Výbušný náklad
Sedm let vedoucích k bejrútské tragédii, dva mladí s drzým čelem a vlídná tvář transfobie.

Ondřej Zacha ve Voxpotu poskládal bizarní příběh lodi, která do Bejrútu dovezla výbušný náklad.
„Problémy současné krajiny lze popsat jednou delší větou: Monofunkční budovy na nevhodných místech vytvářejí příliš velké vzdálenosti pro vznik hodnotných celků i v prosperujících oblastech, drancují krajinu a nechávají lidi zcela odkázané na dojíždění autem do blízkého města, kde doprava přespolních ničí to, co je na něm hezké, a v obyvatelích vzbuzuje pocit, že by měli větší klid za městem… v monofunkčních budovách na nevhodných místech.“ Peter Bednár o periferiích.
Překvapivá spolupráce Michaela Durčáka z Echa a Apoleny Rychlíkové z Alarmu pokračuje vystoupením v talk show Insider na Info.cz. Mimoňství liberálního mediálního mainstreamu a vyprázdněnost protibabišovské opozice bolí mladé napravo i nalevo.
Týden nebyl na českém internetu zvlášť úrodný, tak si to vynahraďme tipy na dvě vynikající autofikce. Ty tedy pořád čekají na překlad z angličtiny, ale po tlačence na Revue Prostor by to snad nemuselo být čekání dlouhé: Argonauts od Maggie Nelsonové recenzoval Marek Torčík, Undying od Anny Boyerové doporučuje Ondřej Trhoň. Autorka první knížky vypráví o macešství a vztahu s nebinárním člověkem, autorka druhé zaznamenává léčbu rakoviny prsu. V obou je plno chytrých postřehů a obě mají zároveň úžasný spád.
Anglicky
Jak J. K. Rowlingové došla představivost. Nathan J. Robinson velmi obsáhle o rýpání slavné spisovatelky do trans-aktivistů. Líbily se mi na tom dvě věci: 1. demontáž oblíbeného argumentu úchylem na záchodcích, 2. připomenutí, že se transfobie a další fobie nevyznačují jen strachem, odporem nebo nenávistí, ale i laskavým patronizováním.
Nathan Nunn konverzoval s Tylerem Cowenem o cestách k ekonomickému rozvoji.
Přehlídka průlomů ve vývoji grafických uživatelských rozhraní. Chybí mi jen spreadsheety a souborové manažery rozdělené do dvou panelů, vydržely dodnes.
PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.
VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová • Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití • Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?
BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? • „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka • V Japonsku si kupují hračky dospělí
STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek • Jan Kaláb hledá hranice inspirace • Kodaň slouží jako učebnice života bez aut
HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž • Proč to labužníky táhne do Tábora? • Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?
Související témata