Partner webuRoger logo
Předplatit časopis Finmag

Komodity – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

Jan Traxler
Jan Traxler
8. 1. 2013

V uplynulém roce nejvíce zdražilo dřevo a obiloviny. Pro rok 2013 očekávám pokles ceny ropy a spekuluji na růst ceny kávy a kakaa.

Komodity – bilancování roku 2012 a výhled na rok 2013

Když porovnáme hodnoty komoditních indexů ze začátku a konce roku 2012, můžeme konstatovat, že komodity v roce 2012 investorům moc radosti nepřinesly. Hodnota indexu RICI (Rogers International Commodity Index) stoupla o dvě procenta, hodnota indexu CRB (Thomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Index) naopak poklesla o 3,4 procenta. Index S&P GSCI zakončil rok 2012 prakticky beze změny.

Vývoj komoditních indexů v roce 2012

Komoditní indexy 2012 

Zdroj: Bloomberg

Přesto je z prvního grafu patrné, že úplně nudný rok to pro spekulanty nebyl. Od března až do června poklesla cena ropy o 25 procent. Podobně reagovala většina cyklických komodit na zhoršující se ekonomickou situaci v Evropě a pokles průmyslové produkce v Číně. Cena mědi ve stejném období klesla o 13 procent, cena zinku o 12 a hliníku o 17 procent.

Zdroj: FINEZ Investment Management, OnVista, data v USD

Změna ceny komodit v roce 2012

Dřevo

43,7 %

Řepka

3,6 %

Cín

22,3 %

Benzin

3,5 %

Pšenice

19,6 %

Mléko

3,5 %

Sója

16,4 %

Kakao

3,5 %

Olovo

14,0 %

Hovězí na výkrm

3,5 %

Oves

12,5 %

Vepřové maso

2,4 %

Zemní plyn (Henry Hub USA)

12,4 %

Hliník

2,3 %

Zinek

12,4 %

Nafta

1,8 %

Platina

10,1 %

Rýže

1,7 %

Kukuřice

8,3 %

Ropa WTI

-7,5 %

Hovězí maso

8,2 %

Nikl

-7,9 %

Stříbro

8,0 %

Cukr

-15,9 %

Paladium

7,4 %

Bavlna

-17,5 %

Zlato

7,0 %

Rhodium

-20,7 %

Měď

5,2 %

Palmový olej

-24,4 %

Topný olej

3,8 %

Pomerančový koncentrát

-29,2 %

Ropa Brent

3,7 %

Káva

-36,4 %

Pak se ale trend obrátil, cena ropy i průmyslových kovů začala pozvolna růst a do toho se přidaly obiloviny. Suché počasí v USA vyhnalo cenu kukuřice během dvou měsíců z 5,5 dolarů za bušl až na osm dolarů (+ 45 %). Podobně americká pšenice zdražila z 6,5 dolarů za bušl na devět dolarů (+ 39 %). Od té doby ceny obilovin pozvolna klesají.

Vývoj ceny kukuřice v roce 2012 (US centy/bušl)

Ceny kukuřice 2012 

Zdroj: Peníze.cz

Dlouhodobě orientovaní investoři, kteří používají jako doplněk portfolia celokomoditní fond, v roce 2012 nevydělali, ale ani neprodělali. Také investoři držící zlato nebo stříbro v uplynulém roce moc nevydělali. Zajímavých zisků dosáhli pouze spekulanti, kteří v červnu nakoupili kontrakty na pšenici nebo kukuřici. Povedenou spekulací mohlo být ke konci roku také dřevo, jeho cena na burze v Chicagu stoupla od října do prosince o 36 procent.

Ropa v roce 2013 zlevní o 25 procent

Mnoho lidí si stále myslí, že ropa je v dlouhodobém růstovém trendu a cena musí jít nahoru. Vždyť spotřeba ropy v Číně a Indii poroste, zásoby ropy jsou omezené, a tak jako tak cena musí stoupat, protože centrální banky tisknou nové a nové peníze.

Pozor abyste se nespálili. Poslední dva roky výrazně roste těžba ropy a plynu v USA díky novým technologiím horizontálních vrtů. Těžba roste rychleji než spotřeba ropy, rezervní zásobníky jsou plné. Jediný důvod, proč benzin zůstává tak drahý, jsou nedostatečné kapacity rafinérií, což se ale během dvou let změní.

Vývoj ceny ropy WTI (USD/barel)

Vývoj ceny ropy WTI 2012 

Zdroj: Peníze.cz

Samozřejmě že v případě válečného konfliktu s Íránem by cena ropy raketově stoupla kvůli výpadkům dodávek ropy z Perského zálivu. Tento rizikový scénář by silně postihl zejména Evropu a zcela katastrofické důsledky by měl pro Čínu a Japonsko, jejichž ekonomika je na arabské ropě životně závislá. (Na tomto základě je postavena i konspirační teorie, že případná válka s Íránem má skrytý účel zabrzdit Čínu v jejím rozmachu.)

Ovšem nebude-li válka, nebude ani drahá ropa. Naopak stávající rychlý růst těžby ropy nahrává poklesu cen. Osobně očekávám, že americká ropa WTI v roce 2013 zlevní zhruba o 25 procent na 70 dolarů za barel. Ropa severomořská Brent, arabská i ruská asi paradoxně i přes nižší kvalitu zůstane o něco dražší než americká ropa WTI, ale i zde by ceny měly klesat.

Spekulativní tip na rok 2013 – káva a kakao

Které komodity zaznamenají největší růst v roce 2013? To je samozřejmě ve hvězdách, můžeme pouze tipovat. S některými rizikověji nastavenými klienty budeme spekulovat na růst cen kávy a kakaa. Tyto dvě komodity měly v loňském roce velmi dobrou úrodu. Dík tomu je jejich cena na několikaletém minimu.

Vývoj ceny kávy (US centy/libra)

Vývoj cen kávy 2012 

Zdroj: Peníze.cz

Bude-li i v roce 2013 sklizeň kávy a kakaa dobrá, cena může ještě trochu klesnout, ale ne mnoho. I tak bychom ale prodělali na rolování kontraktů, u kávy kolem desíti, u kakaa kolem pěti procent, protože kontrakty s pozdějším dodáním mají vyšší cenu. Pokud by ale letošní úroda byla špatná, pak by tyto komodity zaznamenaly podobný cenový skok jako v uplynulém roce pšenice s kukuřicí. Ziskový potenciál je zde velmi zajímavý. Podobně zajímavou spekulací může být i pomerančový koncentrát.

Autor je ředitel FINEZ Investment Management

Daňové přiznání online

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte

Vstoupit do diskuze
Jan Traxler

Jan Traxler

Privátní investiční poradce a partner Long Capital. Založil investiční fond Otakar. Je odborným garantem portálů Nemovitostní-fondy.cz a FKI-fondy.cz. Investičnímu poradenství se aktivně věnuje od roku... Více

Související témata

CRBdřevoinvesticekakaokávakomoditní indexykomoditykukuřiceměďobilovinypšeniceRICIRogers International Commodity IndexS&P GSCIspekulacestříbroThomson Reuters/Jefferies CRB Commodity Indexzlato
Daňové přiznání online

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo