Články na téma: jüan

Krypto 1: Rok 2016
Sedm miliard lidí je zase o rok starší. Oslavili to tradičně nespočetnými ohňostroji i vyhlašováním nejrůznějších anket, událostí roku, mužů a žen roku… Měnou roku stal bitcoin. Jeho cena vzrostla o 130 procent.

Měny: Bilancování roku 2015 a výhledy do roku 2016
Které měny v uplynulém roce nejvíce posílily a které nejvíce oslabily? Jaké trendy na měnových trzích můžeme očekávat v roce 2016? Co čeká korunu po ukončení intervencí?

Očima expertů: Do čeho investovat v roce 2016?
Kde letos ve světě investic hledat slepičku, která bude snášet zlatá vajíčka? Zeptali jsme se předních ekonomů, analytiků, investorů a podnikatelů.

Srpen na trzích: Čína táhne svět dolů
Že sedmiprocentní růst čínské ekonomiky je nejspíš jen Potěmkinova vesnice, se říkalo nejen mezi zasvěcenými analytiky. Že je situace vážnější než vážná, jsme se přesvědčili, když Čína prakticky naráz vytáhla několik kulantně řečeno nekonvenčních opatření na podporu své ekonomiky. Lavina se utrhla…

Očima expertů: Startuje Čína další ekonomickou krizi?
Čína si kýchla a svět se otřásl. Jde jenom o rýmičku, nebo se na trzích začíná šířit nákaza, která by mohla spustit další finanční krizi? Ptáme se Aleše Michla, Steena Jakobsena, Lukáše Kovandy a dalších osobností ze světa peněz.

Euro slabší než dolar je na dosah ruky
Za poslední rok oslabilo euro k dolaru o pětadvacet procent. Za nedlouho možná dostaneme za dolar víc korun než za euro, tak jako na začátku tisíciletí.

Měny: Letos stejně jako loni v přísné režii centrálních bank
Rok 2014: Dolar a libra posilují, euro a jen oslabují, ruský rubl padá volným pádem. Rok 2015: Zřejmě žádná změna.

Měnové války: Tichá vojna konta mele
Války se primárně vedou proto, aby jedna strana získala část bohatství druhé strany. Většinou to dopadá tak, že nějaký majetek po válce změní majitele a mnohem víc ho při válčení přijde nazmar. Dnes uniformy vystřídaly bílé límečky a výhoda je zřejmá: nižší ztráty, minimálně na životech. Které země jsou dnes největšími válečníky tohoto typu?

Akcie loni a letos: Euforie předchází pád
V roce 2013 se nejlépe dařilo akciím v Bulharsku a ve Spojených arabských emirátech. Naopak nejhorší výsledek zaznamenaly v Peru. Obecně se dařilo zejména akciím na rozvinutých trzích, zatímco hlavní rozvíjející se trhy utrpěly ztráty. Zpočátku roku 2014 může ještě chvíli trvat obecná akciová euforie, ale během roku očekávám obrat a výrazný pokles cen akcií.

Pavel Kohout: Až Čína přestane růst...
Různí ekonomové a analytici již řadu let varovali před recesí a bankovní krizí v Číně. Zatím neměli nikdy pravdu, což optimisty svádí k myšlence, že Čína je nezranitelná. Varování před recesí a bankovní krizí v Číně se ale jednoho dne naplní.

Uzdraví nemocné hospodářství zázračná čínská medicína? Žádná není!
Čína nezná zázračný recept proti krizi, jen mohutné finanční injekce.

Nový finanční systém: Devizový trh se promění k nepoznání
Ne, dnes se nebudu zabývat – nebo aspoň ne primárně – pohyby vzájemných kurzů měn, jde mi o proměnu celkové struktury trhu.

Tradiční tisknutí peněz
Centrální banku by chtěl mít doma každý. Při každé nákupní horečce by stačilo připsat prodejci na účet příslušný obnos a mohlo by se utrácet dál.

Bilancování. Měny v roce 2011: koruna nakonec dostala na zadek
Koruna, zlotý a forint skončily na chvostu. Oslabovat začalo i euro. Naopak nadále posiluje japonský jen a ke konci roku se přidal i americký dolar. Vývoj v roce 2012 je plný nejistot.

Šokující (?) předpovědi Saxo Bank: Které jsou sci-fi a které se můžou vyplnit?
Akcie společnosti Apple spadnou na polovinu, v Evropě dojde ke znárodnění padesáti bank a novým americkým prezidentem se stane dosud neohlášený kandidát. Saxo Bank přichází se svými šokujícími předpověďmi na rok 2012. Můžou se některé z nich vyplnit?

Konec dolarového standardu
„Moc, kterou naše měna má nad světovou ekonomikou, pomalu slábne. A může to pro nás znamenat nepěkné věci,“ říká americký historik H. W. Brands místo úvodu k výňatku ze své nové knihy.

Dolar na ústupu
Spojené státy každoročně spotřebují zboží v hodnotě o 600 miliard dolarů vyšší, než je jejich vlastní produkce. Tento schodek musí krýt dovozy, na které si půjčují od celého světa. Co by se mohlo zdát jako ohromná globální nerovnováha, je zdánlivě v pořádku, na americkém obchodním deficitu je totiž založen současný světový měnový systém.

Cesty z krize: V Číně přihořívá
V druhém dílu seriálu Cesty z krize se podíváme pod pokličku čínského velmi rychlého oživení po krizi, které vyústilo v růst cen nemovitostí a následně i zboží. Jaké prostředky jsou pro Čínu nejvhodnější pro boj s inflací a jaké jsou její vyhlídky do budoucna? Podívejme se na to.

Kam investovat, když se hroutí měny?
Ze západu hrozí krach dolaru, z evropského jihu hrozí rozpad eura a na Dálném východě dokonce kynou problémy jüanu? Kam člověk pohlédne, tam je nějaký průšvih. Více v exkluzivním článku Pavla Kohouta.

Města duchů – odvrácená strana čínského zázraku
Odkaz Járy Cimrmana praví, že budoucnost patří aluminiu. Tuhle budoucnost už máme skoro za sebou, dnes platí, že budoucnost patří Číně. Čínský ekonomický zázrak však má – jako ostatně všechno – také svůj rub.