Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

iPad vítězí? Dlouhý nechápe, že Hrad není Goldman Sachs

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
24. 8. 2012

Poprvé v historii České republiky si někdo otevřeně a beze studu kupuje moc. Snad to Vladimíra Dlouhého přijde draho – doslova.

iPad vítězí? Dlouhý nechápe, že Hrad není Goldman Sachs

Nejoblíbenější ministr první půlky 90. let teď při svém comebacku vnesl do politiky výkonnostní marketing: brigádníci dostanou dvacet korun za každého podepsaného občana, který chce Vladimíra Dlouhého na Hradě. Ti nejpilnější šiřitelé petičních archů se můžou těšit na iPad a osobní setkání s kandidátem na „zajímavém koncertě v hudebním klubu“.

Bylo by příliš silné tvrdit, že tím Dlouhý znásilnil demokracii: přízeň voličů si kupuje kdejaký vesnický starosta. Dlouhý se s ní „jenom“ zastavil ve výtahu mezi patry, dlachnil jí stehna a funěl jí do ucha.

Je to totiž poprvé, co nějaký český politik nebuduje svou kampaň na programu, na slibech, dokonce ani na starém dobrém strašení sudetskými Němci. Ale docela otevřeně na tom, že má rovný milion k utracení. Při dvacce za jeden podpis to vydá zrovna na těch potřebných padesát tisíc signatářů a na přímý souboj o hlasy s knížetem Dřímalem a Milošem Zemanem.

Nekupuje si podpisy od lidí, můžete namítnout; jen chce dát pilným brigádníkům větší odměnu než těm líným. Já říkám: najděte činžák plný nezaměstnaných a šábněte se s nimi půl na půl. Pro vás z toho bude pětistovka za dvacet minut podávání propisky, pro ně drobné do automatů, ani nebudou vědět za co. Zodpovědnost ale nesou filutové brigádníci a jejich ovečky, můžete Dlouhého bránit. Jenže ten se jí zbavit nemůže: je to jeho nápad, jeho peníze, jeho moc. Po každém pologramotovi podepisujícím úvěr vyžadujeme, aby dohlédl všechny možné důsledky svých kroků; možná by se hodilo chtít tu samou porci zodpovědnosti po člověku, co právě hacknul nový a neotestovaný demokratický mechanismus milionem.

Kdo čím zachází

Když Dlouhému novinář z Lidovek připomněl jeho členství v KSČ mezi lety 1978 a 1989, prezidentský kandidát se obhájil - a teď bez ironie! - nejlíp, jak mohl: „[A]ni rodina, ani společenské klima mi prostě nenastavily hodnoty, které by mě vedly k pocitu, že dělám něco neetického, nemorálního, nepatřičného.“

Posledních patnáct let pracoval Dlouhý pro investiční banku Goldman Sachs, v jejímž portfoliu nastavování hodnot jak známo chybí. Těžko mu vyčítat, že při tom ztratil soudnost a vkus a naučil se obchodovat se vším.

Prezident má být v první řadě ksichtem republiky. Dovedu si představit, že svým podpisem pod peticí i hlasem ve volbách podpořím někoho, s kým budu ve spoustě věcí nesouhlasit. Chci se ale podívat na ten obličej na poštovní známce a aspoň v tu chvíli vědět, že v téhle zemi ještě není úplně všechno na prodej. Že je to pravda, co vítězí.

Dlouhý se diskvalifikoval hned svým prvním krokem.

Ta dvacka za podpis mě tak strašně rozlítila a urazila, že jsem zapomněl na úctu k cizímu majetku a chtěl zaplatit dvacet korun každému čtenáři, který Dlouhému přimaluje na plakát tykadla.

Pak jsem se zklidnil, když mi došlo, že si Dlouhý na sebe bič ušil sám. Těch padesát tisíc podpisů musí být platných – kolik černých duší se asi narodí cestou za iPadem a co největším krajícem z milionu? A i kdyby v tomhle volebním herním automatu Dlouhý nakrásně vyhrál účast v prvním kole voleb, úspěch tam si už tak jednoduše nezaplatí. Vždyť o něm víme jen to, že rád běhá dlouhé tratě a neštítí se kupovat si podporu.

Rodina ani společenské klima Vladimíru Dlouhému nenastavily ty správné hodnoty. Snad se to povede voličům. Na tyhle věci není nikdy pozdě.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (16)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

morálkaprezidentprezidentské volbyVladimír Dlouhý
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo