Články na téma: počítače
Počítače jsou elektronická zařízení, která slouží ke zpracování, ukládání a přenosu dat. V současnosti se staly součástí téměř všech oblastí lidské činnost. Umožňují provádět výpočty, řídit procesy a komunikovat s ostatními zařízeními.
Každý počítač se skládá z hardwaru a softwaru. Hardware tvoří pevné části počítače, tedy paměť, procesor, základní deska a další. Software tvoří operační systém a aplikační software, který se liší v závislosti na tom, co uživatel od počítače potřebuje.
Pro podnikatele jsou počítače klíčovým nástrojem v podnikání. Umožňují spravovat podnikání online, mít přehled o finančních, komunikovat se zákazníky i dodavateli a také umožňují online marketing a propagaci podnikání.
Další články na téma počítače najdete na Peníze.cz.
Budoucnost je mezi nulou a jedničkou. Kvantové počítače konečně začínají využívat i Češi
Označení „kvantový počítač“ vyvolává dojem superstroje, který rozlouskne problémy lidstva. Kvantové počítače jsou skutečně slibné, ale mají ještě hodně chyb. Problémů však ubývá a nové možnosti má přinést propojování této techniky s umělou inteligencí. Přinášíme vám další ochutnávku z tištěného Finmagu.
Ceny v průmyslu rostou nad očekávání rychle. Je to důvod k panice?
Ceny průmyslových výrobců v Česku v červenci vzrostly počtvrté po sobě, když stouply o 1,7 procenta. Podle ekonomů výrazně překonaly odhad trhu, důvod k panice to ovšem není. V zemědělství klesají ceny výrobců už 15 měsíců, v červenci se snížily o 3,7 procenta.
Víte, co dělá Bill Gates ve volném čase? Otestujte se
Sobota je tu a s ní další kvíz. Tentokrát se podíváme na jednoho z nejvýznamnějších podnikatelů a vizionářů moderní doby – Billa Gatese. Je třeba ho snad představovat?
Řada firem ani neví, kolik je stojí tisk, říká manažer HP. Ušetřit lze desítky tisíc
Pracovní prostředí se s covidem výrazně proměnilo. Práce z domova je běžná a pro firmy to znamená mnoho výzev i z pohledu zajištění počítačů či tisku pro své zaměstnance. O tom, jak se z obyčejného tisku stává služba nebo o tom, jak se dají zabezpečit počítače pro práci z domova, mluví v novém díle Finmag podcastu Radim Nesvadba a David Lev ze společnosti HP.
Pařba za stovky milionů. Jak se hraním her dostat k pohádkovému jmění
Píše se rok 1972 a skupinka studentů ze Stanfordské univerzity si v jedné ze školních místností pořádá malý videoherní turnaj. Společně bojují o nejlepší skóre ve hře Spacewar, výhrou je roční předplatné magazínu Rolling Stone. Právě oni stáli na začátku dlouhé historie esportu – segmentu zábavního průmyslu, kde se v počítačových hrách soutěží o stovky milionů korun.
Riziko pro Evropu. Útok na datová centra by měl katastrofální ekonomické dopady
Datová centra v Evropské unii mohou být při vyostření konfliktu s Ruskem slabým a zranitelným místem. Jejich provoz totiž vyžaduje velkou spotřebu energie. Kritikou navíc nešetří ani klimatičtí aktivisté, kteří blokují výstavbu nových areálů, a s regulací se přidává i Brusel. Jaká je tedy jejich budoucnost?
Pronajímají mobily i počítače. Mladší to láká čím dál víc, říká šéfka Rentalitu
Model předplatitelské ekonomiky „zaplať, ale nevlastni“ se na Západě rozšířil už i na produkty, u kterých by to čekal málokdo. To v Česku si zatím zvykáme, že pronajmout si lze třeba i mobilní telefony či počítače. Zejména podnikatelům nabízí takovou službu například společnost Rentalit. A podle její ředitelky Evy Hájkové brzy přibudou například i prémiová elektrokola.
Jak začít programovat v Pythonu. Finmag newsletter tentokrát jinak
Léto v plném proudu, tak to tentokrát zkusíme jinak. Přinášíme tipy na srozumitelné výukové materiály ke „druhému nejlepšímu jazyku úplně pro všechno“. Hnedka vysvětlím proč.
Alexa v češtině? Už se na to těším, říká vědec, který učí mluvit stroje
„Naším cílem je vytvořit univerzální generátor přirozeného jazyka, který se bude učit pouze z pár příkladů a nebude dělat chyby,“ popisuje Ondřej Dušek z Matfyzu. Pokud se vše vydaří, můžeme se těšit například na mluvící robotickou Alexu a další chytré asistenty v češtině nebo nejrůznější aplikace přehledně shrnující i složitá data.
Kdo má větší superpočítač? Česko se zapojilo do novodobého zbrojení
Pamatujete vesmírné závody, kdy se Sovětský svaz a USA přetahovaly v tom, kdo bude v kosmu dřív? A kdo k tomu použije vyspělejší technologii? Podobné je to dnes se superpočítači. Petaflopy výkonu přidávají nejen USA, Čína či Japonsko, ale s odstupem času i Evropa.
Jak počítačová myš zatřásla s akademií. Historie a budoucnost plagiátorství
Nové technologie usnadňující akademické podvody přicházejí ve stále prudším tempu. Inteligentní generátory textu mohou vynutit úpravy etických kodexů ještě rychleji, než se to povedlo funkci cut and paste nebo internetovým vyhledávačům.
Druhých pět počítačových dovedností, které opravdu šetří čas a práci
Minule jsme zkrotili hardware a software, teď k tomu nejdůležitějšímu: krotíme u počítače sebe samotné.
Zkroťte stroj: Pět počítačových dovedností, které opravdu šetří čas a práci
Špatná zpráva: základy informatiky z roku 1997 jsou vám platné jako těsnopis. Dobrá zpráva: skoro všechno se dá s počítačem dělat rychleji a snáz, než jste navyklí.
Průměr mizí. Nad něj vám pomůžou počítače
Tyler Cowen střízlivě líčí svět, ve kterém stroje zastanou stále větší díl práce. Vystrašeným nabízí trochu naděje.
Bída křemíkové mentality
„Chcete-li pomoci lidstvu a vycházíte při tom z předpokladu, že jsou lidi jako roboti, daleko se nedostanete,“ píše Evgeny Morozov ve své sžíravé obžalobě všudypřítomného „internetcentrismu“ a „solucionismu“.
Zachraňte si práci. Naučte se programovat, zvládne to každý
Christopher Steiner varuje, že software udělá řadě lidí pracujících hlavou to, co v minulém století udělaly stroje lidem pracujícím rukama. Nahradí je. Řešení? Využít sílu algoritmů ve svůj prospěch.
Jak opravit rozbitou republiku
Lawrence Lessig tvrdí, že našel způsob, jak odříznout od vlivu lobbisty. To sice není úplně pravda, zato ale bystře popsal vlnu občanských protestů z nezvyklého úhlu pohledu – očima chlapíka od počítačů.
Co byste si měli přečíst o počítačích a internetu, než se v nich začnete vrtat
Tragédie není, že se dnes kdekdo snaží regulovat internet a omezovat funkčnost počítačů – ale že se do toho pouští zrovna ti, kteří technologiím rozumějí nejmíň.