Kašpárkův radar: Co čtu a poslouchám

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
3. 7. 2015
 16 165

Šídla znáte všichni. Anne Strainchampsovou nikdo. Napravit!

Kašpárkův radar: Co čtu a poslouchám

Žádný výčet toho, co člověk čte a sleduje, by nebyl kompletní bez falešně skromné odpovědi na otázku A jak to, mistře, všechno stíháte? Pár tipů: 1. Počítač je výborný pro hledání „kvalitního kontentu“, ale špatný pro soustředěné čtení. 2. Od toho je tu appka Pocket, do které si můžete články snadno nahrát a pak se jim věnovat na tabletu nebo telefonu někde v klidu, ideálně bez připojení. Podobně funguje Instapaper. 3. Nejste školáci a nepotýkáte se se seznamem povinné četby, nestyďte se věci nedočítat. 4. Podcasty, postaru rozhlasové pořady, neberou čas vůbec: ukrátí mytí nádobí, cestu do práce, jízdu autem. 5. Lidé zbytečně moc sportují, tráví čas s blízkými nebo spí, a přitom by si mohli krásně počíst.

Rozcestníky

  • Hacker News – kdybych se měl vzdát všech zdrojů čtení mimo jednoho, nechám si tenhle. Pestrá směs linků na blogy i na delší profesionální texty o digitálních technologiích, ekonomii, psychologii a obecně o „chytrých tématech“. Někomu bude vadit přemíra programování, ale za ten zbytek to stojí. Na Twitteru můžete nové odkazy odebírat v různých granulážích, podle počtu bodů od členů komunity HN: @newsyc20 (záplava), @newsyc50 (moje volba), @newsyc100, @newsyc150, @newsyc300 (jen to nejpopulárnější, na úkor pestrosti).
  • Arts & Letters Daily – jestli čtete Orientaci v Lidovkách, tohle je taková sobotní intelektuální příloha anglickojazyčného internetu. Růčo vybrané eseje, články z novin a časopisů a hlavně recenze nových knih.
  • Newsletter 067.cz – týdenní přehled událostí, které Petr Koubský vybírá a krátce glosuje pro předplatitele svého magazínu 067. Nejlepší český digest, co znám. Archiv je veřejný.

Magazíny

  • FiveThirtyEight – olymp datové žurnalistiky. Hodně sportovních analýz. Čím začít: Lionel Messi Is Impossible.
  • n+1 – kritický magazín, vychází online i v printu. Kritizuje všechno, včetně kritiků, a dělá to nápaditě, chytře, vtipně. Čím začít: Too Fast, Too Furious – jediný článek o této dnešní uspěchané době, který jsem kdy dočetl do konce.
  • Jacobin – a vy jste si mysleli, že na Deník Referendum píšou levičáci. Zostřený třídní boj se vede právě tady. Čím začít: A Plea for Culinary Modernism.

Bloggeři a komentátoři

  • Oliver Burkeman – každý týden píše Sloupek, který změní váš život, dobrý protijed na všechny ty kulty produktivity, pozitivního myšlení a úspěchu. Nemůžete to stihnout všechno, naděje vede k frustraci atd. Čím začít: třeba rovnou knížkou. Jmenuje se Protijed.
  • Tyler Cowen – ekonom, libertarián, glosátor. Vlastně by patřil spíš na seznam radarů: píše málo a krátce, zato ale každý den odkazuje na články, ke kterým se většinou nedostanu jinudy.
  • Venkatesh Rao – zvíře. Autor rozvleklých úvah o ekonomice služeb, korporátním životě nebo komunikačních strategiích. Má v nich moc odkazů na popkulturu a málo faktických tvrzení, ale v jeho psaní je něco hypnotického, kvůli čemu mu skoro pokaždé podlehnu. Čím začít: The Gervais Principle, Or The Office According to “The Office”.

Dále: antropolog a anarchista David Graeber, technologický skeptik Jevgenij Morozov, prskal Slavoj Žižek. Píšou všelikam, sleduji na Twitteru.

Asi čekáte, komu z českých publicistů dám odznáček. Skoro nikdy nelituju času stráveného čtením textů, které psali Jindřich Šídlo, Štefan Švec, Standa Biler, Petr Honzejk, Petr Koubský, Josef Šlerka, Bohumil Doležal, Tereza Matějčková, Eva Klíčová, Kamil Fila, Petr Bittner, Saša Uhlová, Ondřej Slačálek a Tomáš Schejbal. To prosím neznamená, že mi ti lidé mluvívají z duše.

Podcasty

Jak koukám, chybí mi na radaru aspoň nějací konzervativci, víc libertariánů (i když Hacker News na technolibertariány odkazují často) a taky víc žen. Doporučíte?

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (16)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo