Články na téma: uhlí
Uhlí je fosilní palivo. Vzniklo před miliony let karbonizací organických zbytků rostlin a tvoří ho převážně uhlík. Používá se jako zdroj energie, protože se jedná o bohatý a poměrně dostupný zdroj.
Existuje několik typů uhlí:
- Hnědé uhlí má nejnižší obsah uhlíku. Je měkčí a neprodukuje tolik energie jako ostatní druhy uhlí. Používá se převážně v tepelných elektrárnách.
- Černé uhlí je tvrdší a kvalitnější než hnědé uhlí. Má vyšší obsah uhlíku a je tedy efektivnějším zdrojem energie.
Uhlí se používá nejen v energetice jako palivo pro výrobu elektřiny, ale i v ocelářském průmyslu, v chemickém průmyslu a také pro domácí vytápění. Spalování uhlí je ale významným zdrojem oxidu uhličitého, který je příčinou globálního oteplování a změny klimatu. Také produkuje škodlivé látky, které znečišťují ovzduší a způsobují závažné zdravotní problémy.
Další články na téma uhlí najdete na Peníze.cz.
Doba uhelná končí, ale co dál? Česko je zoufale nepřipraveno
Nejisté vyhlídky na trhu s energiemi brzdí český průmysl a s ním celou ekonomiku. Přitom může být hůř. Upozornil na to druhý největší výrobce elektřiny v zemi.
Překvapivý byznys, na kterém vydělává i Microsoft. Biouhel prospívá nejen půdě
Skutečnosti, že přimíchávání takzvaného biouhlu do půdy pomáhá její regeneraci zadržováním vody a živin, jsou si lidé vědomi od nepaměti. Dnes ale vystupuje do popředí jeho další přirozená vlastnost: schopnost udržet uhlík a při využití v zemědělství ho ukládat pod zem. Biouhel tak může pomoci v boji s klimatickou změnou. A navíc se na něm dá dobře vydělat.
Fialova vláda má další problém. Proč důl Turów dál okrádá Česko o vodu?
Spor o těžbu v příhraničním polském dole Turów se vrací vládě jako bumerang. Voda na české straně dál mizí ze studní, a místní si stěžují u Evropské komise. Proč, když česko-polská smlouva měla všechny problémy vyřešit? Možná proto, že to byla víc smlouva mezi dvěma spřátelenými stranami. A bohužel to vypadá, že v Česku dostaly stranické zájmy přednost před ochranou občanů.
Na Putina jsme krátcí, zato uhlobarony zkasírujeme. V čem je slabina pirátského návrhu
Piráti našli toho, koho je třeba zdanit, abychom mohli dotovat spotřebu ruského plynu. Uhlí bychom ale měli ještě dočasně udržet ve hře.
Polsko hraje o hodně. Spor o důl v Turowě je víc než politika
Polská média mluví o největší diplomatické přestřelce mezi Českem a Polskem od pádu železné opony. Ve sporu o zastavení těžby v Turowě jde ale o víc než politiku. Česko hraje o vodu, zatímco Polsko o energetickou bezpečnost. Kdo tuhle bitvu vyhraje, může ale ukázat právě i diplomatické vyjednávání obou zemí.
Doba uhelná skončí, poručíme slunci, větru
Česko se éře bez uhlí nevyhne, je na ni ale zoufale nepřipravené.
Komodity – bilancování roku 2018 a výhled na rok 2019
Komodity jsou v průměru stále velmi levné. Cena ropy a průmyslových kovů výrazně poklesla. Zlato nadále přešlapuje na místě. Káva je nejlevnější od roku 2005. Nejvíc podražil uran a kakao.
Komodity: Loni spadla ropa na půlku, letos si radši přejme dražší
Cena ropy a železné rudy spadla v uplynulém roce na polovinu. V průměru zlevnily komodity na burze o 19 procent. Stoupla pouze cena kávy a hovězího. Výhled na rok 2015 je plný otazníků.
Polští horníci porazili vládu. Zapláče celá zem
„Já jsem havíř, kdo je víc.“ Polsko prohrává jednu z nejdůležitějších hospodářských bitev posledních let. Pod tlakem odborů tamější vláda bude pokračovat v experimentu, který má dokázat, kolik peněz se dá nasypat do prodělečných černouhelných dolů.
Doněck pět minut před infarktem
Neklid na východní Ukrajině otřásl sociální stabilitou centra ukrajinského průmyslu. Stabilitou roky kupovanou za miliardové dotace. Rytmus průmyslového srdce Ukrajiny může klopýtnout každou chvíli.
Evropská energetická unie? Putin je ještě málo zlý
V reakci na krizi na Ukrajině navrhl polský premiér Donald Tusk „energetickou unii“, tedy integraci Evropské unie v oblasti energetické bezpečnosti. Prosazovat ji ale bude jen velmi těžko: některé země Unie, včetně některých klíčových, se závislost na ruských energetických surovinách netýká
Analýza: NWR – výnosná spekulace, nebo sázka na červenou?
Nízká cena akcií NWR láká spekulanty k nákupům. Někteří profesionálové už ale otevřeně říkají, že počítají s krachem firmy.
Břidlicový plyn: Jak nevést veřejnou debatu
S břidlicovým plynem se pojí mnoho nadějí – například Spojené státy se z dovozce zemního plynu staly exportérem, ale také obav – nedokážeme odhadnout, co dokáže dlouhodobě způsobit lámání obrovského množství horniny pod povrchem země, může dojít ke znečištění podzemních vod. Nepojí se s ním, aspoň ne v Česku, rozumná a fundovaná diskuze, při které bychom mohli všechna pro a proti racionálně uvážit.
Břidlicový plyn: česká cesta k prosperitě
Kdyby vám někdo nabídl dodávky plynu za čtvrtinu, váhali byste? Těžba zemního plynu z břidlic v Česku tuto možnost reálně nabízí.