Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Akcie: Jak dosáhnout výnosu nad deset procent

Jan Traxler
Jan Traxler
3. 9. 2012

Zhodnocovat úspory dlouhodobě o pět až šest procent ročně je snadné. Zhodnocení sedm až osm procent ročně je stále na delším horizontu reálné, i při pasivní správě. Jak ale dosáhnout výnosu nad deset procent ročně?

Akcie: Jak dosáhnout výnosu nad deset procent

Dnes se budeme bavit o investování na dlouhodobém horizontu deseti a více let. Na takovém horizontu je nesmysl ukládat peníze na termínované vklady a podobné bankovní produkty. Za tu dobu peníze ztratí velkou část své kupní síly. Proto je důležité dobře je investovat, aby výnos alespoň pokryl inflaci.

Do osmi procent stačí pasivní portfolio

Zhodnocovat úspory dlouhodobě o pět až šest procent ročně je snadné. Stačí pronajímat kvalitní nemovitost v menším městě nebo sestavit diverzifikované portfolio dividendových akcií. Také korporátní dluhopisy jsou schopné generovat dlouhodobě roční výnos kolem pěti až šesti procent. Konzervativnější investor by tedy měl na dlouhodobém horizontu investovat do portfolia sestaveného z nemovitostí, dividendových akcií a korporátních dluhopisů. Případně může přimíchat i komoditní fond. Ani konzervativní investor by ale neměl dlouhodobě nechávat peníze v bance nebo je investovat do vládních dluhopisů, protože tam výnosy nepokryjí inflaci.

Dynamičtější investor, který se nespokojí s ročním výnosem pět až šest procent, musí být ochotný akceptovat vyšší riziko a větší část prostředků investovat do akcií firem na rozvíjejících se trzích a do komodit. Takové portfolio bude mít výrazně vyšší volatilitu, ale na dlouhodobém horizontu má investor šanci bez větší námahy zhodnotit kapitál o sedm až osm procent ročně, při troše štěstí by výnos mohl atakovat i deset procent.

Na vyšší výnos je zapotřebí aktivní správa

Pokud ani takový výnos investorovi nestačí, musí se správě svých investic věnovat aktivně. Nestačí pouze investici držet a inkasovat nájemné nebo dividendu. Pro vyšší výnos musí investor vyhledávat příležitosti pro růst ceny. K tomu je zapotřebí důkladná mikroekonomická analýza jednotlivých firem – a to už vyžaduje mnohem víc času a úsilí. Velmi často potenciál vyššího výnosu za tuto námahu nestojí. Aby byla aktivní správa efektivní, mělo by se jednat o vyšší částky řádově minimálně v milionech korun.

Nejzajímavější příležitosti je možné hledat mezi akciemi společností, které se momentálně potýkají s finančními problémy a jsou ztrátové. Jednou z takových firem byl před deseti lety i Apple nebo třeba v roce 2010 po havárii ropné plošiny v Mexickém zálivu firma BP. V loňském roce se k investici nabízely akcie RWE a E.ON, poté co jaderná havárie ve Fukušimě vedla k odstavení několika jaderných reaktorů v Německu. Aktuálně za podobné problémové firmy s vysokým výnosovým potenciálem na horizontu cca pěti let považuji například společnosti Nokia, Panasonic nebo Veolia Environnement.

Vývoj ceny akcií BP (New York)

 Akcie BP

Zdroj: Reuters

Velký potenciál skýtají biotechnologie a nanotechnologie

Ještě vyšších výnosů je možné dosáhnout u akcií malých začínajících firem, které přicházejí s novým revolučním produktem. I v tomto případě je cena závislá na očekávání, takže investor musí takovou příležitost vyhledávat hodně předem – což výrazně zvyšuje riziko. Ne vždy to s novým produktem dopadne dle přání majitelů. Speciálně v oboru biotechnologií a nanotechnologií, které skýtají obrovský potenciál, bývá proces vývoje zdlouhavý a jen zlomek firem dosáhne úspěchu.

Takovým rizikovým růstovým akciím říkám „střely“. Jejich ceny se hýbou mnohdy o desítky procent za měsíc a člověk musí vždycky počítat s tím, že některé z nich skončí fiaskem. Ale ona jedna povedená „střela“ dovede kolikrát vynahradit pět nepovedených investic. Proto je rád zařazuji do portfolia jako koření, nicméně pouze u ziskuchtivějších investorů, protože ne každý má žaludek na vysoké výkyvy cen.

Již od loňského roku s klienty nakupujeme například akcie MannKind, BioTime a UR-Energy, které jsem zmiňoval také v článku Akcie na rok 2012. Firmu MannKind čeká začátkem příštího roku důležité rozhodnutí o schválení či neschválení Afrezzy inhalovaného, rychle vstřebávaného inzulinu. Firma BioTime se mimo jiné připravuje na schvalovací proces s testerem na rakovinu. A firma Ur-Energy obdržela v srpnu definitivní povolení k těžbě uranu v prvním ze svých nalezišť v Utahu, těžba by měla být zahájena začátkem nového roku.

Všechny tři firmy skýtají trojciferný výnosový potenciál. Na všech třech ale visí také vysoké riziko. Zatím nic neprodukují, mají nulové tržby, jsou ztrátové, nemají dostatek financí na další vývoj atd. Čili jak vždy říkám klientům, je to „střela“, která klidně může zkrachovat – anebo vydělat stovky procent.

Portfolio složené z podobných růstových akcií vykazuje velmi vysokou volatilitu a hodí se skutečně pouze pro velmi rizikově orientované investory. Jeho výnosový potenciál je ale na dlouhodobém horizontu násobný oproti dividendovým akciím, o dluhopisech ani nemluvě.

Autor je privátní investiční poradce FINEZ Investment Management

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (2)

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a jednatel společnosti FINEZ Investment Management. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství... Více

Související témata

akcieaktivní správaBioTimedividendyinflaceinvesticeMannKindNokiaPanasonicrizikoVeolia Environnementvolatilitavýnosy
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo