Tyhle knihy si přejte (nebo sami někomu dejte)

Michal Kašpárek
Michal Kašpárek
30. 11. 2017
 20 610

Třináct top strop knižních dárků z letošních recenzí.

Tyhle knihy si přejte (nebo sami někomu dejte)

Nejlepší dárek je sice párek, ale hned za ním jsou knížky. Ať už je chcete nadělovat blízkým, nebo sobě, je správný čas zrekapitulovat si uplynulou recenzní sezonu.

Vychází nový Finmag

Finmag. Zhruba nejlepší časpois na světě

Co v něm taky najdete

Korunní princ al-Káidy

Na severu Sýrie se pod praporem al-Káidy sjednotilo na třicet tisíc bojovníků. Další tisíce jí přísahají věrnost po celém světě. Do boje je povede jedenáctý syn Usámy bin Ládina.

Bitcoin – nová vkladní knížka

V samoobsluze tím nezaplatíte. Přesto se bitcoinu i dalším kryptoměnám daří čím dál líp. nejen jako platidlům, ale především jako praktickému úkrytu a nosiči bohatství.

Kašpárek versus Uhlová

„Zvykli jsme si na to, že přes stát dotujeme firmy, které špatně platí,“ říká reportérka Saša Uhlová. V rozhovoru s Michalem Kašpárkem popisuje, jak si na vlastní kůži vyzkoušela nejhůř placená povolání v Česku.
Chci Finmag

Vyšlo česky

Letos jsem shodou náhod doporučil bez větších výhrad jen dvě knihy, které jsou dostupné v češtině. Nic není pravda a všechno je možné přináší mrazivě zábavné viněty ze současného Ruska. A před pár dny se dočkala překladu Utopie pro realisty, pěkná obhajoba nepodmíněného základního příjmu, zkracování pracovní doby a otevírání hranic.

Čeští nakladatelé zato dohnali manko u knih, které jsem v minulých předvánočních rekapitulacích doporučoval v anglickém originále. V Melvilu vyšly Algoritmy pro život, ve kterých dva matematici vysvětlují, jak optimálně vybírat byt nebo hledat protějšek na online seznamkách. V témže nakladatelství českým čtenářům konečně zpřístupnili motivační literaturu Stevena Pressfielda – Válka umění je jedinou knihou z žánru, ke které se občas vracím. („Profesionál drží hubu. Nemluví o tvůrčím procesu a pracuje.“)

Kdo má rád inteligentní satiru, ten myslím ocení „nešťastné příhody ze startupové bubliny,“ kterýmžto podtitulem opatřili v Hostu Na odpis, vzpomínky padesátníka pracujícího v technologické firmě. Malého zázraku, totiž politicko-společenské satiry, která není trapná, ale opravdu vtipná a ještě vyprávěná čerstvým slohem, jsme se v listopadu dočkali i v Česku: jde o Nejlepšího kandidáta Stanislava Bilera. 

Nevyšlo česky

Mezi knihami dostupnými jen v anglickém originále se letos délkou i hloubkou vymykal (už loni vydaný) The Stack. Ale mystické pojednání o celoplanetární výpočetní síle asi neosloví každého.

Daleko větší díl čtenářstva bude bavit 50 vynálezů, které stvořily moderní ekonomiku – óda Tima Harforda na přepravní kontejnery a podvojné účetnictví. A taky Hluboké myšlení – skvěle napsané vzpomínky Garryho Kasparova na jeho slavnou prohru s počítačem před dvaceti lety.

Ke kafi Kašpárkův výběr

Chytré čtení na víkend

Dobré čtení má oproti sebelepší buchtě jednu výhodu. Nevadí, že se do něj před vámi zakousl někdo jiný. Každý týden šéfredaktor Finmag.cz Michal Kašpárek ochutná metráky textů. A každý pátek vám e-mailem pošle přehled těch nejlepších. Pokud tedy budete chtít a přihlásíte se k odběru našeho pravidelného newsletteru. 

Čtení na víkend

Z letního cyklu recenzí knih o Číně na mě nejvíc zapůsobil titul Předurčení k válce. Jeho hlavní teze – totiž že USA a Čína jsou na podobné cestě, po které v minulosti velmoci kráčely k válkám – není paradoxně až tak zajímavá ani nosná. Hlavní hodnota knihy pro mě spočívala v rozhledu, který má vlivný americký politolog Graham Allison po čínské kultuře a historii a který přenáší na čtenáře.

Zřetelným trendem jsou knihy protiněčemu. A některé jsou fakt dobré. Paul Bloom je Proti empatii a pro racionální soucit. Mark Greif vydal své pronikavé časopisecké eseje dokonce pod názvem Proti všemu. Hodně jsem si užil Svobodné ženy a svobodné muže, sebrané spisy Camille Pagliaové, nesmírně sečtělé a jedovaté transgender feministky, která je – překvapení – proti některým feministkám. Její argumentace pro libertariánskou formu feminismu není úplně bez chyb, ale ve srovnání s tím, co předvádějí čeští kritici kampaně #metoo, to jsou nebe a dudy.

A nakonec vřele doporučuji Uživatelskou příručku ekonomie, ve které Ha-Joon Chang laickým čtenářům přibližuje různé školy ekonomického myšlení. Pokud chcete porozumět tomu, o čem že se hádají ekonomové, neznám lepší čtení.

Hodit by se vám taky mohly přehledy tipů za roky 2016, 2015 a 2014.

A další knihy najdete na Kniha.cz.

 

Ohodnoťte článek

-
0
+

Sdílejte

Diskutujte (3)

Vstoupit do diskuze
Michal Kašpárek

Michal Kašpárek

Po studiu žurnalistiky a filmové vědy na Masarykově univerzitě prošel MF DNES a redakcemi Computer Pressu. Mezi lety 2009 a 2016 byl na volné noze, od roku 2017 do jara 2021 vedl Finmag.cz a editoval tištěný... Více

Související témata

ekonomikarecenze

Aktuální číslo časopisu

Předplatné časopisu Finmag

Věda je byznys –⁠ byznys je věda

Koupit nejnovější číslo