Články na téma: krize

Co když Rusko vážně utáhne kohouty? Dodávky plynu očima expertů
Zemní plyn začal ve čtvrtek po desetidenní odstávce plynovodu Nord Stream 1 znovu proudit do Evropy, ale jen v omezeném množství. Ač se tedy evropští politici obávali úplného utažení kohoutů, ruský vládce Vladimir Putin je zatím jen přiškrtil. Co to ale bude pro Evropu a potažmo Česko znamenat?

Srí Lanka ukazuje, jak jsme mimo, píše Lomborg. Ekozemědělství svět nenasytí
Brutální ruská válka na Ukrajině způsobuje čím dál větší nedostatek potravin ve světě. Mezinárodní společenství se už proto připravují na celosvětovou potravinovou krizi. K jejímu odvrácení je ovšem nutné přijmout závazky, které jdou přímo proti smýšlení bohatého světa: produkovat víc hnojiv, kvalitnějších semen, ale i maximalizovat potenciál genetických modifikací.

Kdo teď přestane investovat, prohraje, říká obchodní šéf Fingoodu
Poptávka po úvěrech stále existuje. Firmy by měly být opatrné, ale nemohou příliš odkládat investice, protože by je jinak mohla předběhnout konkurence. S bankami soupeříme hlavně rychlostí, říká Adam Wróbel, obchodní ředitel společnosti Fingood.

Noční můra ekonomů se blíží. Hrozí nám stagflace jako v sedmdesátkách?
Světová ekonomika se zadrhává a v novinových titulcích se znovu objevuje slovo stagflace. To strašilo ekonomy hlavně v sedmdesátých letech minulého století. Jsme tedy opět ve stejné situaci, v jaké byl svět tehdy? A čeká nás dekáda vysoké inflace, stagnace ekonomiky a vysoké nezaměstnanosti?

Fialova vláda v pasti. Pomoc chudým naráží na její vlastní přesvědčení
Pomáhat v čase inflační a energetické krize přímo konkrétním lidem, kteří to životně potřebují, nebo pomoci všem, protože není čas rozebírat, kdo pomoc dostane, a kdo ne? Vláda Petra Fialy by byla pro první řešení, stále častěji se jí ale vnucuje to druhé. Bude k něčemu vznikající hybrid?

Kopejte kryty, nebo jeďte na Zéland. Hrozba atomové války je zpět
S pokračující válkou na Ukrajině se stále více mluví o možném použití jaderných zbraní. Dokonce se o něm debatuje s lehkostí, která tu nebyla minimálně od padesátých let minulého století. Proč je tahle možnost reálná, co by to znamenalo a jak se na to mají lidé, státy i ekonomiky připravit?

Stáhne nás Čína na nové dno? Reakce na nové lockdowny očima expertů
Čínskými trhy už dva týdny otřásá nervozita z tamní nulové tolerance onemocnění covid-19 a souvisejících plošných uzávěr neboli lockdownů. Výkonnost tamních akcií se ovšem propisuje i na evropské burzy, které po pocovidovém oživení zažívají další těžké časy. Máme se snad bát nového dna?

Čekají nás vyšší daně? Děravý rozpočet očima expertů
Nejdřív velkorysé rozpočtové provizorium a potřeba dalších kompenzací za koronavirová opatření, pak usilovné hledání úspor v desítkách miliard korun. A nyní nečekané náklady s Ruskem vedenou válkou na Ukrajině a s tím spojené výdaje na zvládnutí uprchlické krize. Kde na to vzít? Přijdou vyšší daně?

Jak dlouho tohle vydrží? Válka tmelí Evropu, problémy kypí dál
Ještě v lednu byla Evropská unie považována za rozhárané sdružení národních států, které více či méně touží po naplňování vlastních zájmů. Dokonce ani tradiční německo-francouzský motor Unie nedokázal dávat dostatečně najevo, kam a proč by evropské společenství mělo jít. Válka na Ukrajině vše změnila. Společný nepřítel spojil jindy nespojitelné – jak dlouho to vydrží?

Invaze na Ukrajinu i „středověká“ politika. Turecko je v rozkladu
V posledních týdnech bylo těžké nevšimnout si dopadů ruského útoku na Ukrajinu na životní úroveň. Přinejmenším na benzinových pumpách nebo na účtech za elektřinu je pociťují takřka po celém světě, Česko nevyjímaje. Jen málo států ale vinou Putinovy agrese vůči sousednímu státu a následných odvetných sankcí trpí tolik jako Turecko.

Je čas na kurzarbeit? Pracovní trh po ruské agresi očima expertů
Nezaměstnanost v Česku je na rekordně nízké úrovni, ale pracovní trh stojí před novou výzvou: jak pojmout tisíce až desetitisíce nově příchozích Ukrajinců, které z vlasti vyhnala ruská agrese a válka? A jak se naopak vyrovnat s odchodem těch, kteří už v Česku pracovali? Nastal snad čas aktivovat hojně skloňovaný kurzarbeit?

Putina izoloval covid, stojíme na prahu historické události, obává se vědec
Jak vnímá aktuální dění kolem války na Ukrajině věda? Historik Miroslav Vaněk z Akademie věd ČR se snaží najít paralely z minulosti. A obává se, že kdyby se historie opakovala, dost možná stojíme na prahu události, která nemá obdoby.

Putin vrací na scénu Sovětský svaz, jen pod novým názvem
Vladimír Putin není Adolf Hitler. Ale mluví jako on. Seznamte se s novým Sovětským svazem pod názvem Rusko.

Bude hůř, aby bylo líp. Co čeká českou ekonomiku v roce 2022?
V Česku se letos v říjnu vyrobilo o celou třetinu méně aut než loni v říjnu. Je to zásadní příčina toho, proč se „rekonvalescence“ české ekonomiky po pandemickém šoku poněkud protahuje.

Kovanda: Česká ekonomika trpí, dolu ji táhne krize v autoprůmyslu
Český průmysl se propadá nejvíc za skoro rok a půl. Důvodem je čipový hladomor a zastavení výroby aut. Krize v autoprůmyslu má ovšem dopad i na zahraniční obchod, který stahuje českou ekonomiku dolů.

Kostky vrženy, krize na krku. A chytré čtení k tomu
První newsletter po volbách prostě nemůže být bez voleb. Slibuju ale, že nebudu nudit. Politika, ekonomie i byznys – klíčová témata Finmagu – jsou zkrátka zábavné světy. Jen na ně musíte koukat trochu s nadhledem.

Čipová krize očima expertů. Má stát pomáhat automobilkám?
Automobilový průmysl, klíčový sektor české ekonomiky, čelí po krátké době další krizi. Tentokrát za ní není covid, ale s ním úzce spojený nedostatek čipů. Automobilky omezují výrobu, ale i objednávky. Krize tedy doléhá i na celý dodavatelský řetězec. Co s tím? Má zasáhnout stát? Ptali jsme se expertů.

Čipy došly, autoprůmysl v krizi. Kde je problém?
Pozastavení výroby automobilů, zpoždění dodávek herních konzolí, ale i potíže s výrobou chytrých telefonů, ledniček a všeho, co má jednu konkrétní součástku: čip. Až dosud jste pravděpodobně o jeho výrobě téměř neslyšeli, ale pandemická krize vše mění. Kde je tedy problém?

Internet a bída. Dvě hlavní příčiny kubánské revolty
Jindy poklidná Kuba nedávno prožila nečekanou vlnu protestů, po nichž zůstávají desítky zatčených i nezvěstných. Do ulic je vyhnala stále složitější ekonomická i zdravotní situace na ostrově. Režim sice v mnohém ustoupil, přesto se dá mluvit i o utahování šroubů.

Americe došel kečup. Apokalypticky vyznívající krize, která by vás měla zajímat
Amerika bez kečupu? Žádný praštěný výmysl, ale realita, do které se Američané na začátku dubna probudili. A která na některých místech trvá dodnes. Jen teď kromě kečupu došly také cereálie a někde dokonce i benzin.

Zlaté oči expertů: ceny zlata a jak do něj investovat
Loni zlato trhlo rekord. Jak to s ním bude letos? Chtěli byste se jím jistit, ale nevíte jak na to? Nechejte si poradit od expertů.