Články na téma: dezinformace
Dezinformace jsou záměrné nepravdivé nebo zavádějící informace. Jsou šířené s cílem ovlivnit a zmást lidi, získat určitou výhodu, anebo formovat veřejné mínění. Jedná se o cíleně vytvářené informace za cílem manipulace.
Dezinformace mohou mít různou podobu, od falešných zpráv, videí, zkreslených statistik po jinak zmanipulovaný obsah. V dnešní době jsou nejčastěji šířeny prostřednictvím sociálních sítí a internetových stránek, ale lze je najít i v tradičních médiích.
Cílem dezinformací může být ovlivnění veřejného mínění, polarizace společnosti a vytváření konfliktů. Kromě toho mohou vést k ekonomickému zisku, například pokud jsou šířeny tyto informace o určitém produktu nebo firmě, což ovlivní tržní hodnotu akcií, prodejnost výrobků nebo image dané firmy.
Proti dezinformacím je možné se bránit zejména zvyšováním mediální gramotnosti, kdy se lidé učí kriticky posuzovat a ověřovat informace, které se k nim dostávají. Důležití jsou proto novináři, kteří pravdivost šířených informací ověřují a jsou považování za důvěryhodný zdroj.
Podnikatelé by měli dávat pozor na to, co sdílí a jaké informace šíří. Také mohou vyškolit své zaměstnance v této oblasti. Kromě toho by také měli sledovat, jaké informace se šíří o nich samotných – a v případě, že dojde k dezinformaci, rychle reagovat a uvést pravdivé a přesné informace.
Chudák rybák, zvednuté Benátky a nechtění lidé z ulice
Skoro celý dnešní Finmag newsletter bude přírodní a eko. Léto k tomu vybízí a taky tahle témata zajímají čím dál tím víc lidí. Takže se uvelebte, dejte si klidně nohy do lavoru a něco k pití, plují k vám články o vodě.
Evropská daň pro Google či Netflix? Ničemu to nepomůže, varuje analytička
Speciální poplatek uvalený na technologické platformy nepomůže zvýšení investic do internetové infrastruktury. Naopak může ohrozit investice ze strany inovativních firem. Říká to analytička amerického think tanku Progressive Policy Institute Malena Daileyová.
Kremlu stačí rozklížit společnost, říká o dezinformacích politolog Mareš
Politolog Miroslav Mareš se zúčastnil několika výzkumných projektů zaměřených na šíření dezinformací a protizápadní propagandy českým internetem. Poznatky z nich teď pomáhají bránit Česko před manipulacemi i kyberterorismem. V době sílící dezinformační kampaně uprostřed prezidentských voleb je tohle téma o to palčivější.
Prezident není středověký vládce, armádě nevelí. Českem se šíří nesmysly
Přestávka v poločasu letošní prezidentské volby je ideálním časem podívat se na to, jaké pravomoci vlastně hlava českého státu má. Hlavně proto, že se v posledních dnech objevují v hromadně sdílených příspěvcích na sociálních sítích opravdu velké nesmysly.
Spousta lidí žije v digitálních ghettech, říká o rozdělené společnosti Jindříšek
Je jedno, jestli prodáváte jogurt nebo prezidentského kandidáta. U obojího fungují stejná pravidla a musí se to umět, tvrdí jeden z nejzkušenějších českých digitálních marketérů Tomáš Jindříšek. Přinášíme ukázku velkého rozhovoru z aktuálního čísla tištěného Finmagu.
Budoucnost kyberzločinu je v umělé inteligenci, varuje výzkumník Wright
Zločinci se odjakživa snaží využít nové technologie. A umělá inteligence nebude výjimkou, výrazně zvětší rozsah útoků, říká David Wright, výzkumník a zakladatel společnosti Trilateral Research.
Statistika je mocná věc. Jak číst čísla a nenaletět manipulaci?
Statistiku používáme všichni a často si toho ani nevšímáme. Pracují s ní politici, měří se v ní pracovní výkony a banky s její pomocí rozhodují, zda dostaneme úvěr. Jenže čísly, grafy a křivkami lze člověka i snadno ošálit a ani není nutné lhát. Jak se nenechat napálit? Ve své zatím poslední knize, která nedávno vyšla v českém překladu, o tom píše novinář a ekonom Tim Harford.
Putin, nebo Zuckerberg? Vyberte si, na čí straně stojíte, říká Jourová
Facebook, Google, Netflix i veřejnoprávní média… Všichni mohli udělat mnohem víc. Rozhovor s eurokomisařkou Věrou Jourovou o dezinformacích, válce, roli médií a taky o tom, kdo představuje větší zlo.
Proč zakazovat dezinformace? Válka nás změnila, svoboda slova neobstojí
Válka na Ukrajině zavřela řadu dezinformačních serverů. V Česku jich se souhlasem vlády „zhaslo“ hned osm. Následovat zřejmě budou další. Proč situaci dezinformace na webu brzdí až válka, a není to popření svobody slova, posvátné zásady liberální demokracie?
Proč je Česko zase v loji? Best in covid nekončí
Téměř jako přes kopírák: Česko se řítí do další covidové plískanice a dohaduje se, co s tím.
Třetí pád: ubližujeme komu, čemu? Všichni ubližujeme Rusku
Nápadně častý výskyt gramatického jevu může jazykovědce přivést na stopu zajímavých zjištění. Analýza třetích pádů na webu Sputnik ukázala, jak ruská propaganda konstruuje pro cizinu obraz Ruska.
Druhá vlna pandemie do médií ještě nedorazila
„Během první vlny pandemie, kdy byly počty nakažených i hospitalizovaných minimální, jsme byli denně vystaveni dramatickým obrazům. Nyní, během krize, si média problému všímají výrazně méně,“ říká lingvista Václav Cvrček.
Věda a média na sebe brutálně narážejí
Josef Šlerka je expert na analýzu dat ze sociálních sítí. Mluvili jsme proto o vlivu Facebooku na společnost a zejména její boj proti pandemii. Šlerkovy odpovědi překvapí, řešení často hledá v „offline“ světě. Probereme, v čem koronaviru nevědomky pomáhají novináři, jestli má smysl regulovat internet i podobnost virů a konspiračních teorií.
Dejte pokoj s idioty. Jak mluvit o covidu
Proč Češi neomezili fyzické kontakty, proč manažeři a vlastníci firem nenařídili práci z domova, proč jsou farmářské trhy a sousedské sešlosti plné dacanů bez roušek? Fiasko s dodržováním pravidel proti šíření koronaviru pramení z řady selhání. Nejzbytečnější z nich je chaos v komunikaci.
Proti deepfake videům pomůže jen umělá inteligence, říká odborník
Zpívající politici, falešné projevy, tváře celebrit na tělech pornohereček. Ta videa najdete na pár kliknutí. Díky umělé inteligenci takové „nahrávky“ vznikají téměř z ničeho za pár hodin. V čem je jejich nebezpečí a jak se proti nim bránit, poví Vojtěch Bruk, jeden z organizátorů projektu Zvol si info.