Konec „dohodářů“ v Česku. Většina firem je propustila, hlásí Komora
Většina firem propustila takzvané dohodáře, tedy lidi zaměstnané na dohodu o provedení práce (DPP) či dohodu o provedení pracovní činnosti (DPČ). Vyplývá to z nového šetření Hospodářské komory, podle níž jsou hlavním důvodem vyšší náklady a administrativa, ale i přetrvávající nejasnosti, které v pravidlech dohod panují.

„Firmy na úpravy zareagovaly víceméně tak, jak avizovaly loni v létě s tím, že nakonec zaměstnaly méně pracovníků na IČO a na jiné typy smluv, než původně plánovaly. Reakce firem na změny u dohod byla oproti jejich původním očekáváním mírnější i proto, že k dalším pro firmy nákladným a administrativně náročným úpravám má dojít až od letošního prvního července,“ říká viceprezident Hospodářské komory Tomáš Prouza.
Práci takzvaných dohodářů firmy nejčastěji přerozdělily mezi ostatní zaměstnance, najaly osoby samostatně výdělečné činné, nebo dohody převedly na zkrácené či plné pracovní úvazky. Najímají také více pracovníků v rámci jiných smluvních vztahů, jako jsou například smlouvy o dílo, nebo využívají služeb pracovních agentur, vyplývá z šetření, kterého se zúčastnilo 457 podniků z Česka.
Počty dohodářů podle něj snižovaly nejvíce velké firmy nad 250 zaměstnanců. Šedesát procent velkých firem aspoň částečně jejich práci přerozdělilo mezi ostatní zaměstnance. Nejcitlivěji reagovaly firmy působící v osobních službách, ve kterých k žádným změnám v zaměstnávání na dohody nepřikročila pouhá pětina, zatímco v ostatních odvětvích je podíl těchto firem výrazně vyšší.
Jen zhruba 30 procent zaměstnavatelů uvedlo, že v jejich firmách neměly vládní změny na zaměstnávání pracovníků na dohody žádný vliv, uvádí Komora v tiskové zprávě.
Dohodáře potřebujeme
Změny v pravidlech pro zaměstnávání na dohody mimo pracovní poměr zavedla novela zákoníku práce a vedle toho také vládní konsolidační balíček. Zaměstnavatelé musí zaměstnancům na dohody nově rozvrhovat pracovní dobu aspoň tři dny předem. Dohodáři mají také nově nárok na dovolenou a příplatky za práci o víkendech a svátcích.
Konsolidační balíček navíc letos od 1. července zavádí povinnost zaměstnavatelů ohlašovat dohodáře České správě sociálního zabezpečení (ČSSZ). Zároveň při souběhu dohod u víc zaměstnavatelů a překročení limitu vznikne povinnost z odměny odvádět sociální a zdravotní pojištění a zaměstnavatel ho bude muset zpětně doplatit, což podle Komory neúměrně zvýší byrokracii. V praxi to znamená, že zaměstnavatel do poslední chvíle nebude vědět, kolik ho dohodář nakonec bude stát.
Komora také upozorňuje, že znevýhodnění dohod vlivem parametrických úprav negativně dopadne na celý už tak vyčerpaný pracovní trh. „Na trhu práce klesne účast některých skupin obyvatelstva, jako jsou studenti, matky na rodičovské nebo senioři,“ píše Komora s tím, že právě účast těchto skupin obyvatel doporučuje kvůli nepříznivému demografickému vývoji na pracovním trhu naopak zvýšit.
Komora proto úpravy dohod napadla nejen při schvalování ozdravného balíčku, ale i nyní v meziresortním připomínkovém řízení. „Vláda na základě našich argumentů připravuje odklad nových pravidel na příští rok. Teď se proto musíme soustředit na zjednodušení nových pravidel tak, aby zbytečně nezvedala byrokracii ani náklady,“ dodává Prouza.
Dřívější šetření Hospodářské komory ukazují, že práci na dohody poskytuje 93 procent zaměstnavatelů. Novým pravidlům se tak musí přizpůsobit přes 250 tisíc zaměstnavatelů. Firmy na dohody zaměstnávají hlavně studenty, seniory a matky na rodičovské. Vládní koalice by o úpravách dohod mohla jednat už tento týden.
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Nová pravidla pro „dohodáře“ očima expertů. Jak zasáhnou podnikatele?
Nižší zdanění práce? Líbivý návrh NERV, který se zatraceně nepovedl
Podnikatelé dostanou ošetřovné, plánuje ministerstvo konec diskriminace OSVČ
Filantropie po česku… čtěte v novém Finmagu
Jsme stále štědřejší a objem dobročinných darů vytrvale roste. A když přijdou povodně, tornádo, nebo jiná humanitární krize? Rozdali bychom se.
FILANTROPIE JE UMĚNÍ
Martin a Danka Kúšikovi směřují peníze z nadační činnosti do školních tříd. • Štěpánka a Karel Komárkovi podporují životní prostředí a kulturu, i vstupní lobby firemního sídla tak proměnili v neobvyklou galerii. • Kde všude pomáhají čeští miliardáři? A co jim vzkazuje magnát Jorge M. Pérez?
BYZNYS JE HRA
Ale když hackeři vyhrožují, že zveřejní vaše firemní data, jdou hrátky stranou. Ustojíte útok? • Ustojí také evropští zbrojaři lavinu objednávek? • ReArm Europe je ambiciózní plán, bude účinný?
Nejčtenější články