Články na téma: solární energie
Zkažená Malina. Kolaps solárního holdingu odnesli i důvěřiví podnikatelé
Jde o jeden z největších skandálů na české energetické scéně posledních let. Hospodaření Energetického holdingu Malina (EHM) vyvolává podezření, že od začátku šlo o velký podvod. Za rok a půl na trhu EHM vytvořil ztrátu dosahující téměř 1,5 miliardy korun, na účtech má teď údajně pouze jednotky milionů.

Hrozí Evropě závislost na Číně? Solární zítřky ji mohou přinést
Z bláta do louže, geograficky přesněji – z tlap ruského medvěda do tlamy čínského draka. I tak se dá popsat energetická politika Evropské unie. Evropa se zbavuje fosilní závislosti na Rusku a pěstuje si solární závislost na Číně.

Dotace 2018: Kde a kolik dostanete na nový kotel nebo zateplení?
Rok 2018 bude štědrý. Stát rozdává dotace na nové kotle, fotovoltaické elektrárny nebo zateplení. Kde si o dotaci říct? A kolik dostanete?

Válka o elektřinu
Cena silové elektřiny v posledních letech klesala. Domácnosti by bývaly platily méně, kdyby nezdražila státem kontrolovaná distribuce. Peníze se ale vybrat musí. Ať si lidé šetří, jak chtějí. Elektrárenské sítě totiž potřebují investice. Znovu se hledá viník a znovu prsty míří na obnovitelné zdroje.

Obnovitelné zdroje: Němečtí subvenční rytíři a čeští solární baroni
V Německu právě skončily volby do Spolkového sněmu. V předvolebním mediálním guláši bylo možné nalézt různorodé názory na minulou a budoucí energetickou politiku spolkové vlády...

Top ten potrhlých dotací – najděte šílenější!
Filmoví producenti ve Španělsku skupují vstupenky do kina, protože podle počtu prodaných lístků se určuje státní dotace. Zdá se vám to absurdní? Je to jen malá ochutnávka.

Ropné embargo na Írán: Pyrrhovo vítězství Evropské unie
Spojeným státům a Evropské unii se povedlo ostřihnout Írán od pohádkových ropných příjmů. O to víc ale musejí platit zemím jako je Rusko či Venezuela. Kdo je tedy nakonec vítěz a kdo poražený?

Anketa: Jak v domácnosti šetřit na energiích
Elektřina, plyn, teplo. Platby za energie a také vodu jsou jednou z nejvýznamnějších položek rozpočtu každé domácnosti. A to, že za ně platíme rok od roku víc a víc, berou mnozí z nás jako fakt, se kterým se nedá nic dělat. Většinou se dá udělat hodně. Zeptali jsme se odborníků co a jak.

Kdo z vás to má? Kdo z vás je „zelený“?
Já to mám! Já na to mám! Nikoli nevýznamnou složkou poptávky po řadě produktů je snaha lidí ukázat ostatním svoji zámožnost. Šperky, značkové oblečení, sportovní vozy tedy lidé mnohdy pořizují v prvé řadě proto, aby světu signalizovali své společenské postavení. Ekonomové mají už od dob Thorsteina Veblena takové jednání za okázalou spotřebu.

Česko-polské jaderné bratrstvo Němce neporazí
Česká republika a Polsko oznámily během červencové návštěvy polského premiéra Donalda Tuska v Praze vytvoření společného „jaderného paktu“, který má být protiváhou tvořící se německo-rakouské antiatomové koalici.

Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (II.)
Argumenty pro přechod k větrné, solární energii a energii z biomasy se zhroutily jako domeček z karet. Proč? Více se dozvíte v závěrečné části dvoudílného seriálu.

Zlatý věk fosilních paliv právě začíná (I.)
Co když nežijeme v posledních desetiletích věku fosilních paliv, ale na jeho začátku? Taková myšlenka se příčí všemu, co nás učili politici a intelektuálové celou poslední generaci. Obecně vžitý názor zní, že průmyslové země musejí podstoupit rychlý a nákladný přechod od fosilních paliv k obnovitelným zdrojům energie, a to ze tří důvodů – hrozící vyčerpání fosilních paliv, národní bezpečnost a globální oteplování. Ale co když je obecně vžitý názor na energetickou budoucnost světa naprosto mylný? Více v první části dvoudílného seriálu.