Články na téma: břidlicový plyn
Další články na téma břidlicový plyn najdete na Peníze.cz.
Ukrajina: Jako válka o ukrajinský plyn z břidlic to dává smysl
Ukrajina, zásadní dovozce ruského zemního plynu, měla vedle zahraničněpolitické nezávislosti nakročeno i k nezávislosti energetické.
Evropská energetická unie? Putin je ještě málo zlý
V reakci na krizi na Ukrajině navrhl polský premiér Donald Tusk „energetickou unii“, tedy integraci Evropské unie v oblasti energetické bezpečnosti. Prosazovat ji ale bude jen velmi těžko: některé země Unie, včetně některých klíčových, se závislost na ruských energetických surovinách netýká
Je libo plyn od Gazpromu, nebo z břidlic?
Zbaví se Evropa závislosti na ruském plynu? Zatím tomu nic nenasvědčuje. Ani břidlicový boom v Americe.
Sankce: Západ by oslabily, ale Rusko položily
Rusko zatím za invazi na Krym a okupaci tohoto ukrajinského poloostrova nezaplatilo téměř nic. V případě, že by se Západ rozhodl Rusko zastavit obchodním embargem a ekonomickou izolací, Putinův režim by se s velkou pravděpodobností rychle zhroutil.
Lord Nicholas Stern: Klimatické změny? Obrovské selhání trhu, které musíme napravit!
„Myslím si o sobě, že jsem zarytějším obhájcem volného trhu než většina lidí. Ale pokud někdo říká, že by nejraději nechal trh, ať dělá svoji práci bez jakékoli korekce škod, kterou skleníkové plyny páchají, pak fungování trhu nerozumí. Kdo totiž selhává v korekci tržního selhání, jedná ve své podstatě protitržně," varuje Nicholas Stern, významný britský ekonom a prezident Britské akademie věd.
Ameriku spasí ropa z břidlic
Těžba břidlicových plynů a břidlicové ropy výrazně pomůže rychlejšímu růstu americké ekonomiky. Nevěříte?
Bjørn Lomborg: Globální oteplování je sexy. Bohužel
Bjørn Lomborg, přední světový environmentální badatel a nově rovněž Pražan, říká: „Znečištění vod a ovzduší usmrtí dvěstěkrát více lidí – přibližně šest milionů každým rok – než globální oteplování. Přitom je vlastně nikdo neřeší.“
Břidlicový plyn: Jak nevést veřejnou debatu
S břidlicovým plynem se pojí mnoho nadějí – například Spojené státy se z dovozce zemního plynu staly exportérem, ale také obav – nedokážeme odhadnout, co dokáže dlouhodobě způsobit lámání obrovského množství horniny pod povrchem země, může dojít ke znečištění podzemních vod. Nepojí se s ním, aspoň ne v Česku, rozumná a fundovaná diskuze, při které bychom mohli všechna pro a proti racionálně uvážit.