Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Severní Korea: Potři imperialistu! Třeba pojišťovacím podvodem

Michal Vodrážka
Michal Vodrážka
11. 3. 2013

Vedle mediálně propíraných exportů raket, zbraní, drog a padělaných cigaret a léků získávala Severní Korea potřebné valuty v nedávné minulosti ještě jiným originálním způsobem – pojišťovacími podvody.

Severní Korea: Potři imperialistu! Třeba pojišťovacím podvodem

Píše se rok 2003 a Severokorejec Kim Kwang-čin balí v Singapuru v kanceláři dárek pro nadcházející narozeniny drahého vůdce Kim Čong-ila. Do dvou pytlů s kolegy nacpe celkem 20 milionů dolarů v hotovosti a odesílají je směr Pchjongjang. Za dárek dostávají děkovný dopis od samotného Kima, vybraní soudruzi pak DVD přehrávače a Kim Kwang-čin i medaili.

O něco později v roce 2003 balí Kim Kwangin kufry sobě a své rodině a prchají do Jižní Koreje. Nejprve tajně pro jihokorejské úřady a tamní tajnou službu, později veřejně pro západní média popisuje, jakým způsobem KLDR odírala „imperialistické“ pojišťovací (respektive zajišťovací) ústavy zvučných jmen. Tvrdí, že celkově byly do KLDR na základě Severokorejci zveličených nebo zcela vymyšlených neštěstí vyplaceny stamiliony dolarů.

Klapky na očích zajišťoven

Princip byl jednoduchý. V KLDR existuje jediná pojišťovna – na Západě ji známe jako Korea National Insurance Corporation (KNIC), u které jsou povinně pojištěny všichni zaměstnanci i firmy. KNIC svoje pojišťovací rizika pojišťovala u mezinárodně působících zajišťoven, zejména prostřednictví brokerů působících v Londýně. Byla ochotna platit relativně vysoké zajistné, a tak byl o obchody s ní zájem. Zaměstnanci severokorejské státní pojišťovny údajně působili natolik profesionálně, že si řada brokerů a zástupců zajišťoven vůbec neuvědomila, že nejednají s pojišťovnou z Jižní Koreje; nebo si snad nebyli vědomi rozdílů mezi Severní a Jižní Koreou a toho, že KLDR je totalitární stát.

Každý rok pak KNIC zajišťovnám předkládala k proplacení pečlivě zdokumentované případy průmyslových nehod či přírodních katastrof, a inkasovala plnění v dolarech či eurech. Škody vyčíslovala v severokorejských wonech a na valuty je převáděny v oficiálním, naprosto nereálně nadhodnoceném směnném kurzu (mimochodem, až do roku 2001 byl kurz pevně stanoven na 2,16 wonů za dolar, údajně na základě data narození Kim Čong-ila – 16. února). Z inkasovaných plnění ve valutách se část odváděla do KLDR jako zdroj pro to, co Kim Kwang-čin nazývá „palácovou ekonomikou“, a zbytek reinvestován do sjednávání nových smluv se zajišťovnami, hledajícími příležitosti na dosud neprobádaných trzích, placení zajistného a fingování pojistných událostí. Na severokorejské pojištěnce se jaksi nedostalo.

Odkdy přesně, a jak dlouho se KLDR dařilo zajišťovny obírat, není úplně jasné, nicméně zhruba v době, kdy Kim Kwang-čin prchá směr Soul, začíná západním firmám docházet, že s byznysem zajišťování severokorejské státní pojišťovny není všechno v pořádku. Pravidelně hlášená neštěstí s neobvykle dobře zdokumentovanými škodami, rostoucí počet pojištěných Severokorejců a neochota KLDR umožnit vyšetřování na místě začíná přitahovat pozornost. Například v dubnu 2005 se u přístavu Wonsan potápí trajekt poté, co naráží na útes asi 300 metrů od pobřeží a pouhých 30 metrů od nejbližší suché země – malého ostrůvku. Obětí neštěstí je 129 pasažérů, kteří si všichni v ceně lístku na trajekt zakoupili i životní pojistku. Riziko KNIC zajistila na londýnském trhu a nárokuje asi pět miliónů eur. Podle KNIC zemřeli pojištěnci na podchlazení v ledových vodách Japonského moře, vyšetřovatelé ovšem zjišťují, že v daný jarní den bylo relativně teplo. Severokorejci kontrují, že ze Sibiře to jaro vanul obzvlášť ledový vítr. Žádost zajišťoven o prověření vraku potápěči odmítají.

Dobře zvolený rozhodčí

Zlom nastává v roce 2006, kdy dochází v Londýně k soudnímu sporu mezi KNIC a konsorciem zajišťoven v čele s Allianz a Lloyds. Severokorejci tvrdí, že se helikoptéra aerolinek Air Koryo převážející z izolovaného ostrova nastávající matku očekávající trojčata do nemocnice v Pchojngjangu zřítila na státu patřící sklad plný humanitární pomoci, který následně celý shořel. Air Koryo uhradilo na majetku škodu státu a aerolinkám škoda nahrazuje pojišťovna KNIC. Ta žádá po konsorciu zajišťoven uhrazení téměř 40 milionů eur. Jen „shodou okolností“ zní smlouva s konsorciem zajišťoven na maximálně 45 miliónů eur...

Zajišťovny odmítají zaplatit a tvrdí, že dokumenty o rozsahu škodné událost jsou zfalšovány. Argumentují, že KNIC jim už deset dní po údajné nehodě předala seznam s kompletním obsahem skladu: stovky tisíc položek. Podle zajišťoven je neslýchané, aby byly škody doloženy s takovou rychlostí – obvykle to trvá měsíce. Severokorejci sice dodali i fotografie spáleniště, ale podle expertů na posuzování požárních škod, na které se zajišťovny obrátily, objem zbytků vůbec neodpovídal množství věcí, které byly podle KNIC zničeny. Zpochybňují i to, zda se událost vůbec stala.

KNIC si najme londýnskou advokátní kancelář a konsorcium žaluje. Soudní spor, který trvá několik let, poodhaluje některé detaily fungování systému. Kontrakt například stanovil, že škody se přepočítávají na eura kurzem blízkým tehdejším oficiálním 160 wonům za euro, i když reálný kurz na černém trhu byl o řád jinde – okolo 2000 wonů za euro. Zajišťovny soud prohrávají proto, že zajišťovací smlouva stanoví jako rozhodné právo KLDR a jako příslušný soud v Pchjongjangu. Ten už žalobu KNIC na plnění projednal a (nepřekvapivě) rozhodl ve prospěch severokorejské pojišťovny. Zajišťovny se odvolávají a hodlají argumentovat tím, že severokorejské soudy se nedají považovat za objektivní, protože jsou součástí zločinného režimu, angažovaného v celé řadě mezinárodních kriminálních aktivit. Jako jednoho z možných svědků jmenují i pana Kim Kwang-čina. Nakonec na jeho svědectví nedojde, protože zajišťovny v prosinci 2008 spor vzdávají a KNIC požadované plnění vyplácejí.

Pro KLDR je to ale Pyrrhovo vítězství. Soudní spor taktiku KNIC velmi zviditelnil a zajišťovny po celém světě si zapisují za uši, že pojišťovat Severokorejce se nevyplatí, a zejména ne tehdy, pokud zároveň budete souhlasit se řešením případných sporů u soudů v KLDR.

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
2
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Michal Vodrážka

Michal Vodrážka

V dětství žil v letech 1986 až 1991 v hlavním městě Severní Koreje Pchjongjangu. Vystudoval práva na ZČU v Plzni a politickou ekonomii východní Asie na univerzitě KDI school v Jižní Koreji a UCSD v USA.... Více

Související témata

Air Koryoallianzkldrkniclloydspojistné podvodypojišťovnyseverní koreazajišťovny
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo