Články na téma: HDP
HDP je zkratka pro hrubý domácí produkt. Jedná se o měřítko ekonomické aktivity dané země. Je to celková hodnota všech finálních statků a služeb produkovaných v dané zemi za rok. HDP měří ekonomický růst, produktivitu a hospodářský výkon země. HDP se počítá součtem výdajů na spotřebu, investice, vládní výdaje a vývoz.
Pro podnikatele je HDP důležitý zejména jako indikátor hospodářského růstu. Poskytuje informace o celkovém hospodářském výkonu země, a tak může ovlivnit poptávku po produktech nebo službách. Proto by podnikatelé měli HDP sledovat – pokud HDP roste, může to značit příznivější prostředí pro podnikání a vyšší kupní sílu zákazníků.
Podnikatelé také mohou porovnávat výkonnost svého podnikání s celkovým růstem HDP. Pokud HDP roste a podnikání nezaznamenává tento růst, může to značit potřebu změny obchodní strategie nebo zlepšení výkonnosti podniku.
Pomalu, ale přece. Česká ekonomika poroste, zázraky ale nečekejte, hlásí svaz
Česká ekonomika letos poroste pomaleji, než se očekávalo, vyplývá z podzimní predikce Svazu průmyslu a dopravy (SP ČR). Odhaduje, že reálný růst HDP letos dosáhne nejvýš 1,2 procenta, v příštím roce čeká růst kolem 2,7 %. Dlouhodobé vyhlídky brzdí vysoké náklady na energie, globální rizika či přetrvávající nejistoty v průmyslové produkci. Naopak inflace se podle svazu stabilizuje.
Hůř už být nemůže, sazby budou klesat a lidi utrácet, predikuje ekonom Stroukal
Nejednu českou firmu po hubených letech zajímá, jak na tom Česko hospodářsky bude v letech následujících. Hlavně: budou mít zákazníci dost peněz? Aby rostla jejich spotřeba a s ní celá ekonomika? „Dobrá zpráva je, že hůř už být snad nemůže,“ zadoufal v odraz ode dna v rámci úvodní keynote říjnového Finmag eventu pro podnikatele ekonom Dominik Stroukal.
Absolutní obžaloba Evropy. Proč nás Brusel okrádá o 20 tisíc měsíčně a co s tím?
Relativní úpadek Evropské unie oproti USA a zbytku světa trvá už čtvrtstoletí od vzniku měnové unie. Evropa navíc, zdá se, neslyší ani na hlasitá varování z poslední doby. Nedávná analýza agentury Bloomberg proto nebývale ostře projekt společné Evropy kritizuje. A ukazuje, že kdyby unijní ekonomika držela krok s USA, byla by zhruba o tři biliony eur (76 bilionů Kč) větší. Existuje ale vůbec ještě recept na nápravu?
Vláda se chystá nafouknout erár. Už teď nás přitom stojí majlant
Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším růstem počtu zaměstnanců státu a s rostoucími náklady na jejich platy. Kolik lidí na výplatní listině státu dokážou podnikatelé, firmy a zaměstnanci ze svých daní uživit?
Roste! Jenže to skoro není vidět. Nová čísla k HDP jsou zklamání
„Do výkonu české ekonomiky v letošním druhém kvartále nebyly vkládány velké naděje, přesto dokázal zklamat.“ Tak komentuje čísla, která dnes zveřejnil Český statistický úřad, ekonom Vít Hradil. Předběžný odhad růstu HDP za druhé čtvrtletí je 0,3 procenta proti minulému kvartálu, meziročně 0,4 procenta.
Česko a vize zázračného zbohatnutí. Proč nám to furt nevychází a jak to konečně změnit
Svaz průmyslu a dopravy nedávno představil vizi hospodářské politiky ČR na příštích šest let. Pro úspěšnou transformaci navrhuje celkem sedm strategických pilířů. Některé jsou schůdné, jiné ale naprosto nereálné. Pojďme se dnes společně na tento návrh podívat, alespoň na některé jeho body.
Noční můra pro celé Česko. Krach autoprůmyslu je neodvratný, tak neseďme s rukama v klíně
Jakou budoucnost má český automobilový průmysl? Hrozí, že jeho význam časem poklesne nebo dokonce že úplně zmizí? Podívejme se dnes na scénář, který je asi pro nekoho příliš divoký, jenže dřív nebo později určitě přijde: krach českého autoprůmyslu. A na to, jak se na něj připravit.
Český HDP skončil loni v minusu. Letos se čeká oživení, výroba ale zůstane v útlumu
Český hrubý domácí produkt (HDP) v posledním kvartálu meziročně klesl o 0,2 procenta, za celý loňský rok pak o 0,4 procenta. Tuzemská ekonomika tak zůstává ve slabé kondici, i když koncem roku prokazovala známky oživení. To by mělo pokračovat i letos, hlavně díky očekávanému zvýšení spotřeby domácností.
Zbavíme se „dotační obezity“? V Česku vzniká silná rozvojová banka, přispěje vám na důchod
Plán na integraci České exportní banky do struktur Národní rozvojové banky, tedy dvou státních institucí s podobnými až překrývajícími se agendami, má být dokončen do poloviny roku 2025. Vznikne tím jeden silný subjekt, který bude schopen firmám poskytovat vyšší objem podpory. „Česká ekonomika trpí ‚dotační obezitou‘, je třeba se jí zbavit,“ říká současný šéf Národní rozvojové banky (NRB) Tomáš Nidetzký.
Ještě větší průšvih, než jsme doufali. Česká ekonomika zamrzá, zázračný rok nečekejte
Příjemné překvapení se nekoná, naopak. Třetí kvartál se české ekonomice pranic nepovedl a šance na nápravu ve zbytku roku je mizivá. Letošek tak prakticky jistě zakončíme v červených číslech.
Němci dali Česku novou nálepku, „nemocného muže Evropy“ přitom nakazili sami
Nemocný muž Evropy. Tak nedávno označil německý deník Die Welt českou ekonomiku. A něco na tom tom je, protože Česko si opravdu nevede dobře. Otázkou ovšem zůstává, co s tím?
Světlo na konci tunelu, rychlík v protisměru? Ekonomické vyhlídky Česka očima expertů
Pandemii koronaviru se Česku nedaří dostat pod kontrolu. Ekonomové přesto tvrdí, že hospodářská kalamita přijít nemusí a země se může brzy zase postavit na nohy.
Dluhopisy věstí hospodářskou zimu
Devětkrát po sobě předznamenala příchod recese. Řeč je o výnosové křivce amerických státních dluhopisů. Zatím se ještě neprohnula na opačnou stranu, než bývá standardně, zatím se jen narovnává. Ale i většina vysokých manažerů očekává, že recese přijde do dvou let. A taková očekávání bývají sebenaplňující.
Očima expertů: USA mizí z NATO! Sci-fi, nebo realita?
Mohly by Spojené státy americké skutečně vystoupit z NATO, nebo Donald Trump jenom straší? Co by to znamenalo pro Evropu a pro naši bezpečnost.
Vláda slibuje důchodovou reformu. A zase nebude nic
Vláda ANO a sociální demokracie zařídí reformu důchodů. Bez okolků a bez zbytečných řečí. Dočtete se v jejím programovém prohlášení.
Očima expertů: Ekonomika frčí. Kdy šlápneme Západu na patu?
Dokážeme přetavit aktuální úspěchy našeho hospodářství v dlouhodobý růst životní úrovně? A jak ještě víc dupnout na plyn a dohnat vyspělejší evropské státy?
Královské dluhy s Trumpem
Kdysi o sobě prohlašoval, že je král dluhů. To ale byl realitní magnát. Teď je Donald Trump americký prezident a sekeru se chystá zaseknout do amerického rozpočtu.
Očima expertů: Černí pasažéři NATO
Členové NATO se zavázali investovat minimálně dvě procenta HDP do obrany. Česko ale dává jen procento. Měli bychom se snažit co nejrychleji manko dohnat?
Záporné úrokové sazby? Zvrácené ekonomické smýšlení
Centrální banky jdou na ruku politikům. Záporné úrokové sazby ale ničemu nepomůžou, jen kupují Evropě pár let navíc.
Očima expertů: Mimořádné příspěvky k důchodu. Spravedlnost, nebo uplácení voličů?
Poslanci na návrh vlády nadělili důchodcům pěkný dárek: k únorovému důchodu se každému připíše 1200 korun. Jak se na takové jednorázové mimořádné přilepšování dívají odborníci? A co říkají tomu, že by o něm příště nemusel rozhodovat Parlament, ale mohlo by stačit nařízení vlády?
Proč ceny akcií dlouhodobě rostou rychleji než inflace
Z dlouhodobého hlediska jsou akcie investice, která vždycky obstojí. Rostou na ceně, porážejí inflaci, a ještě z nich můžete mít dividendy.