Články na téma: Jižní Amerika

Brazílie se nachází v mizerném stavu. Zopakuje Lula ekonomický zázrak?
Brazílie po prezidentských volbách provede velkou otočku zprava doleva. Staronový prezident Lula da Silva v kampani sázel na nostalgii a sliboval návrat ke starým dobrým časům, kdy se země ekonomicky zvedala. Zopakování takového scénáře ale bude v současných podmínkách hodně složité. Nejen kvůli politice jeho předchůdce Jaira Bolsonara.

Rvačky o jídlo a hon na turisty. Kubánci dál stojí ve frontě na budoucnost
Nadechnutí po oteplení vztahů s USA Kubě dlouho nevydrželo. Přišel Donald Trump, pak covid a země se po úbytku turistů a divokém růstu inflace znovu propadá do ekonomické krize. Navzdory deklarovaným reformám se navíc dál drží vratkého kastrismu.

Závislosti na Rusku nás může zbavit i Surinam. Kde ještě Západ hledá ropu?
V době globální energetické krize a nejistoty ohledně dodávek ropy a zemního plynu z Ruska krouží těžařské firmy okolo nových nalezišť. Jedním z nich je i guyansko-surinamská ropná pánev, která obsahuje desítky miliard barelů ropy. A pokud se zmírní sankce, dovážet by se mohlo i z Venezuely.

Straší vás inflace v Česku? Tak se podívejte na premianty světa
Inflace v Česku je jen slabý odvar. Když se člověk podívá do světa, nejsou tam na tom lépe. Natož pak v Latinské Americe, která má za sebou několik mimořádně složitých let a aktuálně se stala globálním inflačním premiantem.

Hromadné krachy a nebývalá chudoba. Pandemie zanechává v Latinské Americe spoušť
Málokterou část světa zasáhla pandemie nového koronaviru tak ničivě jako právě Latinskou Ameriku. Přestože v regionu žije méně než desetina světového obyvatelstva, připadá na něj bezmála třetina všech dosavadních obětí pandemie.

Chile, očkovací velmoc. Nudle Jižní Ameriky školí celý svět
Milion dvě stě padesát tisíc. Právě tolik lidí se podařilo za jediný týden mezi 3. a 10. únorem naočkovat v jihoamerickém Chile. Osmnáctimilionová země, která je aspoň statisticky podstatně chudší než Česká republika, se v posledních týdnech dostala do čela světových žebříčků. Rychleji vzhledem k počtu obyvatel očkují už jen bohaté Spojené arabské emiráty a samozřejmě Izrael.

Náš kmen: Indiáni ze Zeleného pekla
Rok 1904, čas ničivé povodně na horním toku řeky Paraguay. Český cestovatel Alberto Vojtěch Frič se jako jeden z prvních bělochů sbližuje s obávaným kmenem Čamakoků. Okouzluje ho půvabná indiánka Lorai, zvaná Černá kachna. Příběh jako z románu. Překvapivé naplnění najde o sto let později.

Meteorologie pro spekulanty: Vsaďte na El Niño
Láká vás burzovní spekulace? Jste dobrodružná povaha a máte dost peněz na hraní? Zvažte zemědělské komodity. Jejich ceny jsou nejníž za posledních šest let a některé ukazatele prý věští na příští rok hurikány – nejsilnější El Niño od roku 1998. To by mohlo zamávat s úrodou v USA, Austrálii, Brazílii a celé jihovýchodní Asii. Pak by ceny některých komodit letěly nahoru jak raketa.

Rok 2011 na akciových trzích: Zbytek světa
Přinášíme druhý díl komentovaného přehledu největších a nejzávažnějších pohybů, ke kterým v loňském roce došlo na trzích. V prvním díle jsme se věnovali Evropě s jejími summity a krizemi, dnes prosvištíme zbytek světa.