Články na téma: USA

Nerovný souboj s USA. Český průmysl musí zezelenat, jinak nepřežije
Evropa se musí vzpamatovat a rychle reagovat. A Česko s ní. Tak Kateřina Davidová z Institutu pro evropskou politiku EUROPEUM a Centra pro dopravu a energetiku komentuje dosud nevídané dotace USA na podporu zeleného průmyslu. Dotace, které můžou v budoucnu notně zavařit celé Evropské unii.

Kde stojí sekunda času pět milionů? Cirkus jménem Super Bowl
Pro Evropany je to těžko pochopitelný sportovní svátek, při němž se na čtyři hodiny zastaví prakticky celá Amerika. Všichni sledují obrovskou show, v níž půl minuty reklamy stojí několik milionů dolarů. A kde vás o poločase baví největší světové hvězdy bez nároku na honorář. Vítejte u Super Bowlu.

Be woke aneb Když levičáci rozbíjejí odbory
V tradiční protiodborářské rétorice se v USA začíná objevovat nový tón. Firmy se proti nim staví, že jsou málo – pokrokové.

Zaměstnanec, nebo podnikatel? Sdílené platformy dostaly tvrdou ránu
Řeší to celý svět, respektive minimálně ta část, kam vstoupily platformy jako Uber, Lyft či AirBnB. Jsou lidé vydělávající na těchto službách jejich zaměstnanci, nebo samostatní podnikatelé? V Kalifornii se v tomto boji otevřela nová bojová linie. Ale za jakou cenu.

Povinné očkování dusí Ameriku. Vyhraje svoboda, nebo prosperita?
Amerika řeší kardinální otázku: tlačit na povinné očkování, i když to prokazatelně škodí ekonomice, nebo respektovat svobodu jednotlivce a právo volby? Už dnes tento bolehlav řeší nejen řidiči náklaďáků, ropné společnosti či restaurace, ale třeba i hvězda NBA. Podobná otázka dost možná čeká i Česko.

Prodat, nebo držet? Nadopované americké akcie očima expertů
Americké akcie oscilují na historickém maximu. Někteří experti ovšem varují, že jsou nadhodnocené a lze očekávat korekci. Je teď ten správný čas sbalit prachy a vypadnout, nebo je taktičtější pozice držet? Ptali jsme se nejpovolanějších.

Na lepší job zapomeň! USA dusí nesmyslné konkurenční doložky
Opustit práci a jít za lepšími podmínkami ke konkurenci je v Česku běžná praxe. V USA ji znemožňují konkurenční doložky. A to i u takových profesí, jako je obsluha ve fastfoodových řetězcích. Prezident Joe Biden to teď chce změnit.

Jde do tuhého, Biden chce zkrotit Čínu. Horká linka Washington-Peking
Když americký prezident žádá o zavedení „červené linky“ do Pekingu, možná začíná jít do tuhého. A možná se tím potvrzuje jenom to, že o skutečný konflikt mezi dvěma světovými velmocemi nejde.

Radikála k životu v míru nepřinutíte ani s pistolí u hlavy. Musí chtít
Pokus o puč, výtržnictví, povstání, terorismus? S odborníkem na radikalizaci, povstalecká hnutí a džihád Emilem Aslanem o lednovém útoku na Kapitol. A o tom, co dělat s radikalizovanými nebo mobilizovanými lidmi

Biden ukázal, jak umí být hodný. Teď musí ukázat, jak je silný
Joe Biden se uvedl sbírkou frází, se kterou by slavil úspěchy i v konkurenci ostřílených okresních tajemníků. Mluvil o sjednocování a republikánům chce vycházet vstříc. Jenže to, co se počítá, jsou činy. Najde v sobě americký prezident dost síly a ráznosti?

Když se skáče po mrtvole. Střídání v Bílém domě provází pachuť pomsty
Říká se, že vítězům sluší velkorysost. Platí ale i to, že vítěz, který bere všechno, potřebuje zničit své minulé soupeře. Lepší je ho zašlapat do země, dokud je slabý. Dokazuje to i aktuální předávání moci v USA.

V jámě tygří. Seriál ukázal rozbitou, ale hrdou Ameriku, která si teď došlápla na Kapitol
Možná jste byli v šoku při sledování zpráv o dobývání Kapitolu. Amerika je ale velká země a přes oceán z ní vidíme jen kousek, nutně zkreslený. Syrový pohled na jednu méně známou část Ameriky nabídl loni TV seriál Pán tygrů. O lidech, kteří místo amerického snu žijou americké noční můry, ale jsou na to hrdí, psal Peter Bednár v loňském třetím Finmagu. Odemykáme.

Zázrak na chanuku. K usmíření Maroka s Izraelem pomohl král, Trump a historie
Spojené arabské emiráty, Bahrajn a Súdán. Postupně tři arabské země dokázali Američané posadit loni k jednacím stolům se zástupci Izraele a dovést jednání k dohodě. A zrovna na začátku největšího židovského svátku přibyly podpisy ještě na smlouvě Židovského státu s Marokem.

Americký sen 2021: Mít se aspoň jako Homer
Elon Musk sní o Marsu. Běžný Američan by se klidně spokojil aspoň se životem, jako mají Simpsonovic.

Prymulům neutečeš, mají je i v USA
Po vyšehradském extempore se jednotkou pokrytectví stala jedna prymula. I v jiných zemích ale mají politiky, kteří se doktoru plukovníkovi vyrovnají. A reakce na ně je všude stejná: padají zbytky důvěry v instituce, které reprezentují. A tak se i v zemi, která vždycky především přijímala, začínají lidé rozhlížet, kam utéct.

Jak probíhá nejchaotičtější předávání moci, jaké Washington pamatuje
Donald Trump stále ještě hovoří o tom, že vyhrál. Respektive, že vítězství mu bylo ukradeno. Kromě rozkolísávání důvěry v instituce to má ještě jeden důsledek. Nastupující prezident a jeho administrativa nebudou mít dost času na přípravu. Posunutí předávání moci po volbách roku 2000 prý přitom mělo vliv na (ne)připravenost USA na útoky 11. září.

Ameriku čeká měkká totalita, potřebujeme vaši odvahu a zkušenosti
Americký novinář Rod Dreher předpovídá Západu temnou budoucnost: levicovou totalitu bojovníků za sociální spravedlnost. Sílu vzdorovat hledá u těch, kteří ji prokázali: u křesťanských disidentů na Východě.

Socialismus je nové americké náboženství
Náš systém kolabuje a čelí soft totalitě, proto jsou pro mě východoevropští disidenti inspirací, říká americký novinář.

Joe Biden. Američan s lidskou tváří
Joe Biden, americký prezident s pořadovým číslem 46 zařadí zpátečku a pokusí se s Amerikou zacouvat do éry Baracka Obamy.

Očima expertů: Trump vs. Biden. Jak volby ovlivní ekonomiku a akciové trhy
Sestřelí výsledky prezidentských voleb v USA finanční trhy? Který z kandidátů je pro světovou ekonomiku přijatelnější? A kdo má větší šanci uspět?

USA: Vraťte nám zábavu! Fanoušci mají dost politiky ve sportu
Komu fandíš? Domácím? Hostům? Bidenovi, nebo Trumpovi? Ze sportovišť se stávají místa, kde se kromě sportovních klání, čím dál víc řeší i politika. Ne každému to vyhovuje, protože míst, kde by člověk mohl být aspoň chvíli v první řadě člověkem, a ne voličem ubývá.