Protofašistické obilí a jak přežít v base
Dále: představení čerstvých nobelistů, kontext nového kola války v Sýrii a rady k nezaplacení pro pracující rodiče.

- Turecká invaze do Sýrie: Irena Menšíková shrnuje několik posledních kapitol turecko-kurdských vztahů a Josef Škrdlík s Edmundem Trubáčkem popsali přímo z místa politicko-ekonomické zřízení autonomní Rojavy. Touché: „Rojavský experiment možná vypovídá o jednom: v organizační náročnosti současného světa lze funkční alternativní společenské systémy vyvíjet jen stěží. Tedy aspoň v případě, že se zároveň nepodaří změnit od základu celou společnost, včetně lidské mentality a existujících potřeb.“
- Petr Bittner si chce promluvit o Jaromíru Soukupovi.
- Marek Šálek o Šumavě, kůrovci a protestech před 20 lety a dnes.
- Petr Gibas a Karolína Pauknerová o krajinách s hrozbou.
- Matouš Hrdina o newsletterech.
- Podívejte se, jaké tresty a komu ukládá tuzemská justice. Pokud to neukecáte na podmínku, může se hodit praktický, odžitý web O Base.cz. „Většina muklů v base je fakt hloupá, naprosto nedokáže pracovat s financemi a hlavně je závislá na kouření či kofeinu. Výsledek je ten, že v dobách krize má tabák nebo káva mnohem vyšší hodnotu a vy si za doslova pár šupů můžete koupit poštovní známky, něčí jídlo, nebo dokonce třeba pěkné hodinky.“
Anglicky
- Pěkný portrét čerstvé literární nobelistky Olgy Tokarczukové napsala loni Claire Armitsteadová. Jsem v půlce Běgunů, zatím skvělý.
- Prací tří letošních ekonomických nobelistů provádí Alex Tabarrok.
- Je obilí protofašistické? Scott Alexander o knize Against the Grain. Ancapy potěší: „[U]ntil about 1600, the majority of human population lived outside state control; histories that focus on states and forget barbarians are forgetting about most humans alive.“
- Jennifer Petriglieri o dobrých praxích rodin, kde oba pracují: „I found that the couples who were able to thrive in love and at work had three characteristics in common. They acknowledged that they were not fulfilled in their current working and love lives. They formulated specific, detailed action plans and solutions together that allowed them to equitably divide responsibilities. And they were relentless in keeping each other accountable for living up to that view.“
PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.
VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová • Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití • Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?
BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? • „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka • V Japonsku si kupují hračky dospělí
STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek • Jan Kaláb hledá hranice inspirace • Kodaň slouží jako učebnice života bez aut
HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž • Proč to labužníky táhne do Tábora? • Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?
Související témata