Články na téma: státní dluh
Státní dluh, jinak také národní dluh nebo vládní dluh, je celkový souhrn dluhů a finančních závazků, které stát dluží. Vzniká vydáním státních dluhopisů a půjček za účelem financování výdajů, na které nestačí příjmy z daní a dalších zdrojů. Státní dluh zahrnuje jak zadlužení vlády, tak krajů a obcí a fondů sociálního zabezpečení. Státní dluh vzniká, pokud dojde ke kumulování schodků veřejných rozpočtů. Chybějící peníze si vláda půjčuje vydáváním dluhopisů, které pokrývají nutné výdaje.
Existují dva typy státního dluhu rozdělený podle věřitele:
- Vnitřní dluh je, pokud věřiteli jsou občané státu, právnické subjekty a další věřitelé v rámci daného státu nebo území.
- Zahraniční dluh je, pokud věřitelé pochází ze zahraničí. Mohou to být soukromé banky, jiné vlády nebo nadnárodní instituce.
Výhodněji vychází vnitřní dluh, kdy stát dluží v podstatě sám sobě. Většina dluhopisů totiž není nikdy splacena – pokud nastane doba splácení, jsou vydány nové dluhopisy, které pokryjí ty stávající. Klíčová je proto schopnost státu nalézt další kupce dluhopisů a tím pokrýt stávající dluh.
Další články na téma státní dluh najdete na Peníze.cz.
Zadlužení USA nebezpečně kyne. Jsou snad cla jen symptomem něčeho vážnějšího?
Cla jsou jen příznakem hlubší krize a světový řád, na který jsme si zvykli, se drolí. Pokud to politici neuřídí, může být výsledek horší než pouhá recese, píše v komentáři analytik BHS Timur Barotov. Neotřelý pohled na celní válku v kontextu světového dění přinášíme po drobných redakčních úpravách. O čem (taky) celní válka USA může být?
Český stát se propadá do dluhů. Proč si tedy samosprávy sedí na stovkách miliard?
Česko je státem, který vrší dluhy. Přesto si dovolí takový přepych, jakým je hromadění úspor obcí a krajů na bankovních účtech. A to v rozsahu, který v Evropě nemá obdoby.
Vláda se chystá nafouknout erár. Už teď nás přitom stojí majlant
Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším růstem počtu zaměstnanců státu a s rostoucími náklady na jejich platy. Kolik lidí na výplatní listině státu dokážou podnikatelé, firmy a zaměstnanci ze svých daní uživit?

Česko by na policii mohlo ušetřit. Je načase zaměřit se na výsluhy
Vláda zvyšuje platy zaměstnancům státu. Některým dokonce tak, že jim vyrovná ztráty způsobené inflací. U policistů navíc počítá s navýšením stavů. Odborníci přitom radí opak.

Mají se zvýšit daně? Kandidáti na prezidenta 2023 o zadlužení Česka
Má být prezident aktivním účastníkem diskusí při vzniku státního rozpočtu? A jaká vlastně vede cesta z nebezpečného trendu stále rychlejšího zadlužování Česka? Byly by řešením vyšší daně? Startujeme sérii ekonomických anket, na které odpovídají kandidáti na prezidenta 2023.

Vláda mění plány. Energetická krize zbourala její pravicovou politiku
Pravicová politika – taková, kterou si nalinkovala občanskými demokraty vedená pětikoalice – bere za své. Některé z věcí, které vláda chystá, jdou proti cílům, které si původně naplánovala. Windfall tax je jen začátkem utahování daňových šroubů.

Devadesát miliard v prachu a 70 ve škrtech. Není to málo, pane ministře?
Šéf státní kasy Zbyněk Stanjura se chystá kurýrovat veřejné finance. I kdyby však jeho terapii vláda schválila, finance po ní zdravé nebudou.

Na Česko se valí sociální bouře. Smete i vládu?
Vláda konečně naznačila, jak chce zvládnout energetickou krizi. Podoba a výsledek jejího záchranného projektu je ovšem zatím nejistý.

Vyhrabeme se z toho někdy? Česko se zadlužuje rekordní rychlostí
Státní dluh vyskočil o dalších 250 miliard a blíží se třem bilionům korun. V posledních třech letech se zvedl o 1,1 bilionu, což je český rychlostní rekord. Dá se z dluhů vůbec vyjít a jsou tak nebezpečné, jak se všem zdá?

Dědictví po Babišovi aneb Čau lidi, prožrali jsme, co jsme mohli
Za vládou Andreje Babiše zůstává děsivá bilance. Nedá se obhájit covidem.

Je státní dluh skutečně dluhem? Záleží, jak se na to díváte
Ekonomie není exaktní věda. Existuje v ní mnoho směrů, které si často protiřečí, protože se víc než o matematiku opírají o vlastní příběh a sadu axiomů – tvrzení, která se předem pokládají za platná, a tudíž se nedokazují. Vedle jistého mainstreamu tak stojí i řada vedlejších proudů. Třeba ten, podle kterého se státního dluhu vlastně není třeba bát.

Plná truhla bez práce. Volební pohádky, kterým snad nevěří už ani děti
Už jste četli Sbírku volebních pohádek na téma, jak dáme do pořádku státní finance a nebude vás to ani bolet? Tak se podívejte do programů, které strany nabízejí před říjnovými volbami.

Zadlužování Česka očima expertů. Utéct dluhové pasti bude bolet
Česko se stále víc zadlužuje, a to nejen kvůli pandemii koronaviru. Nejméně polovina loňských výdajů s ní vůbec nesouvisela. Ministerstvo financí uklidňuje, že všechno jde podle plánu, oslovení experti ale varují, že bez rázných a bolestivých kroků se to neobejde.

Kompenzace: podnikatelům jen kosti, maso se šetří na volební guláš
V průzkumech už ANO není první a sociální demokracie musí o přežití zabojovat. To vás bude něco stát. Na velké pomáhání radši zapomeňte.

Covid jednou skončí, ale dluhy už nikdo nezaplatí
Při svém boji s covidem vystříhli politici do rozpočtu díru, kterou se nikomu nebude chtít lepit. Natož šetřit nebo platit dluhy. Ve volebním roce se ještě poveselíme – a pak se uvidí. Takové je ostatně heslo dne v zemi, kde se neplánuje a nikdo se nechce zamýšlet, ani co by mohlo přijít za 14 dní.

Nemovitosti na ceně neklesnou, na to se málo staví, říká Staňura
Negativní dopad na ceny nemovitostí pandemie mít nebude. V rozhovoru pro magazín Finmag to uvedl hlavní poradce České bankovní asociace Vladimír Staňura. V Česku se podle něj stále málo staví.

Babiš měl smůlu, potopa přišla už za něj
Je to marný, je to marný, je to marný. Tisíckrát se v dobrých časech mohlo říkat vládě, že by měla hospodařit odpovědně a dávat něco stranou. Ne, neposlouchali. Rychle se zalíbit a po nás ať přijde potopa. Přišla ještě za nich. Kritizovat vládu už je zbytečné. Teď je potřeba promýšlet, odkud začít s opravami, až tu tahle vláda nebude.

Páté kolo. Rady Národní rozpočtové rady Babiše se Schillerovou nezajímají
Z pohledu finančního poradce by se česká vláda dala označit za beznadějný případ.

Nejen dražší hypotéky a prodělečné spoření. Důsledky vyšší inflace jsou tu
Inflace stoupla nad dvě procenta a ČNB zvyšuje úrokové sazby. Vede to k posilování české koruny, ale také ke zdražování hypoték, vyšším nákladům státního rozpočtu nebo k velmi špatným výsledkům dluhopisových fondů a starého penzijka. Co je také jisté, že úroky u spořicích účtů ještě několik let budou zaostávat za inflací.

Královské dluhy s Trumpem
Kdysi o sobě prohlašoval, že je král dluhů. To ale byl realitní magnát. Teď je Donald Trump americký prezident a sekeru se chystá zaseknout do amerického rozpočtu.

Co Andrej, problém s dluhopisy máme všichni!
Andrej Babiš má problém s korunovými dluhopisy své firmy. Nechme na jiných, jestli je to problém skutečný, právní, nebo jen virtuální, politický. Z nadhledu je to totiž problém nakonec malicherný. Podstatnější průšvih, který má sílu reálně (a negativně) ovlivnit životy lidí v zemi, vidím ve státních dluhopisech. S jejich splácením bude mít brzy problém republika.