Články na téma: Deriváty
Další články na téma Deriváty najdete na Peníze.cz.
Bitcoin už je na burze, závod o první ETF vyhrála Evropa. Týden v kryptu #45
Závod o první bitcoinový burzovně obchodovatelný fond (ETF) vyhrála trošku překvapivě Evropa. Zatímco americká Komise pro kontrolu cenných papírů (SEC) dlouho očekávané rozhodnutí o bitcoinovém ETF odkládá, burza Euronext Amsterdam už s bitcoiny obchoduje. A jdeme dál: šéf FTX je ve vězení, CBDC je zlo a do čela Argentiny možná míří fanoušek bitcoinu. Je tu #TýdenVKryptu.
Očima expertů: Odstartuje Deutsche Bank další ekonomickou krizi?
Jde o nafouknutou mediální bublinu, nebo problémy Deutsche Bank skutečně můžou spustit novou ekonomickou krizi? Nemělo by se striktně oddělit komerční a investiční bankovnictví? Zeptali jsme se ekonomů.
Finanční páka a černé labutě
Dá se na finančních trzích vydělat hodně a rychle? Ano, s finanční pákou. Má to ale háček: S pákou se dá taky hodně snadno a hodně rychle prodělat. Bohužel druhá možnost je jaksi pravděpodobnější. A i v případě, že se vám podaří s pákou nakoupit supervýhodně, je předčasné jásat, dokud člověk nemá peníze v kapse. Vždycky se ještě může stát něco naprosto neočekávaného. Asi jako kdyby na Vltavě zničehonic přistála černá labuť.
Recept na nemocný svět: Zřiďme globální odbory!
Michael Lim Mah-Hui, přední malajsijský ekonom a bankéř, říká: „Je neuvěřitelné, když si vezmete, že Čína, druhá nejbohatší země na světě, spotřebovává jen tolik procent svého HDP, kolik spotřebovávali Evropané během druhé světové války.“
Investiční chyby: Vstupujete do exkluzivních klubů vysokých výnosů bez rizika
Tenhle text mohl být v našem seriálu o investičních chybách klidně první. Jde totiž o chybu snad nejrozšířenější. Každý sice slyšel, že investice, která by zaručovala vysoký výnos a přitom byla zcela bez rizik, neexistuje. A přece se vždycky najde dost těch, kteří uvěří, že existuje výjimka. A že oni tu výjimku našli. Jsou vyvolení.
Daň z finančních transakcí: Další hřebík do rakve Evropské unie
Evropská komise navrhla a Evropský parlament v průběhu roku 2012 odsouhlasil zavedení nové celoevropské daně z finančních transakcí: z obchodů s akciemi, dluhopisy a z nich odvozenými finančními produkty (deriváty). Daň v lednu 2013 odsouhlasilo jedenáct zemí s tím, že by mohla fungovat již od ledna 2014. Proti návrhu je ale například Velká Británie a zatím i Česká republika, pochyby a odpor nyní vzrůstají i mezi signatáři, například v Německu.
Vrtěti LIBORem
Pokud sledujete zprávy, jistě jste si všimli, že i českým tiskem (ač s opožděním o víc než týden) prolétla zpráva o manipulaci s významnou úrokovou sazbou LIBOR – London InterBank Offered Rate.
Anketa: Je světové bankovnictví od základů prohnilé?
Další bankovní skandál – aféra kolem manipulací se sazbami LIBOR. Je světové bankovnictví zkažené až do morku kostí? Jak to vidí Aleš Michl, Lukáš Kovanda, Aleš Tůma a další odborníci ze světa financí.
JP Morgan: První oběť finanční války
Před zhruba dvěma týdny banka JP Morgan oznámila víc než dvoumiliardové ztráty z obchodování s deriváty. To samo sobě není nic mimořádného, nikdo není neomylný. V letech 2008 a 2009 některé banky utrpěly ztráty o dost větší. Když jsem ale narazil na fakt, že se do vyšetřování výsledků zapojila FBI, uvědomil jsem si, že ztráty JP Morgan můžou signalizovat něco mnohem většího.
Buffette, sklapni!
Warren Buffett se protřele stylizuje coby hotový Mirek Dušín, lidumil, který se mezi nenasytnou cháskou z Wall Streetu ocitl nějakým nedopatřením. Ne všichni mu to baští.
ETF a contango: pořádný tanec s vašimi penězi
Mantra posledních let zněla „investuj do komodit, investuj do komodit, investuj do komodit“. A protože ne každý si může zaparkovat na zahradním jezírku tanker s ropou, hledali jsme pomocníky. S fondy ETF je to jednoduché. Aspoň na první pohled.
Brusel chce zavést daň, na které už si kdysi vylámali zuby Švédové. Proč?
Státní pokladny po celé Evropě jsou decimovány dluhovou krizí a politici, zdá se, jsou ochotni zkusit všechno možné, jen aby je opět naplnili.
Fyzici a manažeři: svazek proti přírodě
„Spojení manažerů, kteří nerozumějí fyzice, s fyziky, kteří nerozumějí financím (ale myslí si, že ano, vždyť přece finance jsou tak triviální), může mít hrozivé důsledky. Vlastně už má.“ Pavel Kohout odpovídá na otázky, které na serveru iHned klade Jan Macháček předním českým ekonomům.
Rok 2012: Kdo uteče, vyhraje
Podle Jana Dvořáka z webu Pro investory nás letos nečeká prakticky nic dobrého. Je čas na reformu. Ale opravdovou. Tím je myšleno například vystoupení ze současného systému nekrytých měn...
SMH: výnos bez rizika, nebo další letadlo?
Jak se stát milionářem? Začněte s miliardou. Tak by se dala shrnout rada pro investory chtivé rychlých zisků „na forexu“.
Za krizi může...
… španělská polední siesta, řecká lenost, euro, trh, vláda, Berlusconi, EU, levice, pravice, hloupí lidé, chytří lidé, malé utrácení, velké utrácení, malé zadlužování, příliš velké zadlužování, ekonomové, bankéři, politici, podnikatelé, spekulanti, Wall Street, Fed, kapitalismus, socialismus – a co nám ještě zbývá? Svíčková!?
Tikající eurobomba. Druhé jednání: Život s eurem (2001–2004)
Třetí pokračování seriálu o kořenech současného europrůšvihu: Jak euro přehřálo dluhové ekonomiky členských států. Jak se Řecko dostalo ke svým miliardám. Jak se růstový zázrak nestal. Jak Němci porušili pravidla Evropské unie a profitovali z eurozóny.
Akciové trhy a řádící páka
„Dejte mi pevný bod a já pohnu Zemí,“ pravil prý kdysi ve starověku Archimédés. Nikdo mu ovšem pevný bod ve vesmíru nedal, a tak nemohl prokázat, jestli by páka – jejíž princip popsal a vysvětlil – na hýbání světem opravdu stačila. Světem investování však páka hýbe spolehlivě.
Larry Williams: Nesázejte na pád Ameriky!
„Investice do zlata a stříbra je dobrým zajištěním proti lžím politiků. Proti politikům, kteří kradou naše peníze, proti politikům, kteří věří v masivní schodkové financování státních výdajů. Drahé kovy jsou výtečný způsob, jak se zajistit proti velmi pochmurnému politickému systému, jenž je dnes celosvětovou realitou," tvrdí legendární burzovní obchodník Larry Williams.
Evropu si rozvracet nedáme!
Ratingové agentury jen prohlubují evropskou rozpočtovou krizi – došlápneme si na ně, hrozí Evropská komise. Dvě ze tří hlavních ratingových agentur jsou americké, tudíž k EU neobjektivní, tvrdí unijní představitelé. Jejich výpady jsou samy o sobě tak absurdně tragikomické, že se k nim vlastně jen těžko něco dodává.
Karel Janeček: Krade se tu víc než na Ukrajině. Jsme korupčnická velmoc!
„Každý Čech včetně nemluvňat přispěje korupčníkům měsíc co měsíc tisícikorunou z vlastní kapsy. Sto miliard je abstraktní číslo. Pokud si jej ale vydělíte, zjistíte právě tohle. Rodina se třemi dětmi takhle každý měsíc přijde o pět tisíc korun, je to peklo,“ varuje Karel Janeček ředitel firmy RSJ Algorithmic Trading, který se pustil do boje s českou korupcí.