Články na téma: USA
USA je zkratka pro Spojené státy americké, tedy demokratickou federativní prezidentskou republiku. Rozkládá se na kontinentu Severní Ameriky a hraničí s Kanadou a Mexikem. K území USA patří také Aljaška a několik tichomořských ostrovů.
Spojené státy americké se skládají z 50 států. Hlavní město Washington, D. C. je zároveň sídlem prezidenta, Kongresu a Nejvyššího soudu. USA jsou jednou z největších světových ekonomik, mají vysokou kupní sílu a také se jedná o jednu z nejmocnějších zemí světa.
Pro české podnikatele představuje USA rozmanitý trh a možnost výhodné spolupráce, protože tato země nabízí jeden z největších světových trhů s velkou kupní silou a miliony obyvatel. USA také nabízí pokročilé technologie a inovace, a tak spolupráce s nimi může být pro české podnikatele přínosná i po této stránce.
Další články na téma USA najdete na Peníze.cz.
Nejdřív Rusko, teď USA. Americké firmy okoušejí sílu mezinárodního bojkotu
Světem se šíří vlna bojkotu proti americkému zboží a produktům. Zákazníci od Kanady, přes Velkou Británii až po Japonsko tím dávají najevo jasnou nespokojenost s kroky administrativy Donalda Trumpa. Tlaku čelí i firmy jeho pravé ruky, miliardáře Elona Muska. Jak úspěšný bojkot může být?
Chaos v Americe je pro Evropu a Česko příležitost. Co je teď potřeba udělat?
Amerika byla velká. Inovovala, hospodářsky rostla, investoři ji milovali. Evropa jen záviděla. Teď se ale může všechno otočit. Evropa klidně ukáže Spojeným státům záda. Pomůže zbrojení, příliv peněz roztrpčených investorů ze zámoří – a nové dluhy. A taky je potřeba udělat několik domácích úkolů.
Jak mají české firmy čelit americkým clům? Obchodní válka očima expertů
Amerika rozehrává vysokou hru s vysokými cly. České společnosti sice přímo do USA tolik neexportují, dodávají ale do zemí, pro které jde o klíčové odbytiště. Nové celní tarify na dovoz do Států (i případná odpověď Evropské unie) tedy budou bolet i je. Jak se připravit, jestli je ještě trocha času? Ptáme se odborníků.
Evropa si sama hází klacky pod nohy, Česko není výjimkou
Evropská unie se obává Trumpových tarifů. Přitom vyhlásila „tarify“ sama na sebe. Její státy – a to včetně Česka – často překážky obchodu na vnitřním trhu kladou samy.
Kdy dopadne Trumpův celní klacek na Evropu? Můžeme se mu vyhnout, a ještě na tom vydělat
Pro ekonomiku nejsou cla nikdy výhra. Jenomže Donald Trump je nepoužívá jako nástroj domácí hospodářské politiky, ale jako převodovou páku k prosazení mocenských zájmů. A zatím mu to funguje. Evropa však má na to vzít mu vítr z plachet.
Budeme nešťastní z Trumpa? Zoufejme spíš nad vlastní vládou, opozicí i Bruselem
Na dveře Bílého domu buší Donald Trump. Pro ochabující Evropu jeho protekcionistická politika nevěstí nic dobrého. Ani chvástavý tariff man ale nedokáže byznysu v Evropě naházet tolik klacků pod nohy jako sama Evropská komise a vlády unijních států.
Absolutní obžaloba Evropy. Proč nás Brusel okrádá o 20 tisíc měsíčně a co s tím?
Relativní úpadek Evropské unie oproti USA a zbytku světa trvá už čtvrtstoletí od vzniku měnové unie. Evropa navíc, zdá se, neslyší ani na hlasitá varování z poslední doby. Nedávná analýza agentury Bloomberg proto nebývale ostře projekt společné Evropy kritizuje. A ukazuje, že kdyby unijní ekonomika držela krok s USA, byla by zhruba o tři biliony eur (76 bilionů Kč) větší. Existuje ale vůbec ještě recept na nápravu?
SUV nejsou jen móda aneb Když se byznys řídí podle metru
Možná vás překvapí, co všechno ovlivňuje český i světový byznys. Třeba i jen to, jak vysocí vlastně jsme. Rosteme a s námi i věci, které nás obklopují.
Bojte se Donalda. Trumpovo tažení proti Evropě by odskákaly i české firmy
Donald Trump je favoritem listopadových voleb amerického prezidenta. A to je varovný vykřičník pro Evropu i pro Česko. Včetně tuzemských firem.

Nerovný souboj s USA. Český průmysl musí zezelenat, jinak nepřežije
Evropa se musí vzpamatovat a rychle reagovat. A Česko s ní. Tak Kateřina Davidová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku komentuje dosud nevídané dotace USA na podporu zeleného průmyslu. Dotace, které můžou v budoucnu notně zavařit celé Evropské unii.

Kde stojí sekunda času pět milionů? Cirkus jménem Super Bowl
Pro Evropany je to těžko pochopitelný sportovní svátek, při němž se na čtyři hodiny zastaví prakticky celá Amerika. Všichni sledují obrovskou show, v níž půl minuty reklamy stojí několik milionů dolarů. A kde vás o poločase baví největší světové hvězdy bez nároku na honorář. Vítejte u Super Bowlu.

Be woke aneb Když levičáci rozbíjejí odbory
V tradiční protiodborářské rétorice se v USA začíná objevovat nový tón. Firmy se proti nim staví, že jsou málo – pokrokové.

Zaměstnanec, nebo podnikatel? Sdílené platformy dostaly tvrdou ránu
Řeší to celý svět, respektive minimálně ta část, kam vstoupily platformy jako Uber, Lyft či AirBnB. Jsou lidé vydělávající na těchto službách jejich zaměstnanci, nebo samostatní podnikatelé? V Kalifornii se v tomto boji otevřela nová bojová linie. Ale za jakou cenu.

Povinné očkování dusí Ameriku. Vyhraje svoboda, nebo prosperita?
Amerika řeší kardinální otázku: tlačit na povinné očkování, i když to prokazatelně škodí ekonomice, nebo respektovat svobodu jednotlivce a právo volby? Už dnes tento bolehlav řeší nejen řidiči náklaďáků, ropné společnosti či restaurace, ale třeba i hvězda NBA. Podobná otázka dost možná čeká i Česko.

Prodat, nebo držet? Nadopované americké akcie očima expertů
Americké akcie oscilují na historickém maximu. Někteří experti ovšem varují, že jsou nadhodnocené a lze očekávat korekci. Je teď ten správný čas sbalit prachy a vypadnout, nebo je taktičtější pozice držet? Ptali jsme se nejpovolanějších.

Na lepší job zapomeň! USA dusí nesmyslné konkurenční doložky
Opustit práci a jít za lepšími podmínkami ke konkurenci je v Česku běžná praxe. V USA ji znemožňují konkurenční doložky. A to i u takových profesí, jako je obsluha ve fastfoodových řetězcích. Prezident Joe Biden to teď chce změnit.

Jde do tuhého, Biden chce zkrotit Čínu. Horká linka Washington-Peking
Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.

Radikála k životu v míru nepřinutíte ani s pistolí u hlavy. Musí chtít
Pokus o puč, výtržnictví, povstání, terorismus? S odborníkem na radikalizaci, povstalecká hnutí a džihád Emilem Aslanem o lednovém útoku na Kapitol. A o tom, co dělat s radikalizovanými nebo mobilizovanými lidmi

Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný
Joe Biden se uvedl sbírkou frází, se kterou by slavil úspěchy i v konkurenci ostřílených okresních tajemníků. Mluvil o sjednocování a republikánům chce vycházet vstříc. Jenže to, co se počítá, jsou činy. Najde v sobě americký prezident dost síly a ráznosti?

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty
Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat do země, dokud je slabý. Dokazuje to i aktuální předávání moci v USA.

V jámě tygří. Seriál ukázal rozbitou, ale hrdou Ameriku, která si teď došlápla na Kapitol
Možná jste byli v šoku při sledování zpráv o dobývání Kapitolu. Amerika je ale velká země a přes oceán z ní vidíme jen kousek, nutně zkreslený. Syrový pohled na jednu méně známou část Ameriky nabídl loni TV seriál Pán tygrů. O lidech, kteří místo amerického snu žijou americké noční můry, ale jsou na to hrdí, psal Peter Bednár v loňském třetím Finmagu. Odemykáme.