Punk je jinde, nový Finmag na stáncích. Na co se těšit?
Právě dneska vychází nový Finmag. K přečtení nabitého magazínu s realitní (a málem i rockovou) hvězdou Prokopem Svobodou na obálce zve úvodník šéfredaktorky Adély Vopěnkové.

Holínky nosil vždycky naruby,
myslel si, že je to známka punku.
Kohoutí hnát si zapích do huby,
myslel si, že je to známka punku,
zpívá Visací zámek. Ale punk, tedy svět, je jinde. V tom, kde vládnou peníze, se hraje spíš na paláce se smart technologiemi, auta s logem trička v garáži a domečky na pláži. Mít status je tvrdá dřina, zejména pokud na to nemáte.
Ok, jsou země, kde stačí se jen dobře narodit, ovšem to nám v Česku nehrozí. Jak mě ubezpečil vysoký manažer významného státního podniku, chcete-li, aby vám začaly chodit pozvánky na ty správné večírky, je potřeba si to „odmakat“.
Dokazovat status není legrace. Ale je někdy zábavné pozorovat, čeho jsou pro něj někteří jedinci schopni.
Finmag na léto
„Jsem mizerný makléř,“ řekl Adéle Vopěnkové Prokop Svoboda. A tak místo aby prodával domy sám, vybudoval realitní kancelář, kde to ostatní dělají za něj. A výborně.
FIN. Dominik Stroukal dodá investorům naději po propadu trhů • V kanceláři šéfky České spořitelny • V hlavě lovce jednorožců Andreje Kisky ml. • Jakub Žofčák o byznysu s deskovými hrami • Robert Vlach o creator economy a podnikání s obsahem
MAG. Parkování zdarma je lidské právo. Co z pravičáka dělá soudruha • Nejbližší moře? Pět hodin jízdy. Se správným bourákem. Na ropu • Jako umami. V restauraci Jana Knedly umějí moderně míchat chuti i v české klasice • Kardiochirurg. Srdcař. A překvapivě dobrý spisovatel Josef Veselka
Například majitel oblíbené sítě hobbymarketů popisoval, jakou euforii prožívá pokaždé, když ze svého letadélka Káněte pozoruje rodnou hroudu. „Jeden bazén za druhým – a některé dokonce kopané,“ rozplýval se s tím, že „to je přece jasný důkaz dobrého společenského postavení!“ (Většinu těch modrých statusů mají úspěšní spoluobčané z jeho obchodů.)
Krásné časy, kdy stačil bazének, hodinky s nakouslým jablkem a Dubaj. Dneska se zdá všechno těžší. Trabl je v tom, že v instagramové společnosti se statusová symbolika mění jako aprílové počasí, a když nechytíte trend, nepřijde pozvánka na ten večírek. Punk už je jinde.
Gabriel Pleska ve svém článku pro tenhle Finmag připomíná, že v šedesátých letech byl v Americe králem ten, kdo vládnul na předzahrádce grilovacími kleštěmi. U nás před deseti lety platilo, že luxusní bydlení začíná na sto tisících korun za metr čtvereční, dnes ani o sto procent vyšší částky nezaručí hřejivý pocit. Pro každého je symbol dobrého postavení a luxusu něco jiného.
Pro pána z písně Hany Zagorové to může být „krásné auto v garáži, přepychový byt“, pro realitní hvězdu a rockera Prokopa Svobodu je to – jak jinak – pocit svobody. Každý to má jinak. Ale důležité je vědět, že status není automaticky spokojenost. Protože jsou prý i země, kde si lidé vystačí s vrtěním zadku v rytmu salsy.
Tak ať se vám o tom dobře čte!
Kam dál? Tištěný Finmag na webu:
- Špicar: Trpíme syndromem levné ekonomiky, to se musí změnit
- Fascinující příběh hry Tetris. Jak vznikly návykové padající kostičky?
- Horákovi: Albatros stál a padal s Harrym Potterem. Bylo třeba to změnit
- Z investičního bankéře hospodářem. Kinský a tři a půl hektaru střech
- Většina učiva je dětem v životě k ničemu, říká kritik českého školství Šteffl
Související témata
Nejčtenější články
Aktuální číslo časopisu

Nový Finmag na cestě, poslední šance získat aktuální číslo