Proč je Ukrajina chudá a Green Deal málo radikální
Taky se podíváme na problémy holek s ADHD a novinářů placených společenským statusem. Další dávka chytrého čtení (ne)jen na víkend v podobě pravidelného newsletteru Finmagu je tu.

Ondřej Slačálek ve své kritice evropské ho Green Dealu z levicových pozic nakládá úplně všem kromě Jana Kellera. Pěkná pitva líbivých frází o modernizaci a příležitosti konečně dohnat Západ.
Mám rád rozhovory se známými lidmi vedené o něčem úplně jiném, než čím jsou ti lidé známí: Aneta Martínková porozprávěla se sociologem Danem Prokopem o muzice.
Taky rád čtu o řemeslech, kterým nerozumím. Je v tom cosi konejšivého, pseudoproduktivního, dopamin produkujícího. Na Frontmanu se ptali českých hudebníků a hudebnic na jejich nejoblíbenější syntetizátory a pluginy, dohledáváním videí se dá krásně zabít den.
Když zmiňuju dopamin: Jiří Pasz pokračuje svůj seriál o ADHD na Heroine článkem o projevech poruchy soustředění u žen.
Servírujeme svět!
Chytré čtení na víkend
Nabízíme vychucený talíř duševní stravy. Chtěli byste každý pátek dostávat do e-mailu přehled nejlepšího inspirativního čtení, které z hlubin českého i světového čtení vyšťoural tým magazínu Finmag a webu Finmag.cz?
Přihlaste se k odběru našeho newsletteru.
Anglicky
Proč je Ukrajina tak chudá? Noah Smith ukazuje na mocné oligarchy, kteří nepustili do průmyslu konkurenční zahraniční kapitál.
Michael D. Makowsky upozorňuje na potíž s obory, ve kterých je málo peněz, zato hodně společenského statusu. Nelituje přitom ani tak samotné novináře a spisovatele, jako společnost, jejíž novináře a spisovatele vedou ekonomické podmínky buď k papouškování korektních frází, nebo naopak k vypouštění co nejprovokativnějších s*aček. V Česku má ten samý problém jeden velmi patrný dopad: názorové rubriky opanované Husákovými dětmi, specificky syny, kteří mají rozdávání mouder jako koníček spojený s večerní lahvinkou.
Volnou asociací mi to připomnělo starší esej Arthura C. Brookse o profesních sešupech a jak jimi projít se ctí.
Na sněhu, nebo na blátě? Vybrat dějiště zimních olympiád bude pořád obtížnější, ukazuje na grafech Natalie L. B. Knowlesová.
Hodnotoví investoři a krypto: hodíme se k sobě, miláčku? S trochou rešerší ano.
Nenechte své peníze spát aneb Kdo hýbe miliardami v Česku
Kam dál? Finmag newsletter:
- Co bylo první? Žena, nebo padající akcie?
- Na život a na smrt. Chytré čtení na víkend
- Děti do dolu, Aids do ouška
- Kdo nás letos potrápí? Nenažraná inflace, zlolajné úřady i ceny energií
- Kůrovci, polníci i politici. Co asi tak mají společného?
Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2
V čase, kdy se se zdá, že nic už není tím, co bývalo, neztrácejí optimismus. Chuť vymýšlet a podnikat by mohli rozdávat. Příběhy, které určitě stojí za to znát.
BYZNYS JE UMĚNÍ
Jan Nepomuk Langhans byl mladý a nezkušený venkovan, brzy ale vybudoval největší fotografický ateliér v Praze. • Ondřej Kuchař vedl největší jazykovou školu, dnes spoluvlastní pekárnu Zrno zrnko a 10 kaváren a bister v Praze. • Podnikatelské příběhy dělí 140 let, mají ale mnohé společné.
BYZNYS JE TAKY VĚDA
Žijeme v nové éře (kyber) bezpečnosti. • Jak se ubránit útokům hackerů? • Proč jsou malé firmy nejzranitelnější? • A jak se směrnice NIS2 zapíše do české legislativy i do podnikání tisíců firem?
Související témata
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag právě na stáncích. Podnikatelské příběhy i speciál k NIS2