Články na téma: obnovitelné zdroje
Energetika je priorita. Teď je ideální čas do ní investovat, říká expert na energetické úspory
Mnozí to nazývají revolucí a není pochyb, že energetika nyní prochází velkou změnou. Michal Hesek, COO slovenské společnosti KOOR, ve Finmag podcastu přibližuje, co přesně to znamená, co tomu předcházelo i proč je důležité této situace využít k investování.

Svatý grál ve výrobě energie. Průlom ve výzkumu jaderné fúze může změnit svět
Je to první krůček k totální revoluci lidstva, nebo jen plácnutí do vody? Čerstvé oznámení amerických vědců, že se jim pomocí jaderné fúze podařilo získat víc energie, než do ní vložili, může znamenat nebývalý průlom v historii lidstva. Pojďme si nastínit, co všechno by to přineslo.

Jak nahradit ruský plyn? Prezidentští kandidáti o energetické soběstačnosti
Válka na Ukrajině naplno odkryla závislost Česka na ruském plynu. Jedním z hlavních politických témat posledních měsíců je tak energetická soběstačnost státu. Jak jí docílit? A máme se ještě víc spolehnout na jádro? Je tu druhý díl ankety prezidentských kandidátů 2023.

Když přijde Putin, zelená jde stranou. Vyspělý svět konečně přiznal barvu
Globální energetická krize po ruské invazi na Ukrajinu naplno odhalila pokrytectví vyspělého světa. Zatímco v časech dobrých tlačí na chudé země, ať přestanou využívat fosilní zdroje, v časech zlých volají po zvýšení těžby uhlí, píše exkluzivně pro Finmag.cz dánský statistik Bjørn Lomborg.

Je čas transformovat energetiku, ruský fosil by měl být pro Česko v EU výzvou
Rozvoj obnovitelných zdrojů v Česku dlouhodobě stagnuje. Poukazuje to na jednu nebezpečnou vlastnost převažujícího českého vztahu k Evropské unii. Dokud se nedomluvíme na cíli, neuděláme ani ťuk. České předsednictví EU nám vzhledem k neklesající spotřebě fosilních paliv z Ruska dává vhodnou příležitost opustit perspektiv cílů a začít změny konečně realizovat.

Guterres: Že mírníme změny klimatu? Jen liché sliby, hanba!
Porota dospěla k verdiktu. Závěr je zdrcující. Nová zpráva Mezivládního panelu pro změnu klimatu (IPCC) je litanií nedodržených klimatických slibů. Je to spis plný hanby, zaznamenávající prázdné sliby, které nás pevně usazují na cestu ke světu, kde se nedá žít.

Víc napětí než v bondovce. Evropská energetika je postavená na hlavu
Klimatická politika Evropské unie počítá s tím, že klimaticky nejšetrnější zdroj energie bude v budoucnu utlumen a vyřazen z energetiky. Dává to smysl?

Elektromobil má jasné výhody, brzy po něm sáhne každý, říká Dobeš
Elektromobily jsou lepší než auta se spalovacím motorem, a to ze dvou důvodů. Za prvé s výjimkou baterie jsou konstrukčně jednodušší, za druhé lépe a dynamičtěji jezdí. I proto se už brzy stanou při koupi nového vozu první a přirozenou volbou, říká ve Finmag podcastu motoristický novinář Vojtěch Dobeš.

Doba uhelná skončí, poručíme slunci, větru
Česko se éře bez uhlí nevyhne, je na ni ale zoufale nepřipravené.

Válka o elektřinu
Cena silové elektřiny v posledních letech klesala. Domácnosti by bývaly platily méně, kdyby nezdražila státem kontrolovaná distribuce. Peníze se ale vybrat musí. Ať si lidé šetří, jak chtějí. Elektrárenské sítě totiž potřebují investice. Znovu se hledá viník a znovu prsty míří na obnovitelné zdroje.

Očima expertů: Jádro, vítr, uhlí, plyn. Jak si Česko míchá energetický drink?
Má se dostavět jaderná elektrárna Temelín? Měli bychom se snažit o energetickou soběstačnost? Vytváří dotace obnovitelných zdrojů energie nestabilní prostředí, které nás jednou zle vytrestá? A má vůbec smysl upřednostňovat nějaké zdroje a jiné zcela odmítat? Odborníci se v pravidelné anketě zamýšlí nad stavem a směřováním české energetiky.

Obnovitelné zdroje: Němečtí subvenční rytíři a čeští solární baroni
V Německu právě skončily volby do Spolkového sněmu. V předvolebním mediálním guláši bylo možné nalézt různorodé názory na minulou a budoucí energetickou politiku spolkové vlády...

Německé větrníky můžou zničit české dráty
Pokud jde o energetiku a česko-německé vztahy, největším problémem do budoucna není kupodivu dostavba Temelína, ale problémy spojené s přebytky německé elektřiny z obnovitelných zdrojů, které nárazově extrémně zatěžují českou přenosovou soustavu.

Zrodila se v Braniborsku budoucnost energetiky?
Německo v praxi předvedlo způsob, jak lacině ukládat energii z obnovitelných zdrojů. Do vodíku.

Česko-polské jaderné bratrstvo Němce neporazí
Česká republika a Polsko oznámily během červencové návštěvy polského premiéra Donalda Tuska v Praze vytvoření společného „jaderného paktu“, který má být protiváhou tvořící se německo-rakouské antiatomové koalici.

Energetika, ekonomika a životní způsob
Nabízí se několik velmi pádných důvodů, proč by měla být diskuse o energetice jednou z celospolečensky klíčových debat. Nebyla-li ještě do nedávné doby zjevná úzká provázanost energetiky a ekonomiky, pak s rostoucími cenami energií je čím dál více nabíledni, že i budoucnost hospodářství od nich bude čím dál více odvislá.

Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (II.)
Argumenty pro přechod k větrné, solární energii a energii z biomasy se zhroutily jako domeček z karet. Proč? Více se dozvíte v závěrečné části dvoudílného seriálu.

Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (I.)
Co když nežijeme v posledních desetiletích věku fosilních paliv, ale na jeho začátku? Taková myšlenka se příčí všemu, co nás učili politici a intelektuálové celou poslední generaci. Obecně vžitý názor zní, že průmyslové země musejí podstoupit rychlý a nákladný přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, a to ze tří důvodů – hrozící vyčerpání fosilních paliv, národní bezpečnost a globální oteplování. Ale co když je obecně vžitý názor na energetickou budoucnost světa naprosto mylný? Více v první části dvoudílného seriálu.