Krypto 13: Hackers Congress Paralelní Polis – finanční svoboda ve vašich rukou
Holešovická Paralelní Polis se předminulý víkend stala dějištěm čtvrtého ročníku světově proslulého Hackers Congressu. Začtěte se s námi do nejsilnějších sdělení třídenní konference.
Krypto 12: Úvod do kryptoekonomie
Když se mluví a píše o kryptoměnách, v centru pozornosti nejčastějí bývá růst nebo propad jejich hodnoty. Mnohem důležitější je ale to, co zůstává pod povrchem.
Krypto 11: Perné léto
Ačkoli seriál Krypto si vzal přes léto dovolenou, ve světě kryptoměn se okurková sezóna ani zdaleka nekonala. Pojďme si nyní zrekapitulovat, co se v horkých dnech událo.
Krypto 10: Kryptoměny, tokeny a jejich cesta na svět
Kryptoaktiva vznikají různými způsoby. Každý z nich představuje zajímavý potenciál, ale i značné riziko.
Krypto 9: Bitcoin, peníze vyděračů
Ransomware. Software na výkupné, který v posledních dnech ve velkém napadá počítače ve firmách, nemocnicích a bankách po celém světě, vděčí za svůj rozmach bitcoinu. Nebo ne?
Krypto 8: Měnový disent
Bitcoin není anonymní měna. Vývoj v kryptosvětě však ubíhá mílovými kroky a tuto mezeru zaplňují jiné kryptoměny. Pojďme se s nimi seznámit.
Krypto 7: Co přišlo po Silk Road
Darknetová tržiště jsou jako hydra. Useknete jednu hlavu, narostou dvě další.
Krypto 6: Na rozcestí. Rozštěpí se bitcoin?
Bitcoin se během následujících dnů utká s největším strašákem všech kryptoměn. Může přijít „hard fork“ – nevratné rozdvojení na dvě nekompatibilní měny. Jaké jsou příčiny a případné následky?
Třídní boj sto let poté
Rozděl a panuj. Staletími prověřená mocenská taktika, kterou vypilovali k dokonalosti komunisté – a v posledních letech renovovali pragmatici moci. Účelové dělení populace na znepřátelené tábory dokazuje, že politická filozofie je mocným společenským hybatelem.
Krypto 5: Zavírání Hedvábné stezky
Zašifrované tržiště Silk Road je důvod, proč byl bitcoin ve svých počátcích spojovaný převážně s obchodem s drogami. Projekt mladého idealisty, který mu těžce přerostl přes hlavu – a vysloužil mu doživotní vězení.
Krypto 4: Kdo je Satoshi Nakamoto?
Jak tomu u otázek v nadpisu bývá, ani na tuto nemáme kloudnou odpověď. Geniální mozek stojící za jedním z největších vynálezů posledních let zůstává nadále v anonymitě.
Krypto 3: Bláznivý svět altcoinů
Bitcoin není jediná kryptoměna. Je „pouze“ první a nejvýznamnější z několika stovek kryptoměn. Většina z nich je zbytečná, nebo dokonce nebezpečná. Pár jich ale stojí za pozornost.
Krypto 2: Bitcoin je mrtev. Už po sto devatenácté
Bitcoin je prohlašován za mrtvý a bezcenný projekt už od svých počátků. Označili ho za hračku, Ponziho schéma, pyramidovou hru, podvod a nesmysl. Zdá se ale, že na rozvoj a rozmach této technologie nemají zlé jazyky žádný vliv.
Krypto 1: Rok 2016
Sedm miliard lidí je zase o rok starší. Oslavili to tradičně nespočetnými ohňostroji i vyhlašováním nejrůznějších anket, událostí roku, mužů a žen roku… Měnou roku stal bitcoin. Jeho cena vzrostla o 130 procent.
Čtyři kontejnery stačí, drahoušku
Neduhy státních služeb jsou často triviálně řešitelné. Přesto se s těmi samými problémy potýkáme dnes a denně. Proč?
Paralelní Polis: EET je nemorální
Prvního prosince byla na občany České republiky uvalena elektronická evidence tržeb. Většina drobných podnikatelů se podřídila, někteří skončili. Hrstka se rozhodla zákon ignorovat.
Alternativní pravice a liberalismus
Výjimečný stav ve Francii trvá již přes rok. Původně byl spojený s hrozbou terorismu, jeho neustálé prodlužování obhajuje tamní premiér nutností chránit demokracii. Na mysl se vkrádá slavný citát Benjamina Franklina.
Decentralizace všeho: Svět bez prostředníků na dosah
Technologie nás přivedly na kraj nové éry, ve které se jedinci budou moci obejít bez řady institucí, které zatím leckomu zdají zcela nenahraditelné. Kryptoměny mají potenciál nahradit a marginalizovat finanční instituce – ale to je jenom začátek.
Bitcoin: Nejdřív vás ignorují…
…pak se vám smějí, pak s vámi bojují, pak jste vyhráli. Zdá se, že bitcoin spolu s ostatními kryptoměnami se právě posunul do třetího stádia. Evropská centrální banka totiž začala otevřeně mluvit o nebezpečí konkurence vůči sobě samé.
Zpráva o příchodu kryptoanarchie
Decentralizované trhy a právo, hackování počítačů i vlastního těla, umění, vzdělávání a podnikání. A samozřejmě bitcoin. Přinášíme střípky z třetího ročníku Hackers Congress Paralelní Polis 2016.
Mýtus o neefektivním státu
O státu můžeme často slyšet, jak je neefektivní. Pravda je to jen zčásti. Stát dokáže být efektivní – ovšem v jiném smyslu, než by si většina lidí přála.