jsem získal z novin a takové je třeba řádně filtrovat. Jenže ono i o té nevědomosti se vyplatí psát.

Jakub Skala19. 3. 2014
Očima expertů: Akciová bublina na prasknutí?
 15 343

Očima expertů: Akciová bublina na prasknutí?

Akciové indexy lámou rekordy. Jenže žádný index neroste do nebe, řekne si skeptik. A někteří už se začínají ptát, kdy to praskne. Občas už se objeví poplašná zpráva. Ačkoli – je to poplašná zpráva, nebo jsou ceny akcií opravdu nafouknutá bublina? Ptali jsme se Aleše Michla, Oldřicha Rejnuše, Radima Dohnala a dalších osobností ze světa financí.

Ondřej Tůma25. 10. 2013
Finanční páka a černé labutě
 5 538

Finanční páka a černé labutě

Dá se na finančních trzích vydělat hodně a rychle? Ano, s finanční pákou. Má to ale háček: S pákou se dá taky hodně snadno a hodně rychle prodělat. Bohužel druhá možnost je jaksi pravděpodobnější. A i v případě, že se vám podaří s pákou nakoupit supervýhodně, je předčasné jásat, dokud člověk nemá peníze v kapse. Vždycky se ještě může stát něco naprosto neočekávaného. Asi jako kdyby na Vltavě zničehonic přistála černá labuť.

Jaroslav Šura16. 7. 2013
Jak to dělají motýlci
 6 108

Jak to dělají motýlci

Ačkoliv se toto fórum už nejednou Nassimu Talebovi věnovalo, velký prorok si žádá velkou pozornost. Až jednou pochopíme jeho skvělý nápad – antifragilitu – bude nám současný přístup k ekonomice připadat ještě trochu absurdnější. Nakrájejte si tedy trochu špinavého ovoce a pusťte se do čtení.

Tomáš Fürst3. 6. 2013
Nový finanční systém: Katalyzátory

Nový finanční systém: Katalyzátory

Pro řadu lidí je nepředstavitelné, že by se stávající finanční systém mohl někdy změnit. Je tady, je daný, nediskutuje se o něm. Přitom funguje jen pár desítek let. Jeho – minimálně částečné – nahrazení však může být otázkou nikoli desetiletí, nikoli let, ale i jen pouhých měsíců. Zvlášť když vývoj urychlí katalyzátor...

Jan Dvořák23. 5. 2012
Černá labuť. Pták strašnější než od Hitchcocka
 7 121

Černá labuť. Pták strašnější než od Hitchcocka

Co mají společného řecký krach, Fukušima, arabské revoluce, soukromé důchodové fondy a smrt motocyklisty Simoncelliho? Ukazují nám, jak se umíme obelhávat, když jde o věci, do kterých nevidíme.

Michal Kašpárek27. 10. 2011
Investiční (z)rady

Investiční (z)rady

„Finanční sektor se dostal do bodu, kdy reprezentuje 25 % celkové tržní kapitalizace v USA, a v některých zemích dokonce více.“ George Soros, 2008. Tedy: čtvrtina kapitálu jsou poplatky. Nové studie dokládají, že peníze odevzdané na poplatcích správcům fondů jsou většinou peníze vyhozené oknem.

Jan Novotný25. 5. 2011
Trestuhodná hloupost statistiky

Trestuhodná hloupost statistiky

Obdržel jsem přibližně 600 proseb o rozhovor, v němž bych se vyjádřil o „černé labuti“ a Japonsku. Všechny jsem odmítl – až na jeden. Živím se psaním knih, ne rozhovorů. Níže najdete, co k tomu mám říct.

Nassim Nicholas Taleb, František Marčík9. 4. 2011