Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Fukyama, Fukušima a farebné dediny

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
25. 4. 2021

Michal Kašpárek vybírá deset článků (nejen) na víkend. Tři jsou o dolarových miliardářích, devět má globální perspektivu a všechny jsou dlouhé jak mlčení Hradu k Vrběticím.

Fukyama, Fukušima a farebné dediny
Zdroj: Shutterstock.com

Měsíc po smrti Petra Kellnera už je asi marné čekat na lepší text vypořádávající se s jeho životem, byznysem a pohledem na svět, než byl rozhovor Pavla Šplíchala s reportérem Vojtěchem Boháčem.

Na Boháčově domovském Voxpotu vyšel pěkně vyrešeršovaný článek Kláry Votavové o „monopolistickém filantropistovi“ Billu Gatesovi.

Nová esej Pavla Barši je vždycky svátek. Vybírám třeba:

Jedním z důvodů, proč koronavirová krize možná přece jen získá v budoucnosti status podobný tomu, jaký dnes mají obě světové války či zhroucení sovětského bloku, může však být právě to, že nás konečně přiměje ke stržení zdi, kterou ve své představivosti oddělujeme lidské dějiny od přírodních procesů, že přisoudíme interakci lidí s viry, zvířaty a ekosystémy stejně velkou politickou relevanci, jakou přisuzujeme interakci lidí a jejich skupin – kmenů, tříd, národů či civilizací – mezi sebou.

Světonoš. Zdtoj: Shutterstock.com
Světonoš. Zdtoj: Shutterstock.com

Servírujeme svět!

Chytré čtení na víkend

Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?

Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.

Chci chytré čtení

O něco lehčeji píše o globalizaci Radan Haluzík, který se Vesmíru dělí o výsledky svého terénního výzkumu remittance landscapes neboli turbovenkovů. Tedy vilových čtvrtí budovaných i tam, kde dosud stály chaloupky a chýše, za peníze vydělané gasterbeitery, kteří možná vaří i vaše obědy do krabičky.

Z venkova do města: Peter Bednár na Finmagu listuje Manuálem urbanisty začátečníka od Osamu Okamury a nesouhlasně brumlá.

Anglicky

Netuším, jak to ekonom Noah Smith dělá, ale solí teď na svůj substack jeden ohromně pracný text za druhým. Nejdřív přesvědčivěji než naprostá většina jiných argumentuje, že chudé země nad chudobou přece jenom znatelně vítězí. Deset dnů nato rekapituluje ne zrovna zářný příspěvek ekonomů do debat o klimatické krizi a jejím řešení.

Jak zbohatli dnešní nejbohatší? Vzorec úspěchu hledá Paul Graham.

Nenaplněný příslib jaderné energie. Odnesl jsem si z toho vtíravou myšlenku, že kdyby se podařilo tenhle zdroj energie regulovat podobně racionálně jako leteckou dopravu, tzn. netlačit rizika za každou cenu k úplné nule, fungujeme bez uhlí. Její správnost nedovedu posoudit.

Devadesátky, dekáda bez vlastností. Ano, o Fukyamovi a konci dějin jste četli a poslouchali mockrát, ale Gavin Jacobson do toho míchá i Ballarda nebo Musila, což činí jeho příspěvek svěžím. Krom toho je to užitečná připomínka, že pro nás z pochopitelných důvodů symbolizují devadesátky něco docela jiného než pro anglofonní svět.

Přišla zima a s ní i nový Finmag. Co v něm najdete?

Kam kráčí nakladatelé? Český knižní trh je v dobré kondici. Nulová DPH na knížky ale cenovky na pultech nejspíš nezmění. Co bude s ušetřenými penězi?

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

KNIHY JSOU BYZNYS

• Jak zacloumal knižním trhem nástup komiksu? • Proč si za sebe slavné osobnosti nechávají psát knihy? • Investice do knih se vyplatí, ale pro byznys se to dělat nedá.

BYZNYS JE HRA

• Než úspěšní podnikatelé zestárnou, musí vyřešit, co bude dál. Kdo převezme Pradu? • Hřbitovy mají problém: Velká poptávka nepřináší víc peněz. • Kolik platů stojí byt?

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
3
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

newsletter
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo