Předplatit časopis Finmag

Becherovka bude polská, úřad svolil ke spojení české značky s nápojářským gigantem

Redakce Finmag.cz
Redakce Finmag.cz
27. 2. 2024
aktuality

Úřad pro ochranu hospodářské soutěže (ÚOHS) povolil ve zjednodušeném řízení spojení společností Maspex a Jan Becher – Karlovarská Becherovka. Tradiční česká značka tím z francouzských rukou kompletně přechází pod polský nápojářský gigant.

„Úřad zjistil, že spojení nebude mít za následek podstatné narušení hospodářské soutěže, a proto spojení povolil. Rozhodnutí již nabylo právní moci,“ informoval ÚOHS v tiskové zprávě s tím, že ke spojení soutěžitelů dochází zejména v oblastech výroby a prodeje lihovin, zejména bylinných hořkých likérů známých pod značkou Becherovka.

„Společnost Maspex působí zejména v potravinářském průmyslu. Na území České republiky je činná prostřednictvím dceřiných společností v oblastech prodeje a distribuce nealkoholických nápojů (zejména minerálních vod, džusů a nektarů), alkoholických nápojů a instantních výrobků,“ konstatuje ÚOHS. Jde například o džusy Relax, Caprio či energetický nápoj Tiger.

Společnost Jan Becher působí v oblasti výroby a prodeje lihovin, a to hořkých bylinných likérů pod značkou Becherovka, a provozuje návštěvnické centrum The Home of Becherovka v Karlových Varech,“ stojí dále bez dalších podrobností v oznámení úřadu.

Vedle výrobních závodů a skladů získává polská skupina i práva duševního vlastnictví týkající se značky Becherovka, která jsou nyní ve vlastnictví společnosti Johann Becher GmbH & Co. OHG Likörfabrik. Karlovarská likérka patřila od roku 2001 francouzské společnosti Pernod Ricard.

Prodej české likérky pod polskou skupinu Francouzi oznámili už na konci loňského roku. Cenu transakce tehdy firmy neuvedly. Dokončení obchodu se očekává do konce června 2024.

Likérka Jan Becher – Karlovarská Becherovka je společností s víc než dvousetletou tradicí. Byla založena v roce 1807 rodinou Becherů, tehdy jako rodinný podnik. V roce 1922 byla Becherovka zaregistrovaná jako ochranná známka. Status akciové společnosti má od roku 1994. V roce 2001 byl dokončen proces privatizace a společnost přešla do vlastnictví francouzské skupiny.

Maspex je největší soukromá společnost v potravinářském sektoru v Polsku a jedna z největších ve střední a východní Evropě. Spolumajitel a ředitel skupiny Maspex Krzysztof Pawiński uvedl, že Becherovka má posílit pozici společnosti v Česku i na Slovensku.

Zaujali jsme vás? Pokračujte...

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

BYZNYS JE UMĚNÍ

Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.

BYZNYS JE TAKY VĚDA

Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?

Ohodnoťte článek

-
-1
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Redakce Finmag.cz

Redakce Finmag.cz

O podnikání píšeme v souvislostech, inspirujeme, poukazujeme na klíčové problémy podnikatelů a živnostníků. Úspěch nechceme glorifikovat jen skrze peníze, ale i společenské dopady podnikání. Píšeme o lidech,... Více

Související témata

aktualityAkvizicehospodářská soutěžpotravinářský průmyslprivatizacevýchodní Evropa

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2

Koupit nejnovější číslo