Chytré čtení: kebab, Xanax, Trump
Michal Kašpárek vyvezl kolečka hlušiny – a tady máte ryzí čtení, které zbylo.

- Na Finmagu Pavel Jégl shrnuje první kolo prezidentské volby, Larry White se zamýšlí nad možnostmi bitcoinu jako nového zlatého standardu a Petr Houdek recenzuje „strhující vlastní životopis“ zakladatele značky Nike.
- Pokud chcete, aby vám nové číslo papírového Finmagu s Adamem Gebrianem, Stanislavem Bilerem a velkým tematickým blokem o robotizaci a umělé inteligenci přišlo příští týden rovnou do schránky, je nejvyšší čas si ho předplatit.
- Česko po uprchlické krizi: roste netolerance k cizincům, lidem jiné barvy pleti a jiného vyznání – další skvělá práce daťáků z Rozhlasu: „Vedle předvídatelné xenofobie mají ale [voliči SPD] také svou lepší stránku: vůči drogově závislým, alkoholikům, exkriminálníkům a psychicky nemocným jsou mírně tolerantnější než voliči ostatních stran.“
- Europoslanec Pavel Poc vysvětluje, jak je to s údajnými zákazy kebabů nebo rumového éteru.
- Článek o Čapím hnízdě v Ekonomu z roku 2010
- Život si vzal Vojtěch Varyš, jeden z nejvýraznějších publicistů mojí generace. Tak tohle se opravdu nemělo stát je jednak povzdech, který se automaticky dere na mysl, jednak titulek článku, který připomíná jeho trademarkovou sršatost: „Už teď není Praha v divadelní či – protože v jiných segmentech to není o moc jiné – obecně kulturní a intelektuální sféře skoro ničím zajímavá. Další hranice padla. Muzeální město bez života, které zvenku zajímá jen buranské turisty a zevnitř developery. Invenční lidé se budou stěhovat pryč.“
- A ještě z kultury: Rap je posedlý Xanaxem. Co to prozrazuje o našem světě?
Pro angličtináře
- Bestseller o prezidentování Donalda Trumpa Fire and Fury sbírá nadšené ohlasy i v českém tisku. Adam Kirsch má ale k „dokonale postmoderní knize o Bílém domě“ výtky: „je výplodem stejné kultury, která zplodila i Trumpa“.
- Žena, která šla na rande s komikem Azizem Ansarim, ho obvinila z nevhodného chování. Bari Weiss ho hájí: Ansari se provinil. Tím, že neumí číst myšlenky.
- A ještě jedna podle mě nebývale inteligentní kritika #meetoo: Jsem špatná feministka? ptá se Margaret Atwoodová, autorka Příběhu služebnice.
- TechCrunch upozorňuje na studii popisující machinaci, která zvedla cenu Bitcoinu ze 150 na 1000 dolarů.
Nový Finmag vychází 25. ledna!
V hlavní roli roboti. Připraví nás o práci, nebo dík umělé inteligenci a rukám každý zbohatne? Roboti, automatizace práce, nepodmíněný příjemu a „elektroničtí spoluobčané“.
Adam Gebrian: Na ceně nezáleží. Rozhovor s nejznámějším kritikem architektury. Co znamená stavět ve veřejném zájmu. Proč vám on sám nikdy nepostaví dům. Jak na Praze 1 zaparkovat SUV.
Trotlov. Na internetu si přečetl, že autisti patří do plynu. Šel za mámou a chtěl vědět, kdy tam půjde. Matěj Hošek má Aspergerův syndrom. Ale taky geniální nadání.
Související témata