Předplatit časopis Finmag

Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
7. 7. 2020

Mohli jsme se dnes v míru potkat na filmovém festivalu, rok 2020 tomu ale chtěl, že se místo toho potkáme nad texty plnými štulců.

Karlovy Vary? Ne, raději kulturní válku
Zdroj: Shutterstock.com

Než se ponoříme do přetahování o hodnoty, nejdřív zodpovědně upřeme pozornost k materiální základně: „Vysoký schodek státního rozpočtu by nebyl problém, kdyby nám ukázal cestu z recese. Podniky na peníze ale nedosáhnou, veřejné investice jsou nepřipravené. Čeká nás těžký podzim,“ varuje David Klimeš.

Ondřej Slačálek dissuje Jana Nováka za jeho životopis Milana Kundery. Stručněji a míň uštěpačně Kunderu hájí Martin Reiner.

Mýtoborné knihy se píšou i o dalších kanonických autorech: tu, ve které filozofka, publicistka a spisovatelka Daňa Horáková vzpomíná na svého partnera, filmaře Pavla Juráčka, vyzdvihuje Klára Vlasáková.

Matěj Schneider na Finmagu připomíná francouzský státní předchůdce internetu a hledá lekce platné pro naši digitální budoucnost.

Hledáte výhodný firemní úvěr? Klikněte ZDE.

Pohání hnutí Black Lives Matter a Extinction Rebellion „pud k smrti“? Martin Vrba v polemice Martinem Schmarczem kroutí hlavou.

Anglicky

Klimatická krize si prázdniny nebere: Wired o rekordních teplotách za polárním kruhem, Earth Observatory (NASA) o suchu v Evropě.

Joseph James DeAngelo Jr. se přiznal k sérii vražd, znásilnění a dalších zločinů spáchaných v Kalifornii v sedmdesátých a osmdesátých letech. Co je na tom zajímavé: před dvěma lety jej policisté našli přes jeho příbuzné, kteří si v minulosti zaplatili analýzu DNA.

A ještě jedno dobrodružství kriminalistiky: když o vašem zatčení rozhodne ne moc bystrý algoritmus pro rozpoznávání tváří.

Psychiatr publikující pod jménem Scott Alexander, na kterého jsem tu mnohokrát odkazoval, smazal celý blog, aby předešel publikování článku, ve kterém se New York Times chystaly odhalit jeho identitu. Obsah mizí i z dosud relativně benevolentní sítě Reddit, která odstranila mmj. vlivnou protrumpovskou nástěnku a fórum levicového podcastu.

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne? Čtěte v novém Finmagu

Je sport dobrý byznys? Bezpochyby. Když ale je řeč o olympiádě, není to tak jednoznačné. Pořadatelská města totiž stále víc a víc prodělávají. I miliardy dolarů.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

SPORTEM K BYZNYSU

Nejlépe placení sportovci? Michael Jordan, Tiger Woods, Christiano Ronaldo… • Proč se olympiáda stala globálním černým Petrem? • Jak se vrcholový závodník stane vrcholovým manažerem

BYZNYS JE HRA

„Nenapadlo by mě takovou firmu rozjíždět, kdybych neměl ADHD,“ říká Rosťa Novák o úspěšném Cirku La Putyka. • Proč Elonu Muskovi už není do smíchu • Zachránili barokní skvost, teď chtějí manželé Lazarowitz svůj zámek odkázat státu

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

Karlovarský krajnewsletter

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Kdy je sport skvělým byznysem a kdy ne?

Koupit nejnovější číslo