ESG report je pro investory spásou. Firmu svlékne do naha
Investor, který vyhodnocuje investiční možnosti, potřebuje o fondech získat co nejvíce informací. Ideálně srovnatelných. V tomto směru je ESG report skvělým nástrojem, neboť umožňuje vidět ucelená strukturovaná data o firmě.

„Naše firma je zelená.“ Jak často to slýcháte? Přitom to může znamenat dvě zcela rozdílné věci.
Firma například jen separuje kancelářský odpad, nebo naopak snížila svou produkci CO2 na minimum a navrch vyhodnocuje ekologičnost dopravy svých dodavatelů.
Zjistit, která firma je opravdu zelená, tak není vůbec snadné. A podívat se na to přes srovnatelná konkrétní data je ještě obtížnější.
Jak se získává zelenost
Absolvovat ESG rating je pro mnohé strašákem, protože se jedná o náročný proces. ESG svlékne firmu do naha stejně jako fond, který za ní stojí.
Nefinanční report, jednodušeji řečeno ESG report, začíná být v Evropě regulován a standardizován, neboť z dílny Evropského parlamentu letos přibyla komplexní standardizace.
Investorům to umožňuje vidět ucelená strukturovaná data o firmě. Umí díky němu získat kompletní přehled o firmě a podívat se na srovnatelná data u konkurence.
V případě, že ESG report platí i pro fond, investoři kromě výnosů získávají rovněž „zelenost“. Garancí je ČNB, která musí každý rok zdokladovat, že projekty, které fond provádí, jsou opravdu zelené a udržitelné.
Pokud například nějaká finanční instituce potřebuje zdokladovat, že má ve svém portfoliu opravdu zelené společnosti nebo akcie, investováním do ESG fondu získá garanci. Bude moci přesně vykázat svou zelenost.
U firem, které se zabývají kupříkladu energetickou efektivností, to může být vyčísleno množstvím ušetřené CO2. „Ozelenět“ se tedy dá i investováním do zeleného fondu.
Stojí to za to
Směrnice CSRD o vykazování informací o udržitelnosti podniků (pojednávající o ESG) se během následujících tří let dotkne velkých firem i malých a středních podniků, které umístily své akcie na regulovaném trhu.
Z vlastní zkušenosti vím, co rating ESG obnáší. Kromě investovaného času a financí to má vliv na vnitřní chod firmy. Hodnocená společnost musí projít množstvím auditů, procesy získávání ISO certifikátů a podobně.
Nejde přitom jen o zelenost, ale také o sociální a společenské aspekty fungování firmy. Díky ESG a nefinančnímu reportu je ale fond pro investory naprosto transparentní.
PODZIMNÍ FINMAG JE NA STÁNCÍCH. CO V NĚM NAJDETE?
Věda proniká stále víc do byznysu. A byznys stále víc do vědy. Továrny na nápady přikládají pod kotel, velcí investoři vidí v podpoře výzkumu a vývoje smysl.
VĚDA JE BYZNYS • „Máte-li jako primární motivaci peníze, nemůžete dělat vědu,“ říká experimentální fyzička Helena Reichlová • Robotika v Česku nemá podmínky pro přežití • Kolik dává na výzkum a vývoj Gates, Zuckerberg nebo Kellnerová?
BYZNYS JE VĚDA • Čůčonomie jako nový vědní obor o vínu? • „Přidaná hodnota farmaceutického průmyslu je větší než automotive,“ tvrdí Jaromír Zahrádka • V Japonsku si kupují hračky dospělí
STYL JE UMĚNÍ • Architektka Anna Šlapetová bydlí s podmínkou kapitánských zkoušek • Jan Kaláb hledá hranice inspirace • Kodaň slouží jako učebnice života bez aut
HRY, SNY, RADOSTI • „Na kole prostě žiju,“ říká první Češka, která absolvovala cyklistický závod Paříž – Brest – Paříž • Proč to labužníky táhne do Tábora? • Je správné mít daňové úlevy na služební kupé za 6,7 milionu korun?
Zaujali jsme vás? Pokračujte...
Související témata