Články na téma: státní zaměstnanci
Státní zaměstnanci jsou osoby, které pracují ve státních institucích a pro státní orgány. Jejich pracovní poměr je regulován specifickými právními předpisy a normami. Státní zaměstnanci mohou pracovat v různých odvětvích a profesích a jsou klíčoví pro efektivní fungování veřejného sektoru.
Mezi obvyklé činnosti státních zaměstnanců patří:
- Administrativní činnost, jako je například zpracování dokumentů, poskytování informací občanům, správa dat a další s tím spojené činnosti.
- Kontrolní činnost v různých oblastech, například kontrola životního prostředí, veřejného zdraví, financí a další.
- Soudní a právní služby, tedy činnost státních zástupců, soudců a dalších právníků.
- Vzdělávání a výzkum provádí zaměstnanci škol a výzkumných institucí, tím přispívají k rozvoji vzdělávání a vědeckému výzkumu.
Na pozice státních zaměstnanců jsou uchazeči zpravidla vybíráni prostřednictvím výběrových řízení, která jsou vypsána v souladu se zákonem. Plat státních zaměstnanců je určen dle výše kvalifikace, pracovního zařazení, délky praxe a vzdělání. Výše platu se odvíjí od stupňů v platových tabulkách.
Další články na téma státní zaměstnanci najdete na Peníze.cz.
Kyne a kyne. Proč můžeme o štíhlém státu stále jenom snít
Když jsme se v roce 1990 nadšeně pustili do budování kapitalismu, měli jsme všelijaké iluze. Domnívali jsme se (alespoň někteří z nás), že končí doba všemocného státu. Věřili jsme, že jeho aparát bude redukován na minimum potřebné pro zachování základních funkcí: udržení bezpečnosti, spravedlnosti a infrastruktury. Dneska už víme, že to tak není. Proč? A existuje šance, že se to změní?
Vláda se chystá nafouknout erár. Už teď nás přitom stojí majlant
Návrh rozpočtu na příští rok počítá s dalším růstem počtu zaměstnanců státu a s rostoucími náklady na jejich platy. Kolik lidí na výplatní listině státu dokážou podnikatelé, firmy a zaměstnanci ze svých daní uživit?

Slepé vlády a mazaní úředníci. Takhle přebujelý stát nikdy nezkrotíme
Pokud bychom hledali, na co si nejčastěji stěžují v Česku podnikatelé a šéfové firem, odpovědí by bylo jediné slovo: byrokracie. Jenže podle některých statistik zároveň není jednání s úřady v Česku tak hrozné, zákony u některých věcí nařizují poměrně rychlé lhůty k vyřízení a navíc na tom nejsme zdaleka tak zle ani co se digitalizace týče. Tak kde je tedy ten hlavní problém?

Kdo nakrmí státního Otesánka? Stát bobtná a vláda to není schopna zarazit
Vláda slíbila snížení stavů státních zaměstnanců. Už teď se ale dá tušit, že o „štíhlosti“ státní správy bychom si neměli dělat iluze. Dokdy dokážeme živit rostoucího státního Otesánka?

Česko by na policii mohlo ušetřit. Je načase zaměřit se na výsluhy
Vláda zvyšuje platy zaměstnancům státu. Některým dokonce tak, že jim vyrovná ztráty způsobené inflací. U policistů navíc počítá s navýšením stavů. Odborníci přitom radí opak.

Má stát přidat úředníkům? Platy státních zaměstnanců očima expertů
Platy některých zaměstnanců ve veřejném sektoru by od září měly vzrůst o deset procent. O dalších skupinách bude vláda ještě jednat. Odbory ale usilují o širší dohodu a udržují stávkovou pohotovost. Je ale v současné době vůbec vhodná chvíle platy zvyšovat? Neměl by stát spíš usilovat o snížení počtu úředníků?

A tebe taky sním! Státnímu Otesánkovi za Babiše roste apetýt
Armáda státních zaměstnanců narostla do nevídaných rozměrů. Co víc, příjmové nůžky mezi nimi a těmi, kteří na jejich platy vydělávají, se povážlivě rozevírají.

Inflace mimořádnosti: Odměny úředníkům v čase krize
Snad až příliš snadno zapadly nedávné informace Lidových novin o výši odměn, které vypláceli ministři české vlády v čele s TOP 09. A jak napovídá příklad odměn vyplácených v roce 2011 radnicí Prahy 6 špičkám tamějšího úřadu, pozadu zřejmě nebudou ani obce a kraje. Velmi pravděpodobně bez ohledu na stranickou příslušnost jejich vedení.

Pavel Kohout: Až všechny pokusy selžou...
„Stát ještě nezačal pořádně šetřit, daňová politika vlády je podivná, neprospívá investicím ani hospodářskému růstu,“ říká Pavel Kohout o domácím hospodářství. Jak vidí světovou krizi a proč nemá strach o Evropu?

Michal Hašek je žába! Na prameni informací
Komoditou posledního měsíce není zlato, káva ani ropa ale – informace. Státní zaměstnanci od Brna přes Holandsko až po Pákistán je obratně využívají k tomu, aby si přilepšili. Občanům se ale jejich nové „byznys modely“ nemůžou líbit.