Kabelky s vůní kůže a dřeva. V Ogarbags mění v originální brašny třeba i skříň po babičce
Kabelky a brašny z kroměřížské dílny Ogarbags vydrží po generace. Aspoň jsou o tom přesvědčeni její zakladatelé Jaroslav Vaculík a Nikol Dudová, které spojuje studium na Vysokém učení technickém v Brně. „Kůže zraje jako whisky, s přibývajícími léty získává patinu a charakter,“ vyzdvihuje Vaculík originalitu jejich výrobků.
Drony z Brna oslnily i Rock for People, jejich rozletu ale brání legislativa
Osmdesátka světelných dronů se vznáší na obloze a plynule kreslí nejrůznější obrazce – geometrické tvary, loga či hashtagy. Za dokonale synchronizovaným vizuálním orchestrem stojí zakladatelé brněnského startupu FlyinDiamonds – Jiří Janoušek, Josef Jelínek a Tomáš Jelínek. Show s vlastnoručně sestrojenými drony předvedli i na hudebním festivalu Rock for People.
První trička šil sám pro sebe. Pak si na oblečení pro vysoké založil byznys
Trička, která kryjí záda – slogan TallGuys zmiňuje jeden z problémů, který znají vysocí lidé nosící běžné konfekční velikosti. Své o tom ví i 190centimetrový podnikatel Radek Pilař. Proto založil vlastní značku, s níž podle vlastních slov míří vysoko. Obrazně i doslova.
Čipy z Rožnova pohání iPhony i nová auta. Poptávka je obrovská, hlásí firma
V malém beskydském městě vznikají polovodičové čipy, které najdete v telefonech či automobilech nejznámějších světových značek. „Vyrábíme míň čipů, než bychom dokázali prodat, a ještě dlouho to tak bude,“ říká Aleš Cáb, šéf výroby v rožnovské pobočce společnosti Onsemi. Díky dramaticky rostoucí poptávce proto v Rožnově investují do nové technologie 8,5 miliardy korun.
Energetická krize? Průšvih větší než covid, říká obchodní ředitel skláren
Žufánek, Rudolf Jelínek i Hendrick’s. Sklárny Moravia v odlehlém Úsobrně jsou nejmenší sklárnou svého typu na světě. Přesto zde vznikají lahve pro nejznámější světové i tuzemské destilérky. Ještě na podzim to ale vypadalo, že jednu z pecí kvůli vysokým cenám plynu odstaví z provozu. Podle obchodního ředitele Radima Bondyho však podnik podržela unikátnost výrobků i ochota zákazníků táhnout v krizi za jeden provaz.
Puntíky byly trefa do černého, říká zakladatel módní značky Vuch
První kolekci puntíkovaných peněženek navrhl Martin Kůs ještě jako student. Vyprodaly se za pouhé dva dny. Dnes má chrudimská značka dámských peněženek, kabelek a batohů téměř 50 zaměstnanců a roční obrat 140 milionů korun. „Velkou roli hrály ty puntíky. Byla to trefa do černého,“ říká jeden ze zakladatelů módní značky Vuch.
Teď je šance na změnu. Sníme o tom, že daně vám spočítá stát, říká Bartoš
Až 40 miliard korun. Takovou částku může na digitalizaci státu a podniků získat Česká republika z evropského fondu obnovy. Covidová krize by tak mohla mít na rozvoj e-governmentu akcelerační efekt. „Postcovidové peníze pomohou celou digitalizaci urychlit,“ říká v rozhovoru pro Finmag.cz Ivan Bartoš, místopředseda vlády pro digitalizaci a ministr pro místní rozvoj.
Brno je české Silicon Valley, nabízí řadu příležitostí, říká šéf úspěšné IT firmy
V devadesátých letech založil IT firmu, ze které je dnes mezinárodní holding Solitea s několikamiliardovým obratem. Zaměstnává 1500 lidí a jeho společnost stojí za vznikem systémů, jako je eRecept, iDoklad či Dotykačka. Firmě mimo jiné pomáhá i fakt, že Brno, kde vyrostla, je díky široké škále příležitostí považované za české Silicon Valley.
Migrační krize byla jen demoverze, může být i hůř, varuje energetický analytik
Jestli nezměníme svůj přístup k ekologii a nesnížíme svou emisní stopu, čekají nás podle energetického analytika Oldřicha Sklenáře těžké časy. „Migrační krize z roku 2015 byla jen slabá demoverze toho, co lze očekávat, pokud emise budou nadále stoupat,“ říká. Arcidémona vidí hlavně v uhelných elektrárnách.
Ani vítr, ani voda. Potenciál Česka je v chytrých lidech, říká šéf Siemensu
Jím řízená firma patří k lídrům v oblasti digitalizace průmyslu. Oboru, který dost možná zcela změní fungování řady oblastí podnikání, včetně drobných živnostníků. Česko proto nesmí zůstat pozadu a využít toho hlavního, co má. „To jsou chytří lidé a je na nás, abychom tento potenciál podpořili a využili,“ říká v rozhovoru Eduard Palíšek, šéf české pobočky Siemensu.
Máme ohromnou budoucnost, říká šéf plzeňské Škody. Nabírá tisíce lidí
Autonomní řízení, chytré antikolizní systémy a komfortně vybavené vozy, které dokážou komunikovat s cestujícím. Tak se budou podle šéfa plzeňské Škoda Transportation Petra Brzeziny vyvíjet trendy v hromadné městské a železniční dopravě. Obor tak má podle něj velmi slibnou budoucnost.