
Očima firem: Jak si udržet absolventa?
Potýkají se skutečně české podniky se stále větší fluktuací absolventů, jak napovídají průzkumy? Jaký mají recept na to, aby jim tito zaměstnanci po roce neutekli ke konkurenci? A co si o přelétavosti mladých lidí myslí? Ptáme se personalistů.

Odboráři chtějí pět týdnů dovolené pro všechny. Nedokážeme vyčerpat ani čtyři
Prodlužte zákonnou délku dovolené týden, prosazují odboráři. Firmám to prý neublíží a zaměstnanci „doženou“ kolegy ze státního sektoru. Svaz průmyslu a dopravy ale varuje, že některé podniky by změna vyšla draho – na mzdy by dávaly o čtyři procenta víc než teď. Průzkum navíc ukazuje, že tři ze čtyř zaměstnanců nestíhají čerpat ani čtyři týdny, na které mají nárok nyní.

Proč mladí tolik střídají práci? Nedokážou navázat trvalý vztah
Nejpozději ve třiceti letech by lidé měli být schopni navázat dlouhodobý vztah – nejen v osobním životě, ale i v zaměstnání. Pokud se to nenaučí, nenaučí se to už nikdy, varuje psycholog Radek Ptáček. „Řada třicátníků tvrdí, že vlastně ještě nezjistili, čemu se chtějí věnovat – a to je možná právě proto, že se nenašli. Vlak, který jim ujel, už se pro ně ale zpátky nevrátí,“ říká.

Průtokový ohřívač? Mladí Češi mění práci stále rychleji
Absolventů, kteří vydrží v práci méně než rok, v Česku přibývá. Pětina z nich je dokonce ochotná odejít i na místo, které je srovnatelné s tím současným – tedy jen pro změnu samotnou.

Hledáte práci? Tady je plno
Ačkoli firmy hlásí nedostatek pracovníků a některé volají po usnadnění jejich dovozu, jsou profese, kde se na práci pořád stojí fronta.

Vyšší mzdy v Česku? Až budeme víc než montovna
Minimální mzda se má od ledna 2017 už potřetí ve třech letech zvýšit, tentokrát na 11 tisíc korun. Odbory už rok pod heslem Konec levné práce bojují za vyšší výdělky. Podle hlavní ekonomky Raiffeisenbank Heleny Horské by ale mzdy měly růst až ve chvíli, kdy Česko přestane být montovnou. Pokud budeme „předbíhat“, hrozí podle ní, že firmy přijdou o zakázky a začnou propouštět.

Dinosauři v kabaretu. Divadelní hra o pádu Enronu
Největší finanční skandál posledních dvacíti let jako divadelní hra. Od března na prknech Stavovského divadla v Praze. V hlavní roli účetní machinace a vylepšené rozvahy, do kterých podnik zapisuje očekávané zisky jako současné. Účetnictví mark-to-market.

Finský boj s alkoholem: Pokus o řízenou substituci kořalky pivem
V severských zemích je tradice boje proti alkoholu velmi dlouhá a silná a v podstatě všechny severské země s výjimkou Dánska svým občanům nákup alkoholu komplikují, a to nejen obrovskými daněmi. Minule jsme navštívili Island, dnes se pojďme se podívat do Finska. Země, která stejně jako Island zavedla totální prohibici, když však od ní upouštěla, postupovala opačně: snažila se své pijáky přeučit na pivaře.

Islandský boj s alkoholem: zakázali pivo, povolili kořalku, prokázali marnost regulací
Pro prohibici se Islanďané rozhodli v referendu na začátku dvacátého století. Osmdesát let trvající sociální experiment je ukázkou státní regulace, která začíná dobrým úmyslem, tu ale podléhá ekonomickým tlakům, tu naprosto neověřeným předpokladům – a končí pochopitelným fiaskem.

Patří ekonomie do laboratoře?
Experimentální ekonomie se ve světě prosazuje posledních šest desetiletí. Za její výhodu bývá označována možnost pokusy opakovat nebo kontrola všech okolností, které mají na rozhodování vliv.

Muži bez respektu, ženy bez kalhot
Co jedli Američané po krachu na newyorské burze a jak změnili svůj rodinný a milostný život? Ilustrační odpověď nabízí kniha Den, kdy došly prachy, kterou napsal redaktor MF Dnes Milan Vodička.

Co zbylo po Ignalině? Město bloumajících Rusů.
„Lidé nemají co dělat. Tak se prostě hezky oblečou a obejdou město. Ráno a večer,“ popisuje důchodce Ivan Serovatko každodenní život v litevském městě Visaginas. A zdaleka se nejedná jen o „jeho ročník“, ale o padesátníky a ty, kterým by měla zbývat ještě spousta let práce. Jenže ta v obci nedaleko hranic s Lotyšskem a Běloruskem zkrátka není.

Církve: Když peníze kazí charakter!
Církev. Instituce, vůči které má značná část Čechů averzi. Důvodů se nabízí několik. Církev trpí nekončícími tahanicemi o majetek, nevyjasněným vztahem ke státu a nevyhraněností obecně. S tím souvisí další sporný bod, a to financování náboženských organizací.

Koupím vysokoškolský diplom. Levně!
O podvodnících, kteří prodávají maturitní vysvědčení a falšují vysokoškolské diplomy, se v českých médiích objevil nejeden text. Podívejme se však na problém z druhé strany. Desítky zájemců, kteří si titul chtějí koupit, zůstávají téměř bez povšimnutí.

Grant Carson: Ekonomická krize k nám přivedla bohaté klienty
„V posledních letech došlo k nesmírné ztrátě důvěry v bankovní a finanční sektor. Obnovovat ji musí všechny finanční instituce z celého světa. Na konci každého dne bychom si měli uvědomit, že jsme pouze lidé, kteří obsluhují jiné lidi. A pokud to při tom všem zavádění nových produktů a otevírání nových poboček nezapomeneme, myslím, že jsme na svém místě,“ říká Grant Carson, rodák z Jihoafrické republiky dnes působící jako obchodní ředitel londýnské divize Citi International Personal Bank.

Studuješ a neplatíš? Čeká tě exekuce
Protahujete studium na vysoké škole a našli jste ve schránce upozornění, že máte zaplatit? Raději to hned udělejte. Škola na vás totiž může poslat exekutora. Podobnou zkušenost už mají zhruba tři stovky studentů.

Po stopách člověka obyčejného
Jiří Paroubek chtěl vyhrát volby. A věru – průzkumy ho vynášely dost vysoko, už se viděl vítězem. Na obláčku prognóz se cítil předseda ČSSD dost mocný na to, aby napodobil zázrak božího stvoření. Šestý den volební kampaně oznamuje Lidový dům nález člověka obyčejného. Existuje doopravdy, nebo je to živočich z kategorie olgojů chorchojů a lochnesek? Nikdo ho zatím neviděl. Nuže, vzhůru po stopách tajemného tvora!

Kam se poděl Michael?
e-Bay se snažila vydražit obraz, který zachycuje krále popu. Jeden z mála portrétů Michaela Jacksona, které existují. Nabídky žádné. Prodejce přitom doufal, že za malbu utrží miliony dolarů. Zpěvák už zkrátka opět neletí.

Zaměstnanci platí za práci. Překlep? Realita!
Společností, ve kterých nezískáte práci zadarmo, přibývá. Namísto znalostí a zkušeností hraje roli, zda je uchazeč schopen za nové místo zaplatit. Některé firmy si přímo říkají o vysoký vstupní poplatek. Jiné spolupráci podmiňují uzavřením dlouhodobé smlouvy na finanční produkt, ze kterého získá zaměstnavatel vysoké provize.