Články na téma: obnovitelné zdroje
Obnovitelné zdroje jsou přirozeným procesem obnovitelné zdroje, které jsou prakticky nevyčerpatelné. Pochází z přírodních zdrojů, které jsou ekologicky udržitelné. Mají nižší dopad na životní prostředí oproti fosilním palivům. Mezi obnovitelné zdroje energie patří solární energie, větrná energie, biomasa a geotermální energie.
Význam obnovitelných zdrojů je klíčový zejména pro snižování emisí skleníkových plynů, ochranu životního prostředí a také snižování závislosti na vyčerpatelných zdrojích energie.
Podnikatelé mohou využívat obnovitelné zdroje pro své podnikání nejen k udržitelnosti operací, ale také aby ušetřili a snížili své náklady. Tím se také mohou stát energeticky nezávislí, což povede k dlouhodobé stabilizaci nákladů na energie. Kromě toho používání obnovitelných zdrojů zlepšuje pozitivní vnímání značky a pomáhá k zisku zákazníků, kterým záleží na nízkém ekologickém dopadu.
Další články na téma obnovitelné zdroje najdete na Peníze.cz.
Brusel se chystá urychlit Green Deal. Firmy i spotřebitelé zapláčou
Evropská komise má nové plány, jak zachránit planetu i průmysl. Jejich výsledek je nejistý. Jisté je jen to, že je zaplatíme.

Nové dotace na výrobu a využití vodíku. Stát dá miliardy
Startuje dotační program na budování zařízení na výrobu vodíku z obnovitelných zdrojů a jeho využití. Pro žadatele jsou připraveny tři miliardy korun.
Stovky miliard vyletěly komínem. Solární průšvih už Stanjura nenapraví
Velká solární revoluce se v Česku změnila na velký solární průšvih. Zbyněk Stanjura ho chce zmírnit tím, že si došlápne na dotace solárních baronů, a tak ušetří výdaje domácnostem, firmám i státu. Leckomu se to může líbit, výsledkem však mohou být vedlejší škody, které předpokládané úspory převýší.
Největší energetický experiment světa. Co přinese Německu definitivní odklon od jádra?
Nejsilnější evropská ekonomika se rozhodla pro odvážnou reformu energetiky. Zbaví se jaderných i uhelných elektráren a vsadí na obnovitelné zdroje. Výsledky jsou zatím v Německu rozpačité. Přinášíme ukázku analytického textu z aktuálního tištěného Finmagu.
Sdílení energií, fotovoltaika, baterie. Jak ušetřit a vydělat na energiích
Pokud chce firma srazit výdaje na energie nebo na jejich prodeji dokonce vydělat, má několik možností. Vyplatí se investovat do fotovoltaické elektrárny? Potřebujete bateriového úložiště? Probereme výhody a nevýhody všech základních přístupů.
Energie zadarmo? Zapomeňte! Komunitní sdílení je do budoucna naopak zdraží
Od komunitního sdílení energií, zavedeného novelou energetického zákona zvanou LEX OZE II, si lidé a především firmy možná slibují víc, než skutečně znamená. Vyplatí se tak o něm vůbec přemýšlet? A proč to celé není tak „růžové“, jak se na první pohled může zdát?
Chystá se další hřebík do rakve evropských i českých firem. Kam až vystoupají ceny energií?
Vysoké ceny energií drtí evropské firmy. A bude hůř. Na obzoru jsou další regulace, které kolem upadajícího průmyslu utáhnou šrouby.
Pod palcem má technologický skvost. Chceme být plně soběstační, říká šéf robotického centra
Budova robotického centra v Kojetíně je desátou generací vývojové řady distribučního centra vybaveného nejmodernější robotickou technologií. V Česku jde o logistický unikát. „Jsme na cestě k tomu, abychom do roku 2025 napájeli své provozy pouze z obnovitelných zdrojů," tvrdí Jan Vavřík, šéf distribučního centra v Kojetíně.
Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úspory
Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.

Svatý grál ve výrobě energie. Průlom ve výzkumu jaderné fúze může změnit svět
Je to první krůček k totální revoluci lidstva, nebo jen plácnutí do vody? Čerstvé oznámení amerických vědců, že se jim pomocí jaderné fúze podařilo získat víc energie, než do ní vložili, může znamenat nebývalý průlom v historii lidstva. Pojďme si nastínit, co všechno by to přineslo.

Jak nahradit ruský plyn? Prezidentští kandidáti o energetické soběstačnosti
Válka na Ukrajině naplno odkryla závislost Česka na ruském plynu. Jedním z hlavních politických témat posledních měsíců je tak energetická soběstačnost státu. Jak jí docílit? A máme se ještě víc spolehnout na jádro? Je tu druhý díl ankety prezidentských kandidátů 2023.

Když přijde Putin, zelená jde stranou. Vyspělý svět konečně přiznal barvu
Globální energetická krize po ruské invazi na Ukrajinu naplno odhalila pokrytectví vyspělého světa. Zatímco v časech dobrých tlačí na chudé země, ať přestanou využívat fosilní zdroje, v časech zlých volají po zvýšení těžby uhlí, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Je čas transformovat energetiku, ruský fosil by měl být pro Česko v EU výzvou
Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě stagnuje. Poukazuje to na jednu nebezpečnou vlastnost převažujícího českého vztahu k Evropské unii. Dokud se nedomluvíme na cíli, neuděláme ani ťuk. České předsednictví EU nám vzhledem k neklesající spotřebě fosilních paliv z Ruska dává vhodnou příležitost opustit perspektiv cílů a začít změny konečně realizovat.

Guterres: Že mírníme změny klimatu? Jen liché sliby, hanba!
Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít.

Víc napětí než v bondovce. Evropská energetika je postavená na hlavu
Klimatická politika Evropské unie počítá s tím, že klimaticky nejšetrnější zdroj energie bude v budoucnu utlumen a vyřazen z energetiky. Dává to smysl?

Elektromobil má jasné výhody, brzy po něm sáhne každý, říká Dobeš
Elektromobily jsou lepší než auta se spalovacím motorem, a to ze dvou důvodů. Za prvé s výjimkou baterie jsou konstrukčně jednodušší, za druhé lépe a dynamičtěji jezdí. I proto se už brzy stanou při koupi nového vozu první a přirozenou volbou, říká ve Finmag podcastu motoristický novinář Vojtěch Dobeš.

Doba uhelná skončí, poručíme slunci, větru
Česko se éře bez uhlí nevyhne, je na ni ale zoufale nepřipravené.

Válka o elektřinu
Cena silové elektřiny v posledních letech klesala. Domácnosti by bývaly platily méně, kdyby nezdražila státem kontrolovaná distribuce. Peníze se ale vybrat musí. Ať si lidé šetří, jak chtějí. Elektrárenské sítě totiž potřebují investice. Znovu se hledá viník a znovu prsty míří na obnovitelné zdroje.

Očima expertů: Jádro, vítr, uhlí, plyn. Jak si Česko míchá energetický drink?
Má se dostavět jaderná elektrárna Temelín? Měli bychom se snažit o energetickou soběstačnost? Vytváří dotace obnovitelných zdrojů energie nestabilní prostředí, které nás jednou zle vytrestá? A má vůbec smysl upřednostňovat nějaké zdroje a jiné zcela odmítat? Odborníci se v pravidelné anketě zamýšlí nad stavem a směřováním české energetiky.

Obnovitelné zdroje: Němečtí subvenční rytíři a čeští solární baroni
V Německu právě skončily volby do Spolkového sněmu. V předvolebním mediálním guláši bylo možné nalézt různorodé názory na minulou a budoucí energetickou politiku spolkové vlády...

Německé větrníky můžou zničit české dráty
Pokud jde o energetiku a česko-německé vztahy, největším problémem do budoucna není kupodivu dostavba Temelína, ale problémy spojené s přebytky německé elektřiny z obnovitelných zdrojů, které nárazově extrémně zatěžují českou přenosovou soustavu.