Předplatit časopis Finmag

Ameriku spasí ropa z břidlic

Jan Traxler
Jan Traxler
18. 2. 2013

Těžba břidlicových plynů a břidlicové ropy výrazně pomůže rychlejšímu růstu americké ekonomiky. Nevěříte?

Ameriku spasí ropa z břidlic

Pamatujete se na rok 2008, raketový růst ceny ropy a šílené odhady jako 250 dolarů za barel, nebo dokonce 500 dolarů (kdo jiný než Goldman Sachs)? Pod tíhou globální ekonomické recese tato spekulativní bublina záhy rychle splaskla. Ale co je důležitější, ve Spojených státech v tu dobu definitivně pochopili, jak zrádné je být závislý na arabské ropě.

Ještě před pěti lety jsme všude četli anglický termín „peak oil“. Mezinárodní energetická agentura již několikátý rok varovala, že objem těžby ropy nebude schopný držet tempo s rostoucí poptávkou Číny a dalších rychle rostoucích ekonomik. Po pěti letech jsou zásobníky ropy v USA přeplněné, ropa zlevnila a v příštích letech významným způsobem pomůže rychlejšímu růstu americké ekonomiky.

Co se vlastně stalo? Od roku 2009 se díky nové technologii horizontálních vrtů začal v USA těžit zemní plyn uložený v menších kapsách břidlicových hornin. Rostoucí objem těžby vedl k převisu nabídky nad poptávkou a prudkému zlevnění zemního plynu. Na burze v New Yorku obchodovaný plyn Henry Hub zlevnil z 12 dolarů za mmBtu (28.26 m3) v roce 2008 na dva dolary v roce 2012. Od té doby sice cena plynu znovu vzrostla na úroveň kolem 3,5 dolaru, ale i tak nízká cena mnohdy pod úrovní nákladů na těžbu způsobila „zpětný chod“ a těžaři se přeorientovali spíše na ropu.

Vývoj cen zemního plynu v USA, Evropě a Japonsku

Vývoj cen zemního plynu v USA, Evropě a Japonsku 

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts. Zvětšíte kliknutím

Brzy nové technologie těžby ropných břidlic a písků povedou také k převisu nabídky nad poptávkou u ropy. Cena americké ropy už od roku 2011 mírně poklesla. Rychlejšímu růstu objemu těžby a potažmo poklesu ceny ropy zatím brání nedostatečná infrastruktura a zpracovatelské kapacity. Momentálně je ale ve výstavbě několik nových ropovodů a plynovodů, plánují se rozšiřovat rafinerie a také terminály pro ropné tankery a zkapalněný plyn.

Těžba ropy v USA v posledních letech rychle roste

Těžba ropy v USA v posledních letech rychle roste

Nejsem technik a vůbec nerozumím tomu, jak se ropa těží a zpracovává. O tom si musíte přečíst jinde. Ukážeme si ale několik zásadních důsledků rostoucí těžby ropy a plynu v USA pro americkou ekonomiku. Samotný růst objemu těžby ropy zachycuje obrázek výš. Od roku 1970 těžba ropy v USA klesala a Spojené táty začaly velké množství ropy dovážet z arabských zemí. Od roku 2009 se tento trend obrací. Na následujícím grafu můžeme vidět, že dovoz ropy do USA od roku 2009 poklesl o 30 procent.

Dovoz ropy do USA od roku 2009 klesá

Dovoz ropy do USA od roku 2009 klesá 

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

To samo o sobě silně pomáhá snížit deficit amerického zahraničního obchodu. Na dalším grafu můžeme vidět, jak od roku 1990 rostl deficit zahraničního obchodu Spojených států amerických. Celkový objem dováženého zboží a služeb (oranžová křivka) rostl rychleji než objem vývozů (modrá křivka). V roce 2012 ale deficit zahraničního obchodu USA poklesl a já si dovolím odhadovat, že to je začátek nového trendu.

Od roku 1990 rostl deficit zahraničního obchodu USA

Od roku 1990 rostl deficit zahraničního obchodu USA 

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

Americká energetická agentura odhaduje, že do roku 2035 budou Spojené státy americké energeticky soběstačné. Podle mě této mety dosáhnou mnohem dříve. Ba co víc, z hlavního dovozce ropy by se mohl za několik let stát významný světový exportér ropy a především zkapalněného (LNG) nebo stlačeného (CNG) zemního plynu. Této úvaze nahrává zejména fakt, že zemní plyn je v USA několikanásobně levnější než plyn, který do Evropy dodává Rusko. Japonsko si musí připlatit ještě víc (viz úplně první obrázek). Také u ropy je patrný rostoucí cenový rozdíl mezi evropskou ropou typu Brent a americkou ropou typu West Texas Intermediate, ačkoliv americká ropa je paradoxně kvalitnější. Uvidíme, zda se nůžky budou dále rozevírat.

Vývoj cen americké ropy WTI a severomořské ropy Brent

Vývoj cen americké ropy WTI a severomořské ropy Brent 

Zdroj: FINEZ Investment Management, yCharts

Ale i kdyby se ze strategických důvodů americká vláda rozhodla nějakým způsobem omezit vývoz ropy a plynu ze země, klíčové je, že poklesne objem dovozů ropy, čímž se zásadně sníží deficit zahraničního obchodu USA.

Navíc musíme mít na paměti, že levnější plyn a ropa vede stále více průmyslových koncernů (prozatím zejména v chemickém průmyslu) k přemisťování výrobních závodů zpět z Asie na americkou půdu. Asijská pracovní síla už není tak levná jako dřív a náklady na energie začínají být pro mnohé podniky důležitějším faktorem. Pokud je navíc vaší hlavní vstupní komoditou ve výrobě ropa, jako je tomu často v chemickém průmyslu, nemusíte nad návratem do USA dlouho přemýšlet.

Dopad nových technologií těžby ropy a plynu bude tedy pro ekonomiku USA daleko větší, než si dnes většina lidí uvědomuje. už dnes přispívá ropný průmysl významným způsobem k růstu HDP a dává lidem práci. Rostoucí objem těžby ale povede k poklesu ceny, což se pro americké firmy stane důležitou konkurenční výhodou. Průmysl ve Spojených státech zažije renesanci, výrobní sektor bude klíčový pro růst ekonomiky a pokles nezaměstnanosti. Exporty porostou, zatímco dovoz ropy bude klesat. I to přispěje k rychlejšímu růstu HDP a zahraniční obchod USA se možná po 25 letech dostane do přebytku.

To je hlavní důvod, proč jsem navzdory velkému zadlužení velmi optimistický ohledně vývoje ekonomiky USA (na rozdíl od Evropy a Asie) a proč také z dlouhodobého pohledu očekávám výrazné posilování americké měny. Tím ovšem neříkám: „Honem kupovat americké akcie.“ Ale nabízí se celá řada investičních příležitostí, které se pojí s touto zásadní fundamentální změnou americké ekonomiky a obchodu s ropou. Vrátíme se k nim v některém z dalších článků.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (2)

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

břidlicebřidlicová ropabřidlicový plyncena ropyceny plynupeak oilropausazemní plyn

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo