A dost! Inflace polevuje, lidé přestávají tolerovat zdražovací mánii

Vít Hradil
Vít Hradil
10. 8. 2022
 128 268

Meziroční růst českých spotřebitelských cen v červenci dosáhl tempa 17,5 %, což je pouze o 0,3 procentního bodu víc než v červnu. Právě do meziročního srovnání ovšem nadále vstupuje nízká srovnávací základna z „levného“ loňska, což budí dojem dalšího zrychlování tempa zdražování. Jeho meziměsíční dynamika ovšem naopak poklesla ze 1,6 na 1,3 %. Lidé mají zdražování dost.

A dost! Inflace polevuje, lidé přestávají tolerovat zdražovací mánii
Na zelené inflaci se dá vydělat. Jen na to musíte mít peníze (ilustrační foto) / Zdroj: Shutterstock

Červencová data lze hodnotit jako pozitivní překvapení, když přinesla pokračování trendu nastaveného červnem, tedy zpomalování meziměsíčního tempa zdražování. To sice nadále dosahuje z historického pohledu nepříjemně vysoké hodnoty, ovšem pozorované uklidňování už patrně nebude náhodné.

Aktuální naměřená hodnota meziměsíční inflace je nejnižší od letošního února. Z významných kategorií cenový růst zpomalil prakticky všude, s výjimkou rekreací, které ovšem v období dovolených zdražují standardně. Zdá se tedy, že pod tíhou růstu nákladů na základní životní potřeby a propadu spotřebitelské nálady čeští obchodníci už narážejí na limit ochoty spotřebitelů tolerovat zdražovací mánii.

Pokud nyní vlivem problémů s dodávkami ropy do střední Evropy nedojde k opětovnému vyhrocení situace u čerpacích stanic, mohli bychom se v dohledné době dočkat inflační úlevy. Příslovečné vidle do ní sice i nadále budou házet ceny energií, kde už ohlášené nové ceníky míří směrem nahoru, ovšem to by mohlo být už posledním zdrojem cenového dramatu.

Vývoj meziroční inflace v České republice

Obávané „dvacítky“ bychom tak v letošním roce nakonec nemuseli dosáhnout a průměr za celý rok by se mohl pohybovat poblíž 16 %.

Překvapením měsíce je oddíl bydlení, kde navzdory zdražení významných dodavatelů energií ceny narostly „pouze“ o 1,1 %

Inflace roste méně

Žebříček meziročně nejsvižněji zdražujících kategorií doznal tentokrát změn, když se na první místo vyšvihl oddíl stravování a ubytování (23,5 %), následovaný bydlením (23,1 %) a dopravou (23,0 %). Za zmínku pak stojí i odívaní a obuv (19,6 %) a potraviny (19,3 %).

S přihlédnutím k vahám v samotném českém spotřebním koši ovšem hlavním tahounem zdražování zůstává bydlení, které do celkového výsledku přispělo 6,0 procentními body. Až teprve s odstupem následují potraviny (3,4pb) a doprava (2,4pb).

Vidíte to pozitivně?

Směrodatnější statistikou ovšem v aktuální situaci je tempo zdražování na meziměsíční bázi, jelikož není zkreslováno srovnáváním s nesrovnatelným loňskem. Zde dominují rekreace a kultura (5,5 %), což ale vyplývá ze standardního sezónního efektu období letních dovolených. Na druhé místo se poněkud nezvykle dostalo bytové vybavení (1,8 %).

Následují pak potraviny (1,5 %), které ovšem vykázaly poměrně znatelné uklidnění, když ještě o měsíc dřív hlásily 2,2 %, a poté stravování a ubytování (1,4 %). I zde je oproti červnu patrné uklidnění.

Překvapením měsíce pak je oddíl bydlení, kde navzdory červencovému zdražení významných dodavatelů energií ceny narostly „pouze“ o 1,1 %, zatímco o měsíc dřív to bylo 1,8 %. Do celkové meziměsíční inflace pak po zohlednění vah jednotlivých kategorií nejvýznamněji přispěla rekreace a kultura (0,4 pb), potraviny (0,3 pb) a právě bydlení (0,3 pb).

Miliardy v pohybu - investiční speciál Finmag.czNextPage Media

Kam dál? Inflace na Finmagu:

 

PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?

Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.

Finmag předplatnéZdroj: Finmag

VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?

BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka V Japonsku si kupují hračky dospělí

STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek Jan Kaláb hledá hranice inspirace Kodaň slouží jako učebnice života bez aut

HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž Proč to labužníky táhne do Tábora? Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?

Ohodnoťte článek

-
-19
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Vít Hradil

Vít Hradil

Hlavní ekonom společnosti Cyrrus. Dříve pracoval například v Raiffeisenbank, kde zastával pozici makroekonomického analytika. Vystudoval podnikovou ekonomiku na Technické univerzitě v Liberci a poté ekonomii... Více

Související témata

Český statistický úřadekonomikainflacekrizenázorspotřebitelské cenystatistika

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo