Psychopati sobě

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
24. 6. 2016
 8 657

Radim Jančura se inzerováním telefonních čísel na premiéra a ministra zařadil po bok nácků z White Media. Jeho kampaň dělá z policejní reformy estrádu a z politiky zónu, ve které vydrží jen psychopati.

Psychopati sobě

Radim Jančura na záď svých autobusů RegioJet vylepit portréty ministra vnitra Milana Chovance. Se vzkazem: „Mafián? Nebo jen řízen mafií? Proč chce zrušit ÚOOZ? Napište jim slušně, co si o tom myslíte. Měli by znát i váš názor.“ A pod tím čísla na mobily Chovance a předsedy vlády.

Obě události jsou projevem podobné patologie: hysterického vyhrocení politických otázek a problémů do osudových měřítek a následného převedení věci do osobní roviny. Hrozí národní tragédie – a lid musí začít dotírat na selhávající zrádné elity, aby zabránil nejhoršímu. V Británii vyzval politiky k zamyšlení kulkou do obličeje, v Česku esemeskou. (Dřív též syrovými vajíčky.)

Brexit i reforma policie jsou sice závažnější témata než pes, který sežral na procházce marihuanu, ale nejsou záležitostí bytí a nebytí. Jak k reformě policie správně říká bývalý detektiv Jaroslav Hruška: „Tuto zemi nezachraňuje jeden detektiv a dva žalobci.“ Oddělení bojující s mafií jsou součástí centrálního policejního řízení v Rakousku, Německu a dalších zemích. Slučování útvarů nemusí být nutně dobrý nápad. Ale zhluboka dýchat a klidně přemýšlet je určitě lepší nápad než v rozčilení volat ministrovi.

Slušný člověk by napsal e-mail

Sám Jančura svůj krok obhajuje v (kontroverzním) rozhovoru pro Aktuálně: „Každý z nás má právo se s politiky setkat nebo jim poslat esemesku.“

Mít na něco teoretické právo neznamená, že je každý způsob jeho uplatňování správný. Všichni se můžeme svobodně pohybovat, sdružovat i oblékat. Tím se ale nedá zlehčovat nebezpečí vyplývající z padesáti chlapů postávajících v bílých prostěradlech před karavanem obývaným černochy.

Jančura, který si paradoxně buduje image správňáka a slušňáka, udělal to samé, co už několikrát (naposledy tento týden) náckové z White Media. Zveřejnil kontaktní údaje politicky aktivních osobností, se kterými nesouhlasí, a vyzval lid, aby s informací naložil, jak umí. Výslovná prosba o slušnost je chucpe: slušné by přece bylo napsat politikům e-mail nebo otevřený dopis, případně kontaktovat jejich asistenty s žádostí o schůzku třeba v poslanecké kanceláři. Přeskočení standardních způsobů, jak uplatnit své právo na kontaktování politiků, je neslušné z principu.

Jak to vidíte vy?

Kontraproduktivní válka za čistší politiku

I když podle mě může být arogance k autoritám zdravá, i když nesouhlasím s pokutami za urážky úředníků a i když jsem založil jeden svého času populární satirický web, shrnu, co všechno je s Jančurovou kampaní špatně:

Za prvé, politici touhle cestou nedostanou kvalitní zpětnou vazbu, která by mohla vést k přehodnocování názorů. Volat a psát jim nebudou odborníci na organizovaný zločin ani bystří glosátoři formátu Jindřicha Šídla. Bude je prudit ten typ mašíblů, kteří když někde vidí číslo, tak dostanou nutkání říct to do toho telefonu všechno pěkně od plic. Nejvýznamnější zpětná vazba téhle kampaně je Jančurův vzkaz „podívejte se, jak vám dovedu zprotivit život.“

Za druhé, z vážné (i když ne osudové) věci se dělá fraška. Čím víc prázdných rozhovorů s Jančurou o mafiích a čím víc reakcí youtubera Milana Chovance, tím míň prostoru pro informace o policejní reformě samotné. Pozorujeme další „spektákl rozhořčení“, který zastiňuje podstatné události. Pokud Chovance skutečně řídí mafie, přesně tuhle show její bossové ocení.

Za třetí, tím, jak se politické problémy vyhrocují do osudových měřítek a převádějí do osobní roviny, se z politiky stává ještě nehostinnější prostředí pro kohokoliv, kdo není psychopat. Nároky jsou už tak dost vysoké: musíte ustát stranické intriky, jedovaté blogy a pamatovat na svaté heslo „cokoliv v životě podnikneš, nikdy se nedívej, co o tom píšou lidi v komentářích“. Teď se ta stoka z Novinek ještě vylévá z mobilního telefonu na nočním stolku nebo v autě obsazeném rodinou.

Jančurovi samotnému prý telefonáty od cizích lidí nevadí. Blaze mu. Ale nezamlouvá se mi myšlenka, že by všichni politici měli mít myšlenkové nastavení Jančury. Po jeho čerstvém odkopání mě to vyloženě straší.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (1)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

radim jančura

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo