Předplatit časopis Finmag

Doba bártová je doba bártová. Když vládnou obchodníci

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
20. 4. 2012
 5 582

Vláda lidí, kteří by prodali vlastní matku, je nakonec docela zábavná. Ještě že tak: může trvat dlouho.

Doba bártová je doba bártová. Když vládnou obchodníci

Loni touhle dobou jsem napsal, že „obchodnická“ vláda Petra Nečase tančí přesně podle píšťalky jednoho podivínského indicko-amerického filosofa. Ravi Batra tvrdí, že se u moci vždy a všude pořád dokola střídají tři kasty. Válečníci, intelektuálové a obchodníci. Válečníci, intelektuálové a obchodníci… Platí to jak o složení vlád, tak o naladění celé společnosti.

Není to sice pravá věda, přesto Batrovy myšlenky stojí za pozornost. Aspoň na chvíli nám můžou dát konejšivý pocit, že současná česká politika dává nějaký smysl.

Posledních sedmdesát let v kostce

Připomeňme si: „Od roku 1939 do roku 1989 u nás vládli válečníci. Taková období se všude vyznačují nízkou kriminalitou, kultem fyzicky zdatného muže a ženy-matky a samozřejmě centralizovanou absolutní mocí státu, opřenou o hrozbu násilí. Moc pak válečníci předali do rukou intelektuálů. Václav Havel, Miloš Zeman nebo Vladimír Špidla se v souladu s tím, co tvrdí Batra, postarali o decentralizovanou vládu, která kladla důraz na rozvoj vzdělání a duševních schopností. Válčila nebo podporovala války kvůli ideálům – v Kosovu, Afghánistánu, Iráku – a z vyšších důvodů regulovala chování na veřejnosti. Zkuste si zapálit cigaretu na zastávce…“

Slavné obálky Víta Bárty loni obsahovaly kromě půjček ještě důležitou informaci: obchodníci v Česku střídají u moci intelektuály. Zdá se, že dílo už je dokonáno.

Všichni jsou obchodníci, jen já jsem letiště

Zpráva roku: Zemřel Václav Havel, prezident z éry intelektuálů. Aby to nebylo symbolické jen tak samo o sobě, země se několik týdnů přela o přejmenování ruzyňského letiště. Nakonec ponese krkolomný název: Prague Airport – Václav Havel. Tedy Letiště Praha – Václav Havel. Důvod? Ryze obchodnický: ušetří se za vývěsní ceduli. Takhle stačí dodělat půlku.

„Domnívám se, že ta chyba vznikla jednoduše ze snahy ušetřit: nejen na dobrém grafikovi, ale také aby nemuseli sundávat čelní neon Prague Airport. Jméno Václav Havel použili jen jako přívěsek,“ postěžoval si novinářům iDnesu režisér Fero Fenič, který přišel s myšlenkou na překřtění letiště jako první.

Do éry obchodní ostatně zapadá i nejčastější protiargument odpůrců přejmenování. Nejsou to výtky k Havlovým myšlenkám nebo činům. Přitom by je mohli sypat z rukávu. Vadí jim hlavně to, že by přejmenování vyšlo na čtyři miliony korun z veřejných rozpočtů. Necelý metr dálnice. Ještě že v devadesátém roce vystřídali vojáky u moci intelektuálové. Být to rovnou obchodníci, chodíme dodnes po ulicích Klementa Gottwalda a Rudé armády a slyšíme, že kdo chce přejmenováním uctít T. G. Masaryka, má si nové cedule zaplatit ze svého.

Kostely na prodej a obchodníci jako političtí komentátoři

Nepřesvědčil vás tenhle příklad? Tady jsou další:

  • Upozorňovat na hokynářskou náplň odposlechů Romana Janouška by bylo laciné. Zajímavější je vyšetřování jeho opilecké nehody. V éře válečníků se svědci průšvihů mocných bojí ze strachu o život vůbec promluvit. Vládnoucí intelektuálové se by naopak snažili tenhle úlet exemplárně potrestat. Zato éra obchodníků přináší úžasnou věc: „nové svědky“. Ti tomto případě samozřejmě tvrdí, že Janouškovi „ta žena sama skočila pod kola“.
  • Když novináři potřebují okořenit příspěvek něčím názorem, už nevolají intelektuálům, ale… obchodníkům. Tomio Okamura a Andrej Babiš se během roku stali prominentními glosátory. Netvrdím, že nemají v některých věcech pravdu. Tvrdím, že kdyby vás stejnými argumenty jako tihle dva oblažoval zlitý brepta ve vesnické hospodě, rychle zaplatíte a cestou domů budete úpět, proč se zrovna na vás lepí blbci. Na obrazovce to ale působí jinak: má oblek, má peníze, má tedy co říct. I pokud třeba nemá.
  • Město Brno dává dotace jen hodným lidem, kteří si nestěžují na nezákonné chování feudálních úředníků. „Obchodníci nevládnou díky svým duševním schopnostem nebo fyzické síle, ale protože kontrolují prostředky,“ píše Batra, jako kdyby trávil dovolenou u brněnské přehrady.
  • Před pár týdny jsme si udělali jasno v tom, jestli je pro nás důležitější kvalita života slepic, nebo cena vajec.
  • Éra obchodníků se podle Batry vyznačuje „narůstajícím ateismem a neúctou k náboženství“. Komu by nestačil pokles počtu věřících, doložený loňským sčítáním lidu, a zuřivý odpor k církevním restitucím, ten si může koupit kostel, faru nebo hřbitov a tam nad tím přemýšlet.

Co Batru nenapadlo

Pokud má Batra pravdu, po obchodnících povládnou zase válečníci. Lidé chudí majetkem i duchem, pracující rukama, respektující pouze sílu.

I kdyby teď ale nakrásně skončil obchodní projekt Věcí veřejných a s ním obchodnická vláda Petra Nečase, éru obchodníků to ještě nezatípne. Na moc se třesou další soukmenovci: sociální demokraté. Z někdejší strany intelektuálů udělali Stanislav Gross a Jiří Paroubek hokynářský podnik – vidět je to třeba na velkých koalicích s ODS v regionech. „Chodníky se nedělí na modré a oranžové,“ glosoval kdosi po minulých volbách do městských zastupitelstev. Samozřejmě, protože na radnicích se obchoduje, nerozjímá.

„Zakroutit krkem“ obchodníkům a nastolit nové pořádky tak chtějí snad jen komunisté, národovci a stoupenci Holešovské výzvy. Vtipné na tom je, že opoziční skupiny válečníků v posledních týdnech bojují hlavně samy mezi sebou: obviňují se z podvodů, kradou si názvy sdružení. Ravi Batra ve svých knihách o ničem takovém nepíše. Snad by mohl přiletět na studijní návštěvu. Bude na něj čekat Letiště Praha – Václav Havel. Jen si tu musí profesor dávat pozor, aby někomu schválně neskočil pod kola.

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (4)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

andrej babišateimsusbrnočssdfero feničjiří paroubekletiště prahaodsprivatizace politikyravi batraroman janoušekstanislav grosstomio okamuraváclav havelvěci veřejnévít bárta

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo