Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
26. 10. 2020

Zatímco sledujete grafy, oligarchové a byrokrati pracují.

Evropské zemědělství zelené nebude. A vaše skóre na nemocničním příjmu?
Zdroj: Shutterstock.com

Víte, že můžete být užiteční i jinak než předpovídáním počtu nakažených za dva týdny? Na Aktuálně vám prozradí, kde a jak. Nemocnice nepoptávají jen vzdělané zdravotníky, ale i nekvalifikovanou sílu, nouze o lidi není jen v nemocnicích a nakonec není nouze jen o lidi celé, ale i o krevní plazmu vyléčených z covidu.

Josef Šlerka a Martin Šmíd ukazují, jak kontraintuitivním tempem roste riziko, že bude na hromadné akci někdo covid+, s každým dalším účastníkem.

Důležité statistické ukazatele na jednom místě: v grafech Marka Lutonského na Živě.

Nekoukejte se do těch grafů ovšem moc dlouho, jsou i jiné důležité věci. Radek Kubala píše dosud nejobšírněji ze všech českých novinářů o tom, že společná zemědělská politika EU bude příštích sedm let nakonec mnohem méně zelená a mnohem více agrokorporátní. A české vnitro chce na velký úspěch s tutláním dat o pandemii navázat ještě větším tutláním dat.

Tereza Engelová na Hlídacím psu rozebírá, jestli jsou válečné reportérky Markéta Kutilová a Lenka Klicperová opravdu attention whores, anebo jestli se zkrátka celý jejich obor neposunul k větší show. A Vojta Boháč se na Voxpotu vrací ke kolapsu nezávislých regionálních médií.

Anglicky

David Salisbury vysvětluje, proč si od vakcíny neslibovat návrat k normálu. Clare Wilsonová rozebírá možnost pravidelných plánovaných lockdownů.

Audio: pěkný díl In Our Time o Alanu Turingovi.

Dvě otázky, které vám nedávají spát: jak vnímají čínštinu Japonci a Korejci a podle jakých kritérií se řídila triáž pacientů – tedy rozhodování, čí život stojí za nasazení přístrojů a čí už jenom za šlehu oblbováků – v britských nemocnicích.

 

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

newsletter

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo