Články na téma: elity
Další články na téma elity najdete na Peníze.cz.
Zbídačený sever a elitářský jih. Fenomén trápící nejen Česko
V kontextu světové a ostatně i evropské ekonomiky se často hovoří o propastném rozdílu mezi bohatým Severem a chudým Jihem. Při pohledu na konkrétní státy však toto rozdělení často neplatí. Spíš naopak.
Elity z teflonu. Slizouni se odmlčeli, z covidu nemají profit
Jindy všudypřítomné americké celebrity podporující nejrůznější hnutí, iniciativy či mocenské struktury se v době nejvyšší krize odmlčely. Svým vlivem by přitom mohly pomoci zachránit tisíce lidských životů. Jenže jim z toho nic nekápne, tak proč by to dělaly?
Příslušníci elity jsou i mezi jelity
Pokud se vůbec někdo bouří proti elitám, tak to jsou hlavně jiní příslušníci elit. Zeman, Trump a nově ani Robejšek nejsou renegáti a měli bychom tak o nich přestat mluvit.
Zemanova šusťákovka udržuje lid v podrevolučním stavu
Věci, které bychom odpustili Baracku Obamovi nebo Justinovi Trudeau, by bylo fér odpouštět i Miloši Zemanovi.
Konspirační teorie: Padá jed, něco si přej! Chemtrails
I na strašlivého Jožina z bažin stačilo práškovací letadlo. A teď se práškuje ve velkém: padá to i na vás! Máte strach, kdykoliv na obloze vidíte letadlo a za ním kondenzační čáru? Podle konspiračních teoretiků byste měli.
Úvaha o revoluci na Ukrajině
Tak se svět zbavil dalšího diktátora. Lidový hněv svrhl Viktora Janukovyče, který se k moci dostal státním převratem, nechal vyvraždit tisíce svých odpůrců a další stovky tisíc uvrhl do koncentračních táborů, zavedl cenzuru, instaloval špiclovský systém tajné policie, nepřipustil svobodné volby a nechal zmasakrovat pokojné demonstranty.
O tichém vzteku vánočním
V čem se (někteří) dnešní libertariáni podobají starým socialistům.
Školy, teror, finance. Zářijové kolapsy
Září je takový nepěkný měsíc. V září má plno věcí tendenci začínat – třeba školní rok, ale taky se hroutit – třeba Dvojčata v New Yorku nebo finanční trhy.
Pravice pro obyčejné lidi
Jak jsem před nedávnem napsal, souboj Karla Schwarzenberga a Miloše Zemana neznamenal klání mezi pravicí a levicí, nýbrž mezi levicovým elitářstvím a levicovým populismem. A jak na Finmagu správně poznamenal Petr Hampl, pravice bude muset v budoucnu oslovit alespoň část z 2,5 milionů voličů, kteří dali svůj hlas Zemanovi. Lze to ale udělat a nezpronevěřit se základním kamenům pravicové filozofie?
Proč média předstírají, že nepředstírají
Nezávislost a objektivita jsou kategorie, které pro fungování médií dnes ztrácejí význam, říká přední český odborník, sociolog médií z brněnské Masarykovy univerzity Jaromír Volek. Mluvili jsme o tom, jaká média jsou, kam směřují a jak obstála v nedávné prezidentské volbě.
Miloš Nixon Zeman: Navzdory pohrdání a vůli elit
Volební kampaň Richarda Nixona v roce 1972 sjednotila téměř všechny vzdělané a kultivované Američany: hlasovali proti němu. Málokterý příslušník vyšších vrstev pochyboval, že Nixon je slabomyslný buran a jeho setrvání v Bílém domě by bylo skandální. Shodovaly se televizní stanice i veškerý tisk. A výsledek? Nixonovo drtivé vítězství, jaké se od té doby nikomu nepovedlo zopakovat.
Proč blednou hvězdy evropských ekonomik
Brazilci si lepší dárek pod stromeček snad ani nemohli přát! Jejich domovina se právě na svátky stala šestou nejsilnější ekonomikou světa a poprvé v dějinách se dostala před Británii, kolébku kapitalismu. Proč je to tak dobrý dárek? Protože drtivá většina Brazilců tento růst dřív či později příznivě pocítí na tloušťce vlastní peněženky – jejich kupní síla dál vzroste.